Odprta Kuhinja

Posestvo Peterc nagrajeno za butičnost: tako se lotevajo hrane in vina

Glavno pročelje posestva v Kojskem je obrnjeno proti toplemu Sredozemlju. (Foto: Peterc Wine Estate)
Odpri galerijo
A+   A-
Posestvo Peterc v Kojskem v Goriških brdih je kot prvi slovenski ponudnik prejelo nagrado Condé Nast Johansens za odličnost, in sicer v kategoriji malih ekskluzivnih namestitev za območje Evrope in Sredozemlja.

Posestvo, ki v svojem DNK nosi vino, umetnost in kulturo, spremlja zanimiva zgodba, ki jo zaznamuje predvsem pogum lastnikov, Uroša in Milene Peterc, ki sta v industrijo gostoljubja vstopila pravzaprav kot samouka. Kako sta se lotila?

Peterc Wine Estate leži v vasici, skozi katero vozi vsak, ki je namenjen naprej v nedra Goriških brd, vendar mogoče ni pozoren, kajti s ceste se vidi zadnja stran diskretnega belega poslopja. Z glavnim pročeljem se namreč obrača proti zahodu, kjer pogled zdrsne prek mehkih gričev vse do morja, že v Italiji. Goriška brda ne slovijo zaman kot slovenska Toskana. Na vsakem koraku so pogledi, v katere se obiskovalec zaljubi. Na eni strani toplina in vonjave Sredozemlja, ki jih veter nosi gor od morja, na drugi skoraj ostre in svetle Julijske Alpe, ki dolgo v pomlad veduto obdajajo s čipko zasneženih vrhov.

Prav v to kuliso, pripoveduje Milena Šlemic Peterc, sta se zakonca zaljubila, ko sta prihajala sem in gledala, ali bi tu lahko začela novo poglavje v svojem življenju, ki sta ga nujno potrebovala. Imeniten pogled zdaj v nagrajenem butičnem hotelčku delita z gosti, komaj štirinajst hkrati jih sprejmeta, tako da je tu zares vse osebno. Pot do tega, da lahko na vse skupaj pogledata z zadoščenjem, pa ni bila lahka, prizna sogovornica. Vedela sta, da to morata narediti, ni pa prepričana, da bi to še enkrat izbrala, če bi vnaprej vedela, koliko težav, dvomov in zlasti občutka, da si v vsem sam, prinese s sabo. Nagrada na koncu pride – samo prej so dolga leta, ko tega še ne veš, danes razmiš­lja Milena Šlemic Peterc.

Goriška brda so od nekdaj slovela po hrani, od sadja do radoživega gostinstva. (Foto: Peterc Wine Estate)
Goriška brda so od nekdaj slovela po hrani, od sadja do radoživega gostinstva. (Foto: Peterc Wine Estate)

Moč povezovanja

Vrata posestva so se odprla pred približno štirimi leti, pripoveduje gostiteljica, potem ko je bilo za parom, ki sicer prihaja iz Ljubljane, že nekaj let urejanja dokumentov in prenavljanja domačije, ki je prepustila mesto novi zgodbi. Da so tu korenine tradicije globoke in trdožive, priča vinograd, ki spada k posestvu in sega dve stoletji v zgodovino.

Najhujši, pravi sogovornica, je bil občutek samosti. Želela si je, da bi obstajala kaka skupina, konzorcij, ljudje, ki bi jih lahko kaj vprašala, ko sta se s soprogom v to podala. Oba sta namreč iz povsem drugega sveta: sama je delala za multinacionalke na področju športa, soprog je znan prevajalec in tolmač in pravzaprav ga delovne naloge še dandanes pošiljajo v srčiko EU, v Bruselj, Luksemburg in Strasbourg. Kako pa sta rešila te dileme?

»Ker sem bila sama za vse, sem spoznala, da ni nič narobe, če stopiš pred svet in to tudi poveš: 'Jaz vsega ne znam.' In nekoga prosiš, ali ti lahko pomaga. To sem tudi storila. Šla sem h Gruši Zorn, ki je stilistka za hrano in ima v Ljub­ljani svoj studio, in rekla: 'Ne vem, kako bi se tega lotila.' Šla sem do vinskega strokovnjaka Roberta Gorjaka. Tako so se začela sodelovanja. Danes vse ponosno reklamiramo, ker so nam res pomagali,« pravi Milena Šlemic Peterc.

Sobe so opremljene okusno, zračno in udobno, predvsem pa z avtentičnimi dodatki: muranskimi lestenci, starinami, umetninami. (Foto: Peterc Wine Estate)
Sobe so opremljene okusno, zračno in udobno, predvsem pa z avtentičnimi dodatki: muranskimi lestenci, starinami, umetninami. (Foto: Peterc Wine Estate)

Zajtrki in domače recepture

Ko gre za hrano, so ponosni na zajtrke. Pravilno so namreč ugotovili, da imajo v radiju približno ure vožnje kar sedem restavracij z Michelinovo zvezdico, ki lahko poskrbijo za visoke kulinarične užitke, zato so svojo pot našli v bolj domačnih recepturah, ki nas spominjajo na dom in otroštvo in nas v resnici najlažje zazibajo v ugodje: mlečni riž, zdrob ... Pa še nekaj je: ta regija je od nekdaj slovela po pridelavi hrane, od sadja naprej, pa po radoživem gostinstvu, od skromne oštarije do elegantne pogostitve, vse se dobi, za vsakogar se kaj najde. »Mi pa smo si želeli, da bi bila naša hiša varuh domačega kuhanja,« pravi sogovornica.

Pri Peterčevih se veliko posvečajo zajtrkom: hrana je domačna in vzbuja ugodje, napitki pa segajo od izvrstnih pravih čajev do doma nabranih zeliščnih mešanic. (Foto: Peterc Wine Estate)
Pri Peterčevih se veliko posvečajo zajtrkom: hrana je domačna in vzbuja ugodje, napitki pa segajo od izvrstnih pravih čajev do doma nabranih zeliščnih mešanic. (Foto: Peterc Wine Estate)

Ker sta zakonca posestvu hotela dati prepričljiv pečat vinskega območja – ne nazadnje vino nosi tudi v imenu –, sta najela strokovnjaka, ki je poskrbel za ta del programa, vinskega conciergea. Sprva je bil to Robert Gorjak, znan kot eden največjih poznavalcev v Sloveniji in ocenjevalec na Decanterjevem svetovnem tekmovanju vin, pozneje je bilo treba najti novega, ki je lokacijsko bližje, in to je postal nekdanji dolgoletni predsednik društva Sommelier Slovenije Ivan Peršolja: ne le velik poznavalec vseh enoloških območij in kulture, ki je s tem povezana, ampak predvsem domačin, ki je tako rekoč rasel z Brdi in njihovimi ljudmi. Peršolja je zdaj na voljo gostom, da jih v enem dnevu popelje po najbolj zanimivih zgodbah tega dela Slovenije. Vinograd pod hišo pa je v rokah Matjaža Četrtiča, lastnika priznane in večkrat nagrajene vinske kleti Ferdinand ter enega od pobudnikov projekta Brda Home of Rebula.

Uroš in Milena Peterc na podelitvi nagrade pred dnevi v Londonu (Foto: Peterc Wine Estate)
Uroš in Milena Peterc na podelitvi nagrade pred dnevi v Londonu (Foto: Peterc Wine Estate)

Posladkajte se: Rulada z makom in kostanjem (VIDEO)

 

Datum Objave: 16.11.2024 ob 06:11

Več iz te teme:

Posestvo PetercGoriška brdaConde Nast Johansens

Naročite se na e-novice:

Karina Cunder Reščič
Karina Cunder ReščičLjubiteljica juh, banketov, lepo pogrnjenih miz, divje hrane, eksperimentiranja z recepti tik preden pridejo gostje in predavanja dvema otrokoma, kako je hrana eden od načinov, s katerimi se tudi lahko izrazi spoštovanje in dostojanstvo.