Veganuar: izziv, ki ga vsako leto sprejme skoraj dva milijona ljudi
Ideja, ki sta jo v domači kuhinji začela razvijati britanska zakonca, je preprosta: pomislila sta na to, da bi pri mesec v letu poimenovali veganuar (torej: Veganuary) in ga zapolnili z rastlinskimi jedmi. Leta 2014 sta imela Jane Land in Matthew Glover 3300 somišljenikov, dobro desetletje pozneje jima je sledilo že več kot pol milijona ljudi, zatem je številka samo še rasla. Odgovor na vprašanje, kako veganskemu izzivu sledimo pri nas, smo poiskali v Slovenskem veganskem društvu.
Najprej izziv, nato veganuar
»Seveda, tudi za Slovence so novoletne zaobljube navdih, da v svoj vsakdanjik vnesejo bolj zdrave navade, postanejo aktivni in zaživijo v skladu s svojimi vrednotami. Naš veganski izziv smo začeli leta 2012, torej pred mednarodno prepoznavnim britanskim projektom Veganuary. Z letošnjim velikim veganskim izzivom bomo v januarju 2025 presegli številko 20.000 udeležencev,« pojasni Maja Hrovat, predsednica Slovenskega veganskega društva. Doda še ta podatek: »V tujini so seveda številke še bolj impresivne, saj so vsebine v angleškem jeziku in se programa udeleži do 1,8 milijona ljudi v samo enem mesecu.«
Veganska ali rastlinska hrana?
Tako pri slovenskem veganskem izzivu kot tudi pri mednarodnem veganuarju gre za podobno idejo, ki, kot pravi Maja Hrovat, zajema »brezplačni celomesečni program, ki nas popelje skozi pisani svet rastlinske prehrane, preskrbi z recepti in praktičnimi nasveti ter strokovnimi članki o zdravi prehrani, vplivu prehrane na okolje in etiki do živali«.
Sicer pa: je bolj primerno govoriti o veganski ali rastlinski hrani? »Uporabljamo oba izraza, vendar imata nekoliko drugačen pomen. Veganska prehrana temelji na filozofiji, da po nepotrebnem ne škodujemo drugim in izdelke živalskega izvora izključimo tako iz prehrane kot drugih področjih življenja. Rastlinsko bazirana prehrana ne vključuje etične drže, temveč zaradi zdravstvenih ali okoljevarstvenih prednosti temelji na rastlinskih sestavinah. Oba izraza torej označujeta isto vrsto prehrane, le razlog za spremembo prehrane je različen,« še pojasni predsednica Slovenskega veganskega društva, ki trenutno združuje nekaj več kot 950 članov.