Odprta Kuhinja

Bottura: Brez etike kuhinja nima lepote, tehnologija pa vrednosti

Odpri galerijo
A+   A-
Če smo še pred nekaj leti prispevke o pečicah in hladilnikih, ki govorijo, brali kot znanstveno fantastiko, je to zdaj postala resničnost. Sanje se rade uresničijo, zato moramo verjeti vanje, nas je nagovoril slavni chef Massimo Bottura.


V Berlinu se je končal mednarodni sejem zabavne elektronike in bele tehnike IFA. Lani posvečen virtualni resničnosti, letos pa smo med sprehajanjem po velikanskih dvoranah, v katerih je bila razstavljena najsodobnejša tehnologija, opazili, da so proizvajalci svoje pamet­ne kuhinjske naprave naravnali še bolj trajnostno.

Eden osrednjih gostov, ki je spregovoril o pomenu trajnosti, problemu zavržene hrane in tehnologijah v sklopu Grundigove kampanje Spoštuj hrano, je bil priljudni Massimo Bottura, eden najboljših chefov na svetu, s tremi Michelinovimi zvezdicami. S svojo restavracijo Osteria Francescana že nekaj let ostaja na vrhu seznama najboljših na svetu. Tokrat žal ni kuhal, je pa predstavil svoj projekt Food for Soul, ki smo ga ob Tednu nezavržene hrane v Sloveniji že spoznali. Še poln vtisov in spominov na spomladanski obisk v naši državi, nad katero je navdušen, je našel nekaj minut tudi za nas.

Razmišljajmo iz hladilnika in gradimo odnose


Ni naključje, da so se v novih hladilnikih znašli predali, ki bolje ohranjajo svežino sadja in zelenjave, hkrati pa nas opominjajo, kdaj bo potekel rok trajanja določenih izdelkov. Takšnih rešitev je še več, tudi štedilniki nam pomagajo pri receptih in pazijo, da se nič ne prismodi, medtem ko okopavamo vrt.

Chef Massimo Bottura je navdušen. »Kar delam v Osterii Francescani, je prenašanje čustev in veselja. Ljudje prihajajo k meni z vsega sveta, a slepil bi se, če bi rekel, da so nad mojo hrano navdušeni zgolj zato, ker je tako dobra. Odlične jedi lahko najdemo v nešteto gostilnah v Italiji in drugod. Ljudje iščejo predvsem ideje in sanje. Enako je s tehnologijami,« meni Bottura, ki je povedal, da ga v bitki proti zavrženi hrani vodita predvsem strast in notranji vzgib, ki je v tebi ali pa ni. »Ne morem si zamisliti, da bi zapustil ta svet, ne da bi naredil nekaj dobrega za vse. Neprestano se sprašujem, kako bi lahko živeli še bolje, kako naj izkoristim svojo kredibilnost in energijo za boljši svet, kako naj uporabim svoj ugled, zberem denar in pomagam drugim. Spoznal sem, da je danes rezultat dela kuharskih osebnosti in njihovo poslanstvo veliko več kot le seznam receptov.«

Raziskava je pokazala, da ljudje vidijo razlog za zavrženo hrano v pomanjkanju časa, a za Botturo je to nič drugega kot izgovor. »Če imam čas jaz, če imate čas vi, potem imajo čas tudi oni.« Namenite temu samo pol ure vsake tri dni, razloži s široko razprtimi očmi in rokami, in se takrat odpravite po nakupih za sezonsko hrano, potrudite se, da zgradite odnos z mesarjem, sirarjem, kmetom, prepričuje sogovornik v želji, da bi vsi razumeli, da je skrb za razporejanje in nakupovanje hrane nekaj posebnega v našem življenju. Če bomo jedli sezonsko in od lokalnih ponudnikov, bomo prihranili tudi denar, hkrati pa bomo čas, ki smo ga porabili za nakup kakovostnih sestavin, pravzaprav posvetili sebi.

»Nato se začnite poigravati s strastjo, sestavinami in vedno razmišljajte, kaj imate v hladilniku. Kadar sem doma, tudi sam največkrat jem le posamezna živila ali izdelke; odrežem si košček lososa, gavde, pa še kakšno malenkost, kajti za dober obrok ne potrebujemo vedno ure priprav, pomembne so sestavine. Če bomo jedli, kar imamo v hladilniku, in razmišljali, kaj kupujemo, se bo vse spremenilo. To je naložba vase in v boljše življenje na svetu,« je prepričan. Tehnologija tukaj hodi po isti poti kot mi, pravi, njegova vloga pa je, da ji poskuša pokazati pravo smer. Kakorkoli, novi hladilniki, pomivalni stroji, pečice in štedilniki nam po njegovem pomagajo skrbeti za okolje, prihraniti čas in denar.

A vsi si jih ne moremo privoščiti, zato Bottura pravi, da moramo sanjati še naprej. Tudi avtomobili so bili včasih dostopni le peščici, zdaj pa jih imamo že vsi. Več ko bo povpraševanja in naših zahtev po takšnih izdelkih, dostopnejši bodo, hkrati pa se bo več podjetij zavedalo, kako pomembne so tehnološke rešitve tudi z etičnega vidika. Z besedami, ki jih je uporabil italijanski chef: stekla bo demokratizacija tehnologije.

Sodobni kuharji morajo spoznati, da tehnologije ne uporabljamo le zaradi lastnega ega, temveč zato, ker izboljša sestavino, meni Bottura, kajti ne kuhamo več kot pred desetimi leti in prilagajati se moramo spremembam. Ključno je, da si za pripravo jedi in druga kuhinjska opravila omislimo naprave, ki porabijo čim manj energije in vode, pa tudi obratno, tehnologijo je treba na primer izkoristiti za letno predelavo šestih milijonov plastenk v dele pralnih strojev, kar načrtuje Grundig. Kakor sklene Massimo Bottura, beseda etika naj bo glavna sopotnica estetike in tehnologije, kajti kuhinja bo tako dosegla pravo lepoto, tehnologija pa vrednost.

https://www.youtube.com/watch?v=0mEKwY99hiY

Berite dalje: Grundigova raziskava

Naslovna fotografija: Grundig
Datum Objave: 11.9.2017 ob 08:09

Več iz te teme:

grundigIFA 2017massimo botturanezavržena hranatehnologije

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.