Kosilo iz enega pekača: pečene ribe z zelenjavno prilogo

Zraven rib lahko kar v enem pekaču pečemo vso sezonsko zelenjavo, na primer korenje, papriko, bučke.

V pečici lahko pečemo različne vrste rib, med morskimi so pri nas posebno čislane orade in brancini, med sladkovodnimi pa postrvi. Ko izbiramo v ribarnici, naj bodo ribe približno enake velikosti, da se bodo enakomerno spekle. Če nimamo časa, da bi pekli jed eno uro, krompir predhodno nekoliko skuhamo. Dovolj bo pet minut, sicer se bo razkuhal. Jed na koncu okrasimo s svežimi zelišči, predvsem peteršiljem in baziliko, zraven pa se podata solata in suho belo vino. Tega lahko za kozarček zlijemo tudi v pekač, malo preden bo jed pečena.

Pečene ribe z zelenjavo

Za 4 osebe.

  • 4 srednje velike ribe
  • 8 krompirjev
  • 1 skodelica češnjevih paradižnikov
  • 2 čebuli
  • 5 strokov česna
  • 2 limoni
  • sol, poper, rožmarin, bazilika, peteršilj
  • olje

Priprava

1. Ribe očistimo in operemo ter dobro osušimo s papirnatimi brisačami. Krompir in čebulo olupimo in narežemo na kose, drobnega lahko pečemo celega. Paradižnik operemo in razpolovimo, česen olupimo in sesekljamo. Zelišče operemo, osušimo in sesekljamo.

2. Ribe zunaj in znotraj natremo s soljo, česnom in oljem. Namastimo pekač in vanj razporedimo krompir ter čebulo. Pokapljamo z oljem in potresemo z zelišči ter česnom.

3. Pečemo slabe pol ure na 200 stopinj. Potem krompir potisnemo na rob pekača, na sredino damo ribe, na drugo stran pa češnjevce. Ribe pokapljamo s sokom ene limone in oljem. Potresemo s preostalimi zelišči in pečemo še pol ure na 180 stopinj.

Priporočamo še: Dušene školjke s pivom po sredozemsko

Besedilo: Alenka Kociper
Naslovna fotografija je simbolična: gbh007/Getty Images

Deloindom.si: Plodovke: vrtnine za ljubitelje lahkih jedi
Odprta kuhinja

Portal za dnevni odmerek kulinaričnega navdiha.

Objava še nima komentarja.

Comments are closed

Delo Časopisno založniško podjetje d.o.o.
Likozarjeva ulica 1
1000 Ljubljana