Odprta Kuhinja

Ana Roš po podelitvi Best Chef Awards: »To je darilo ženskam.«

Ana Roš po podelitvi Best Chef Awards: »To je darilo ženskam« FOTO: Sonja Ravbar
Odpri galerijo
A+   A-
Ana Roš je na podelitvi Best Chef Awards v Milanu osvojila drugo mesto in znova povzdignila slovensko kulinariko.

Ana Roš po podelitvi: »Gre za stabilnost v kakovosti«

»Tudi sama se že cel dan sprašujem, kaj ta uvrstitev pomeni. Radi smo skromni in zadržani, vendar pa gre vseeno za ocenjevanje svetovnega formata, zato mislim, da je to ogromna reč. To ni zmaga v teku na sto metrov, kjer ti pač lahko uspe tudi samo enkrat. Gre za kompleksnejšo zgodbo, za vprašanje stabilnosti v kakovosti,« nam je po podelitvi nagrade povedala Ana Roš Stojan, na poti iz Milana, s podelitve Best Chef Awards, kjer je bila zbrana vse svetovna kuharska elita.

Ocenjevanje svetovnega formata, naklonjeno slovenski kulinariki

Gre za eno od ocenjevanj, ki razvrščajo najbolj izpostavljena imena svetovne gastronomije in izvira na Poljskem. Slovencem je zelo naklonjeno. Pravzaprav je to edina mednarodna lestvica, kjer Slovenci nimamo samo enega predstavnika, Roševe.

Ne nagrajuje namreč le vidnih osebnosti, ampak tudi razvršča kakovostne restavracije svetovnega ranga, razpoznavna označba so kuharski noži. Letos so jih uvrstili rekordno število: 783.

Rekordno število uvrščenih restavracij in chefov

Od tega je restavracij s tremi noži 126 – to so tisti, ki so zbrali več kot 80 odstotkov vseh točk v ocenjevanju. Chefov z dvema nožema je 263, zbrali so 40 odstotkov točk, z enim nožem pa označujejo šefe kuhinj, ki so dali pomemben prispevek področju gastronomije in zbrali 20 odstotkov točk.

V tem delu nagrad pa so bili omenjeni še trije mladi slovenski mojstri: David Žefran (Milka) in Filip Matjaž iz portoroškega Coba v kategoriji, označeni z dvema nožema, enega pa je dobil Luka Košir za Grič.

Drugo mesto kot sporočilo ženskam v gastronomiji

Tudi Ani Roš je ta lestvica pisana na kožo: predlani je bila tretja med najboljšimi na svetu, lani pa so jo kolegi počastili z izborom za najboljšo chefinjo po mnenju stroke. »Res je, v zadnjih treh letih sem bila na tem ocenjevanju redno nagrajevana, tako da to drugo mesto je samo nek lep vrh ledene gore.

Mislim pa, da je dober odgovor na vaše vprašanje, ki ga dobivam že od začetka svoje kariere: kakšna je vloga ženske v tem svetu, ki mu, roko na srce, vladajo moški. To je sporočilo za vse ženske, kadar koli bodo razmišljale o svoji karieri: naj vedo, da se da, tudi če imaš otroke. Mislim, da bom potrebovala še nekaj dni, da bom zgodbo predelala, ampak da, moja prva misel je, da je to darilo ženskam.«

Fine dining kot uporabna umetnost in trenutek za praznovanje

Roševa je bila tudi del pogovornega programa te podelitve, velike dodane vrednosti tovrstnih ocenjevanj. Katera misel, ki jo je slišala, bodisi kot del pogovornega programa bodisi v komunikaciji s kolegi, se ji je najbolj zasidrala v spomin?

»Veliko tem smo načeli, in kot sem razbrala, je bila tista, ki se je najbolj dotaknila ljudi, z mojim sporočilom, ta, da bi se morali močno potruditi, da fine dining restavracije ohranimo kot neke vrste uporabno umetnost. V hitrem načinu življenja se izgublja in vedno več se govori o tem, ali so sploh sposobne preživeti.

Ampak jaz mislim, da predstavljajo trenutke v življenju, ki jih nujno potrebujemo: se lepo oblečemo, gremo ven, proslavljamo ... Seveda ne vsak dan. Še več – absolutno ne vsak dan. To je čas, ki si ga vzameš zase: se urediš, naličiš, uživaš v hrani, kot bi šel v umetniško galerijo ali na dober koncert.«

Datum Objave: 6.10.2025 ob 13:10

Več iz te teme:

Ana RošBest Chef Awardsslovenska kulinarikanajboljši chefi svetavrhunska kuharicaHiša FrankoBest Chef Awards 2025

Naročite se na e-novice:

Karina Cunder Reščič
Karina Cunder ReščičLjubiteljica juh, banketov, lepo pogrnjenih miz, divje hrane, eksperimentiranja z recepti tik preden pridejo gostje in predavanja dvema otrokoma, kako je hrana eden od načinov, s katerimi se tudi lahko izrazi spoštovanje in dostojanstvo.