Klasike z Yasko: Tres leches (po domače trileče), najbolj sočna sladica na svetu

Tres leches je ikonična sladica, ki ima po svetu kar precej različic, kar ni čudno, saj je zelo preprosta za pripravo in prav idealna ob praznovanjih, posebnih priložnostih, piknikih ali preprosto kot nedeljska sladica ob skodelici kave, primerna tako za hladne kot vroče dni.
Tradicionalno je kolač tres leches premazan s stepeno sladko smetano in posut s cimetom, lahko pa tudi okrašen s svežim sadjem. Nam je bližja balkanska različica »tri leće«, prelita s karamelno glazuro, ki ji daje značilen okus in videz. Sicer pa se sladici razlikujeta tudi po sestavi mlečne mešanice in lahko bi rekla, da je tres leches tako po okusu kot prepojenosti biskvita bolj elegantna.
Še to: iz sestavin, ki so navedene v našem receptu, boste napolnili model z merami približno 22 x 30 cm.
Zgodovina
Natančen izvor ni povsem jasen, vendar številni zgodovinarji verjamejo, da je sladica nastala v Mehiki, saj so se menda prvi recepti pojavili prav v starih mehiških kuharskih knjigah. Je pa postala slavna leta 1930, ko je začelo podjetje Nestle v Latinski Ameriki proizvajati kondenzirano in evaporirano mleko in je na svojih mlečnih izdelkih natisnilo recept zanjo, kar je vsekakor pomagalo pri njeni širši prepoznavnosti.

Tres leches (recept)
Biskvit
- 4 jajca (velika, sobne temperature)
- 200 g sladkorja
- 200 g gladke moke
- žlička pecilnega praška
- 2 žlički vaniljeve arome
- 100 ml mleka, ščep soli
Mlečni preliv
- pločevinka sladkanega kondenziranega mleka (400 g)
- 350 ml nesladkanega kondenziranega mleka
- 150 ml sladke smetane (ali navadnega polnomastnega mleka)
Smetana
- 350 ml sladke smetane
- 2–3 žlice creme fraiche (ali kisle smetane)
- 2 žlici sladkorja v prahu
- žlička vaniljeve arome
Drugo
- po okusu cimet v prahu, jagode
Priprava
- Pečico vključimo na 175 stopinj.
- Model namastimo.
- Pripravimo biskvit: moko, pecilni prašek in sol zmešamo ter presejemo.
- V večji posodi z mešalnikom stepemo jajca, sladkor in vaniljevo aromo. Stepamo tako dolgo, da dobimo svetlo in puhasto jajčno kremo, ki močno naraste (približno 10 minut).
- V jajčno kremo ročno vmešamo polovico presejane moke, prilijemo mleko in spet premešamo. Nato dodamo še preostalo moko in premešamo, da dobimo gladko zmes.
- Prelijemo jo v namaščen pekač in pečemo 25 do 30 minut oziroma tako dolgo, da lesena palčka, zabodena v sredino, ostane suha.
- Pečen biskvit ohladimo.
- Pripravimo mlečni preliv: zmešamo obe vrsti kondenziranega mleka in smetano.
- Ohlajen biskvit na gosto prepikamo z vilicami ali leseno palčko.
- Mlečni preliv počasi in postopoma prelijemo po biskvitu, da vpije vso tekočino.
- Pekač pokrijemo s prozorno folijo in pustimo na hladnem stati vsaj nekaj ur oziroma najbolje čez noč.
- Pripravimo stepeno sladko smetano: v večji posodi stepemo sladko smetano, sladkor v prahu, vaniljo in kislo smetano, dokler smetana ne postane mazavo kremasta.
- Biskvit enakomerno premažemo s smetano in narežemo na poljubno velike kose.
- Nazadnje ga lahko po okusu potresemo s cimetom in okrasimo s svežimi jagodami.
Biskvit: V osnovi gre za klasičen biskvit, ki pa ima tri ključne posebnosti:
• je brez maščobe, kajti biti mora biti zračen, puhast, vendar dovolj čvrst, da lahko vpije mlečno mešanico brez razpadanja, zato tradicionalni recept ne vsebuje masla oziroma olja;
• jajčno zmes pripravimo tako, da cela jajca – torej jih ne ločimo na beljake in rumenjake – in sladkor stepamo tako dolgo (skoraj 10 minut), da dobimo svetlo in puhasto zmes;
• moko nežno in počasi ter obvezno ročno vmešamo v jajčno zmes, da ne iztisnemo zraka iz nje.
Kako doseči popolno prepojenost biskvita
Biskvit na gosto prepikamo z vilicami ali leseno palčko, da mlečna mešanica lažje prodre vanj. Mlečno mešanico počasi in postopoma prelijemo po biskvitu (ne vse naenkrat), da se enakomerno napoji, nato sladico pustimo stati vsaj 4 ure oziroma najbolje kar čez noč.

Triki in namigi
- Ta sladica je najboljša dobro ohlajena in naslednji dan, ko se okusi dobro prepojijo.
- Namesto jagod lahko dodamo tudi drugo sveže sadje, kot so maline, mango ipd., kar doda sladkemu biskvitu lepo svežino in ravnovesje.
- Sladka smetana, ki jo uporabimo za premaz, mora biti lahka, puhasta in kremasta, zato jo stepamo zelo hladno in počasi.
- Sladki smetani za boljšo obstojnost in teksturo dodamo še kakšno žličko kisle smetane ali sira maskarpone, za svežino pa lahko tudi nastrgano limonovo lupino.
Preliv
Mlečna mešanica mora biti ravno prav bogata, kremasta in se dobro vpijati, da je biskvit sočen in ne razmočen. Sestavljena je iz treh vrst mleka, in sicer iz sladkanega kondenziranega mleka, evaporiranega mleka in navadnega mleka ali sladke smetane.
Prvo je kondenzirano mleko z dodanim sladkorjem, zaradi česar je zelo sladko in gosto. Običajno se uporablja v sladicah, pijačah in pri pripravi kremastih receptov.
Evaporirano mleko je prav tako kondenzirano mleko, vendar ne vsebuje sladkorja. Ima bolj nežen in kremast okus. Večinoma se uporablja za razne omake, juhe oziroma pri pripravi drugih slanih in sladkih jedi.
Obe vrsti nastaneta s postopkom odstranjevanja vode iz mleka, vendar se razlikujeta po vsebnosti sladkorja.
V mlečno mešanico se tradicionalno doda še tretja vrsta mleka, navadno gre za polnomastno mleko, za lažjo različico sladice. Dodamo ga manjšo količino, saj lahko zaradi njegove vodenosti biskvit kaj hitro postane preveč razmočen. Zato je bolje uporabiti sladko smetano, ki da mešanici oziroma biskvitu bogatejšo in bolj kremasto teksturo.

Priporočamo tudi: Zelena boginja: hrustljava, kremasta, bogata, zelena in zares božanska solata (VIDEO)