Odprta Kuhinja

Ješprenjeva kašota z bučo in žajbljem: še boljša od rižote

Odpri galerijo
A+   A-
Ko boste kuhali rižoto, se spomnite tega recepta in spremenite svoj načrt. Kašota bo nekaj novega in vznemirljivega na krožniku.



Te dni se je tudi uradno začela jesen in v kuhinji sem z največjim nožem razrezala prvo letošnjo hokaido bučko. Pravim bučka, ker ni bila prav velika, je pa njena velikost povsem ustrezala za recept, ki sem ga imela v mislih. Kašota bo kot nalašč.

Kako lažje olupiti bučo?


Nekateri buč ne lupijo, mene pa trdi del moti, zato se raje potrudim. Celo bučo je res skoraj nemogoče olupiti, sploh z nožem, ker je lupina zelo trda, buča pa spolzka. Predlagam, po mojih izkušnjah, da jo prej narežete na četrtine, osmine, z žlico očistite semena, nato pa lupite manjše kose. Še lažje kot z nožem jo olupite z lupilcem za krompir. Gotova bo mimogrede.

Buča in žajbelj


Ker je bil torek, in ob torkih po navadi jemo ješprenj, bi buča skoraj pristala v loncu ričeta, če ne bi beseda nanesla na žajbelj. Zelišče čudovite barve pri nas uspeva v nizkem glinenem loncu in pogosteje ga občudujem kot uživam. V ospredju je njegova zdravilnost, spominja me na zimske prehlade in grgranje mlačnega čaja, kar mi ni ravno ljubo, komu pa je. To je zelo krivično do žajblja, saj je res odličnega okusa, če ga prav skombiniraš. In tu pridemo do oranžne buče. Preverjeno dobra kombinacija mi je znana iz recepta za njoke iz oranžne buče z žajbljem. Tako sem namesto ričeta iz ješprenja skuhala kašoto.

Kašota?


Kašota imenujem vsako jed, ki jo pripravljam podobno kot rižoto, le da namesto riža uporabim kašo. Lahko je prosena, ajdova ali ječmenova. Da bi povezala bučo, ješprenj in žajbelj, sem zalivala jed z žajbljevim čajem. Če bi kdo rekel, da ga ne mara, žajblja namreč, mora nujno poskusiti ocvrtega. Če je prav pripravljen, se stopi v ustih in te napolni z občutkom svežine.

Kašota naj bo podobna mokri rižoti, to je takšna, ki jo ves čas lepo zalivaš in mešaš. Koščki buč, ki so šli prvi v kozico, so se spremenili v pire in obarvali kašoto, ješprenj je naredil nekakšno kremno povezovalno omako. Skratka, nastala je imenitna jesenska jed.

Ješprenjeva kaša z bučo in žajbljem


Za dve osebi.

  • 100 g ješprenjeve kaše

  • manjša hokaido buča

  • vejica svežega žajblja

  • žlička začimbne

  • mešanice za zelenjavno juho

  • čebula

  • olje

  • sol in poper


Priprava

1. Ješprenj namočite čez noč, zjutraj sperite in odcedite.

2. Bučo razpolovite in z žlico odstranite vlaknasto sredico s semeni. Olupite jo in narežite na kocke.

3. Iz nekaj lističev žajblja in skodelice vode skuhajte žajbljev čaj. Čebulo nasekljajte in popražite na olju.

4. Dodajte dobro odcejeno ješprenjevo kašo, premešajte, da se naolji, in zalijte z žajbljevim čajem. Solite, poprajte in začinite z mešanico začimb za zelenjavno juho. Pokrito kuhajte pri nizki temperaturi in zalivajte z vročo vodo po potrebi.

5. Čez deset minut dodajte polovico narezane buče in čez deset minut še drugo polovico. Vmes bo treba večkrat premešati po dnu in paziti, da ne zmanjka tekočine, kot bi kuhali rižoto. Jed naj bo kremna, gosta, vendar naj se na krožniku razlije. Kuhate lahko bolj ali manj, če želite, da ostanejo bučke čvrste, jih preverjajte z vilicami in pravočasno umaknite lonec s štedilnika.

6. Za konec v ponvi segrejte olje in na močno razgreti maščobi na hitro ocvrite lističe žajblja. Na krožnikih dekorirajte s hrustljavim žajbljem in pokapljajte z aromatičnim oljem, v katerem ste ga ocvrli.
Priporočamo še: VIDEO: Kako naredimo domače hot dog štručke
Datum Objave: 29.9.2020 ob 08:09

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: