Odprta Kuhinja

U, takšna bo nova domačija Bineta Volčiča

Odpri galerijo
A+   A-
Po dobrem desetletju dela pred kamerami – najprej v šovu Gostilna išče šefa, nato še v oddaji MasterChef Slovenija – začenja Bine Volčič novo zgodbo. Dogajala se bo na Goričkem, kamor se je iz Kranja ravno te dni preselil z družino. Kaj vse bomo našli na njegovem Posestvu Monstera?


Zakaj ravno Goričko? Ne naš sogovornik ne njegova žena Katarina v tem delu Slovenije nimata sorodnikov, kot bi si marsikdo utegnil misliti. Na gričevnato pokrajino na samem robu Slovenije, ob tromeji z Avstrijo in Madžarsko, predvsem pa na njene ljudi sta se navezala po vrnitvi iz Francije. Tam je Bine Volčič leta 2007 opravil kuharsko šolo Le Cordon Bleu, Katarina pa je končala študij kulturnega menedžmenta. V Parizu sta se spoznala, se zaljubila in med vračanjem v Slovenijo tudi odločila, da bosta šla živet tja, kjer bo pač služba, pojasni Bine: »Ker sem dobil službo v kuhinji Hotela Livada, to je v Moravskih Toplicah, sva dve leti živela v tem delu Slovenije.«
Aktualno: Bezgov sirup, kot ga pripravi Bine Volčič

Dom je tam, kjer je družina


»Spletla sva močno socialno mrežo in spoznala veliko ljudi, med katerimi sva se dobro počutila. Vseeno sem čutil, da še ni čas za ustalitev, da je treba najprej narediti kariero.« Ko se mu je ponudila priložnost na Bledu, sta se s Katarino preselila v njegov domači Kranj in si tam sčasoma ustvarila tudi družinico. A vsa ta leta sta se zakonca Volčič – najprej sama, nato v družbi sina in pozneje še hčerkice – vračala na Goričko.

Ravno te dni, po dobrem desetlet­ju življenja na Gorenjskem, pa se je štiričlanska družina Volčič tja tudi preselila, o čemer naš prepoznavni chef razmišlja: »Čeprav sem rojen v Kranju in imam mesto rad, nekako nikdar nisem čutil, da sem spadam in da bom tu ostal. Na Goričkem imava s Katarino dobre prijatelje, pristne ljudi. Sicer pa – ali veste, kje je dom? Dom je tam, kjer je družina.«

In zdaj je družina Volčič doma na Goričkem, o selitvi pa so začeli razmišljati pred približno dvema letoma, ko se je svet zaradi znanih razmer začel spremin­jati: »Na začetku korone se nama je s Katarino zdelo, da obdobje, v katerem se gostincem ni obetalo nič dobrega, ne bo trajalo tako kratek čas. Začela sva razmišljati, kaj zdaj. Padla je odločitev za selitev na Goričko, Bistro Monstera pa sem prepustil v vodenje sous-chefu Gregorju Jelnikarju, ki z ekipo odlično opravlja svoje delo. S Katarino sva se tudi odločila, da na Goričkem zgradiva unikaten turistični objekt.«

Kaj bomo doživeli in občutili, ko bomo kot gostje prišli k njihovi družini? »Začutili boste mir, naravo. Pristnost in umirjeno podeželsko okolje,« pravi Bine Volčič in oriše, kako bo potekala unikatna turistična zgodba, podčrtana s kulinaričnim doživetjem in deljenjem kuharskega znanja: »Med sezono, torej nekako od aprila do oktobra, bodo v ospredju vikend doživetja. V hladnejšem delu leta pa predvidevamo, da bomo zanimivi tudi za poslovne skupine, ki bodo svojo strokovno vsebino želele nadgraditi s kulinariko in pohajkovan­jem v razgibani okolici.« Na vprašanje, kdaj bodo na posestvu v Motovilcih, ki so nekje na temenu slovenske zemljevid­ne kure, sprejeli prve goste, Bine Volčič pojasni: »Jeseni, ko nam bo, upamo, uspelo urediti vse detajle.«

Novo, naravno, tradicionalno


Ko vprašamo o teh detajlih, sogovornik pojasni: »Tu, kjer bo naš dom, je že stala gorička domačija. Hiše v tem delu Slovenije so grajene ali v obliki črke L ali U. Mi smo se odločili za nov objekt v črki U in tudi za to, da bo videz hiše klasičen, torej takšen, kot v te kraje sodi. Zdelo se bo, kot da je naša hiša od vedno tam.«

Klasika torej? »Naravno in tradicionalno, a hkrati izčiščeno in sodobno,« pojasni Bine Volčič, ki je oblikovanje notranjosti zaupal mladima arhitektkama Lauri Klenovšek in Zali Košnik. »Sta res mojstrici svojega poklica, in če kaj, lahko tistim, ki se odločajo za gradnjo, svetujem, da za začetek izberejo res dobrega arhitekta, s katerim bodo lepo sodelovali,« razmišlja naš sogovornik.

Najboljši dobavitelji iz okolice


To je torej objekt – kaj pa hrana? »Nisem Prekmurec in tu ne bom kuhal tradicio­nalne prekmurske hrane. Na začetku zagotovo ne. V svojem slogu bom kuhal iz sestavin, ki jih ponuja okolje. Ob hiši bomo imeli tudi vrtiček. Sprašujejo me že, ali bom samooskrben. Zagotovo ne. Na našem vrtičku bodo, poleg nekaj malega zelenjave, predvsem zelišča.«

Tako je že navezal stike z nekaterimi kmetovalci v tem delu Slovenije: »Želim si kuhati iz sestavin, ki jih pridelajo tisti, ki to naredijo najbolje, pri čemer je ključno sodelovanje in povezovanje. Zelenjavo in jajca bom dobil z Ekološke kmetije Vratarič. Veliko sestavin bo tudi z Eko kmetije Paldauf – oni gojijo krškopoljce, imajo jajca ter moke, kaše, zdrobe iz domačih žit, tudi olje in še kaj. Sodelovali bomo s sirarji iz osrčja Krajinskega parka Goričko, v okolici, tudi v Prlekiji, bomo poiskali dobro domače meso, suhe mesnine in druge ekološke sestavine.«

Kaj pa pijača? »Sokovi in sadje bodo s kmetije Džaboka in gruška – tudi oni imajo na kmetiji apartmaje,« pravi Bine Volčič. In vina? »Na vinski karti bodo najbolj zastopana naravna vina, pa tudi okoliška ponudba, saj so tu v bližini odlične vinske kleti, kot sta Marof in Gjerkeš.«

Pivo? »Uf, o tem pa še nisem razmišljal, res ne. Pijača Goričkega je pač špricar,« se spod goste brade nasmehne sogovornik in doda: »Ko govorim o pijači, ne smem pozabiti vode Cana – z njimi bomo zagotovo tudi sodelovali, kajti to vodo črpajo na sosednjem hribčku.«

Ali to pomeni, da bo naš najbolj prepoznavni chef v celoti zaplul v turizem in se torej poslavlja od kulinarike? »Ravno nasprotno. Rekel bi, da se vračam v kulinariko. Da se vračam v kuhinjo in da se vračam k ustvarjanju, ki sem ga že močno pogrešal. Kajti to mi manjka, ustvarjanje. To, da sem zvest samemu sebi in da kuham odpičene in nepredvidljive stvari. Kajti ko imaš svojo restavracijo, imaš svojo ekipo, za katero moraš skrbeti. Tu je nabava sestavin, tu so plače, urniki … Ukvarjaš se z zaposlenimi, namesto da bi ustvarjal. Zadnjih nekaj let se mi zdi, da ne kuham zares, torej da ne kuham v tistem pravem, ustvarjalnem smislu. Želim si spet kuhati za dušo in to željo bom uresničil na Goričkem.«

Monstera se seli na Goričko


Kar, če prav razumemo, pomeni slovo od elitnih zvezdic in drugih prestižnih kuharskih omemb. »Ali bom za Michelinov vodnik zdaj zanimiv, ne vem. Verjetno ne, saj bomo večji del leta kuhali le ob koncih tedna, in to za naše goste,« razmišlja Volčič, ki je zaradi trajnostne naravnanosti z Bistrojem Monstera pridobil zeleno Michelinovo zvezdico.

Saj res: kaj pa Monstera? »Monstera, ki jo zdaj vodi chef Gregor Jelnikar, je v odlični kondiciji in za zdaj ostaja tam, kjer je. Odkar smo se lotili projekta na Goričkem, tam nisem več tako pogosto, vseeno pa pridem naokoli, kadar le lahko. Ekipa, ki jo Gregor odlično vodi, bo ostala skupaj, vendar si bodo kmalu nadeli drugo ime, kajti Monstera odhaja z menoj na Goričko,« pojasni Bine Volčič ob koncu razgibanega pogovora o tem, da bo njegova družina goste že čez nekaj mesecev pozdravila na Posestvu Monstera.
Preberite tudi: Celje bogatejše za gourmet bistro tega priznanega slovenskega chefa

Fotografija: Osebni arhiv Bineta Volčiča
Datum Objave: 6.6.2022 ob 07:06

Več iz te teme:

Bine VolčičmonsteraGoričko

Naročite se na e-novice:

Špela Ankele
Špela AnkeleNovinarka in Kranjčanka. Obožujem gorenjske hribe in pisateljico Isabel Allende. Podnevi pišem, fotografiram in kuham, zvečer berem (kuharske) knjige.