Odprta Kuhinja

Zakaj nekateri ljudje bolje prenašajo pekoče kot drugi?

Odpri galerijo
A+   A-
Ste se kdaj vprašali, kako lahko nekateri brez težav pogoltnejo zvrhano žlico pekoče omake, vam pa se že ob misli na čili osolzijo oči?



Smo z občutljivostjo na pekoče rojeni ali lahko brbončice natreniramo? To vprašanje je kar nekaj časa grizlo tudi znanstvenike, ki so se odločili, da dilemi pridejo do dna. Ugotovili so, da razlog, zakaj nekateri pekoče prenašajo bolje kot drugi, obstaja – imenuje se toleranca na pekoče.

Niso pa si enotni o izvoru tolerance, zato obstaja več razlag o tem, zakaj nekateri brez težav jedo najbolj pekoče čilije sveta, medtem ko se drugim že ob kančku karija pokadi iz ušes in nosu.

- Prva teorija o izvoru tolerance trdi, da se nekateri ljudje preprosto rodijo z bolj tolerantnimi brbončicami, njihovi temperaturni receptorji pa so manj odzivni kot pri drugih ljudeh.

- Druga teorija pravi, da se na pekoč občutek s časom privadimo in da ljudje, ki redno jedo in uživajo v takšnih jedeh, z leti postanejo manj občutljivi.

- Tretja teorija pa je bolj psihološke narave. Odpornost na pekoče naj bi bila povezana s trmo in ponosom, kar povezujemo z osebnostnim profilom, zato naj bi trmasti ljudje pekoč občutek bolje prenašali.

Podrobnejšo razlago poiščite v spodnjem videu.

https://www.youtube.com/watch?v=XgbKrC2vh_I

Sicer pa pekoče jedo predvsem v državah z vročim podnebjem, saj čili in paprika delujeta protibakterijsko, poleg tega pa vsebujeta kapsaicin, ki spodbuja krvni obtok, niža holesterol ter uravnava krvni pritisk.

Naslovna fotografija: Thinkstock/YelenaYemchuk


Preverite še: Na izlet z domačimi tortiljami
Datum Objave: 9.8.2017 ob 07:08

Več iz te teme:

vročepaprikapekočečilibrbončice

Naročite se na e-novice:

Eva Natlačen
Eva NatlačenKuhinja je zame prostor, kjer se med kuhanjem lahko popolnoma sprostim in odklopim od sveta, obenem pa odlična kulisa za sproščeno druženje.