Odprta Kuhinja

Štirje kultni sendviči, ki jih morate poskusiti

Odpri galerijo
A+   A-
Skoraj v vsaki državi najdemo kako posebnost med obloženimi kruhki, enega, ki se je povzpel višje, dobil kultni status, segel čez meje svoje domovine. Namigi, kaj morate nujno pokusiti, ko boste prihodnjič v Franciji, Mehiki, ZDA, na Portugalskem in v Španiji.


Mehika. Cemita.


Mehika ima kras­no hrano, ki je primerna, da se je kar iz roke, na cesti, in zato je mogoče malo v senci sendvič, ki si najverjetneje zasluži pridevnik nacionalni. Cemita je štručka, nekoliko podobna briošu, torej z jajcem, sladkasta, puhasta, a hkrati obstojna, potresena s sezamom. Najbolj znan nadev je svinjina, ocvrta z drobtinami, z dodatkom čilija (seveda!), sira, avokada in nekoliko čebulnih obročkov ter zelišča po imenu papalo, južnoameriške bazilike, ki je nekakšna prijetna mešanica koriandra in rukole. Po tej različici cemite je najbolj poznano mesto Puebla, konkretneje sendvičarnica Cemitas las Poblanitas, ki jo menda turisti zlahka najdejo, kajti do nje vodi zlizana pot, stopinje drugih turistov.

Francija. Croque-monsieur.


To pa je trpežna klasika in celo zlahka bi jo zamenjali za naš čisto navadni toast, če ne bi imela tudi po vrhu seksi zapečene skorjice. Takole pravi Larousse Gastronomique, ki ne cinca, ko je treba slikovito opisovati francoske kulinarične dosežke: to sta dve rezini kruha z maslom, med kateri damo tanko narezan sir grojer in nekaj šunke. Kruh, presenetljivo spominja na angleškega, je štirikoten, boleče bel, nujno pa je odrezati skorjo. Za sir se je vredno potruditi in dobiti grojer: veličastno se topi in ima bolj karakteren okus kot kak cenejši ementalec ali bog ne daj mocarela. Glede skorjice: največkrat se pojavlja bešamelna omaka s sirom, nekateri pa to mirno spustijo. Če na vrh dodamo pečeno jajce, sendvič postane croque madame. Kje to jesti? Znameniti Le Deux Magots, Pariz.

ni podpisa
ni podpisa


Španija.


Ob vsej tej preobloženosti pa človek sploh ne more, da ne bi opazil preproščine. Smer: Španija. El bocadillo je poimenovanje, ki ga iščete, nekje bo pisalo tudi bocata. Več izpeljank je, ampak tokrat govorimo o najbolj preprosti: bageti z dobrim pršutom. Je pa res, da tu ni odstopanja: bageta mora biti resnično rustikalna, s hrustljavo skorjico in mehko sredico, kompromisov ne bi smeli sklepati niti pri jamonu. Že kar vidite, da bi se to dalo dobiti na kakšni lepi tržnici? Tako je: La Boqueria v Barceloni, ki je sama po sebi lepa turistična znamenitost. Prvič je bila omenjena že v 13. stoletju, ko so na tem kraju postavljali stojnice za prodajo mesa, na kar ime spominja tudi danes in označuje prostor, kjer se prodaja kozje meso. Danes je vhod na tržnico z Ramble, blizu opere.

ZDA. Pastrami.


To je res krepak sendvič in nič nenavadnega ni, da ga ljudje ne zmorejo vsega naenkrat. Najbolj slavne delajo v New Yorku, v delikatesi Katz's, ki je slovela že veliko pred znamenitim prizorom iz filma Ko je Harry srečal Sally. Deluje namreč od leta 1888. Katzov pastrami je preprost – a samo na pogled: je samo rženi kruh z nekaj gorčice in dobrim govejim mesom, ki mora biti iz prsnega dela. Kdor pa se je kdaj podrobneje spustil v skrivnosti priprave takega mesa, ve, da je vse prej kot preprosta. Pripravljajo ga sami, gre pa skozi vrsto postopkov, od dimljenja, kuhanja, zorjenja v pari ... Nič čudnega, da na koncu ne potrebuje drugega kot kislo kumarico za zraven. Greste? Delikateso najdete na East Houston Street številka 205, Manhattan.

ni podpisa
ni podpisa


Poskusite pastrami po receptu chefa Jorga Zupana

Portugalska.


Če pa to ni pretiravanje, potem res ne vemo, kaj bi bilo: francesinha temu rečejo Portugalci. Očitno se zavedajo tega in poskušajo krivdo prevaliti na nekoga drugega: franczek to namreč pomeni. Neverjetno, kaj vse so zbasali v to goro masti in mesa: šunko, klobasice (najbolje chipilata), na žaru pečen zrezek, svinjsko salamo s papriko in česnom. Ob vsem tem je kar malo težko opaziti, da je zraven tudi kruh: še zlasti zato, ker dajo po vrhu paradižnikovo salso s pivom in sir ter vse skupaj malce popečejo, da se sir razleze. Še ni dovolj? Na krožnik naložijo še zvrhano mero pomfrija. To pa je noro. Po takšnem kupu holesterola je znan Bufete Fase v Portu. Ko boste tam, jih vprašajte: menda imajo dolgo in znamenito zgodovino.

Fotografije: Unsplash, Thinkstock

Preberite še: Pet živil, s katerimi lahko nadomestimo jajca

Datum Objave: 27.10.2017 ob 14:10

Več iz te teme:

potovanjasendvičsendviči

Naročite se na e-novice:

Odprta kuhinja
Odprta kuhinjaAvtor na portalu Odprta kuhinja