Odprta Kuhinja

Popolna priloga: pečena rdeča pesa z balzamičnim kisom

Odpri galerijo
A+   A-
Rdeča pesa je simpatična sestavina, ki se pusti zapeljati v slano ali v sladko smer.



Na krožnike spet prihaja rdeča pesa. Če bi naštevala njene zdravilne lastnosti in zakaj jo je pametno vsaj tu in tam dati na jedilnik, bi morda začeli brati nekaj drugega. Jaz pa bi vas rada nahecala, da tole preberete do konca in morda celo preizkusite recept. V prid zdravju lahko rečem le to, da jo mimogrede poješ večjo količino, kot bi si mislil, drug motiv za rdečo peso pa je čisto kulinaričen. Je simpatična sestavina, intenzivne barve, sladko-grenkega okusa, čvrste strukture, primerna za presne jedi, kuhanje, dušenje, praženje, cvrtje in celo za v pečico. Pusti se zapeljati v slano ali v sladko smer. Neverjetna je torta iz rdeče pese, kjer noro dobro nadomesti čokolado. Ja, bolj ko razmišljam, bolj mi je všeč. Zdi se mi, da jo bom čez zimo še precej raziskovala in ustvarjala nove rdeče obarvane jedi.

Barvilo: pri peki ali cvrtju se barva ne izloča


Z barvo je tako, da lahko povsem prevlada, recimo rdeča pesa v rižoti ali juhi. Lupljenje kuhane rdeče pese lahko trajno obarva kakšen lep pulover ali steno v kuhinji, rezanje sveže pušča sledi na kuhinjski deski, pitje smutija ali sveže pripravljenega soka nadomešča jutranjo šminko. Vsemu se da izogniti s predpasnikom ali limonovim sokom. Če ne želimo, da obarva jed, pa jo je treba speči. Pri peki ali cvrtju se barva zaklene pa tudi za nekatere moteč zemeljski okus se tako najbolj spremeni.

Balzamični kis za piko na i


Kar dolgo se peče, dobro uro, zato bo treba kosilo načrtovati vnaprej, ne šele, ko se oglasi lakota. Nujna sestavina za današnji recept je balzamični kis, ki rdečo peso dvigne iz običajne pese na solato v nekaj drugega, ker tudi sam ni običajen kis. Kupite raje manjšo in dražjo stekleničko, preberite etiketo in se odločite za kakovost. Naj ima tisti majhni zeleni znak z listkom, da je iz nadzorovane ekološke pridelave. Še rdeča pesa bo z njim boljšega okusa.

Pečena rdeča pesa


Za dve osebi.

  • 4 srednje velike rdeče pese

  • 4 žlice balzamičnega kisa

  • 2 žlici agavinega sirupa (ali žlička rjavega sladkorja)

  • sol, poper

  • 2 žlici oljčnega olja


Priprava


1. Pečico vključite na 200 stopinj.

2. Pripravite manjšo posodo s pokrovom ali folijo za peko. Rdečo peso pošteno zdrgnite pod vodo, repke in del pecljev pustite na gomolju. Osušite jih in postavite v posodo s pokrovom. Druga možnost je, da jih zavijete v aluminijasto folijo, najbolje vsako zase, še posebno če niso enake velikosti in zato ne bodo hkrati pečene.

3. Pecite približno eno uro oziroma dokler pesa ni mehka do sredine, ko jo prebodete z vilicami.

4. Pečeno pustite, da se nekoliko ohladi v foliji, nato jo olupite, narežite na kocke in še toplo prelijte z balzamičim kisom.

5. Za preliv zmešajte balzamični kis, sirup, sol, poper in nazadnje olje. Če boste uporabili sladkor namesto sirupa, ga prej raztopite v žlički vroče vode.

6. Ponudite kot prilogo k rižoti, ajdovi ali proseni kaši, polpetom ali kot del zelenjavne sklede.
Namig: Jed lahko pripravite tudi v ponvi na štedilniku. Peso olupite z lupilnikom za zelenjavo in narežite na kocke približno dva krat dva centimetra. Naj bodo enake velikosti, da bodo hkrati pečene. Naložite jih v večjo ponev s pokrovom, prelijte s prelivom iz balzamičnega kisa in pokrito dušite pri nizki temperaturi vsaj pol ure. Večkrat premešajte, in če je treba, prilijte vodo. Na koncu tekočino reducirajte, da bo rdeča pesa zapečena.

Priporočamo še: Kruh: zbirka receptov, ki nas najbolj navdušujejo
Datum Objave: 21.10.2020 ob 08:10

Več iz te teme:

brezmesne jediprilogerdeča pesaprilogaBalzamični kisbarvilo

Naročite se na e-novice:

Beba SplichalAvtor na portalu Odprta kuhinja