Lazanja po korakih
Odpri galerijo
A+ A-
Slastno, preprosto, za začetnike ali profesionalce.
Z iznajdbo testenin se nam je odprl svet brezmejnih gastronomskih možnosti. Niso le rezanci in paradižnikova omaka ali metuljčki s sirom, ampak tudi večji kosi testa za rezance, ki jih zlagamo drugega na drugega skoraj v nebotičnik, med posamezna nadstropja pa vstavimo omako. Jed so že davno poimenovali lasagne (po posodi, v kateri so jo pripravljali), kar poslovenjeno zapišemo kar lazanja. Najbolj klasična je lazanja z omako iz mletega mesa in paradižnika in prav takšne se bomo po korakih lotili skupaj.
Za lazanjo potrebujemo pravokoten model in testo za testenine. To po želji pripravimo doma sami, čeprav je delo zamudno, industrijsko pripravljeno testo pa povsem zadošča za dobro lazanjo. V tem primeru je testo suho, med peko se poveča ali razširi, pravzaprav skuha, kakor običajne testenine, zato nikoli ne zlagamo kosov testa tesno skupaj, ampak med njimi pustimo za približno pol prsta prostora in testo bogato oblijemo z dovolj tekočo omako. Za najboljši okus med plastmi ali vsaj na vrhu lazanjo potresemo še s sveže naribanim parmezanom ali drugim trdim sirom. Nato vse skupaj postavimo v segreto pečico in po približno 25 minutah je jed pečena. Če le utegnemo, pri pečeni lazanji počakamo vsaj 5 minut, preden jo razrežemo. Tako bomo rezali lažje in jo razrezali na lepše kose.
Lazanjo je mogoče sestaviti na različne načine, sezonsko obarvano in bolj zdravo, bi lahko zapisali, saj bogat maslen bešamel in mastno mleto meso nista pojem zdrave prehrane. Vsako, še tako pregrešno, pa s skledo sezonske solate spremenimo v primeren obrok, pripravljen mimogrede.
Sestavine za 4 osebe
- 250–300 g suhih testenin za lazanjo
- 500 g mletega govejega mesa
- 2 žlici olja
- pločevinka paradižnika
- 1/2 pora
- origano
- bazilika
- sol, poper
- parmezan
Bešamelna omaka
- 50 g masla
- 2 žlici moke
- 1/2 l mleka
- sol
- muškatni orešček
Koraki
1. Najprej pripravimo mesno omako. V širši lonec ali kozico damo mleto meso, narezan por in sesekljan česen ter na žlici olja na hitro popražimo, da meso posivi.
2. Nato k mesu dodamo paradižnik, začinimo s soljo, poprom, origanom in baziliko in kuhamo 20 minut. Omaka bo še boljšega okusa, če jo bomo obogatili z drobno narezano slanino in belušno zeleno v sezoni ter kuhali počasi, vsaj eno uro.
3. Medtem segrejemo pečico na 200 ºC in skuhamo bešamelno omako. Zanjo v drugi, višji kozici na šibkem ognju raztopimo maslo, poprašimo z moko, premešamo in svetlo prepražimo, pri čemer se zmes začne peniti.
4. Počasi prilivamo mleko, omako z metlico ves čas mešamo in nad šibkim ognjem kuhamo 5 minut, da se zgosti in postane gladka. Če so nastale grudice, jo precedimo ali gladko zmešamo z mešalnikom. Kuhana bešamelna omaka za lazanjo je na koncu malo gostejša kot sladka smetana.
5. Bešamelno omako solimo in začinimo z muškatnim oreščkom.
6. Ko imamo omaki skuhani, se lotimo sestavljanja lazanje. V pravokoten model najprej nalijemo za zajemalko bešamela. Tega pokrijemo s plastjo testenin.
7. Testenine znova prelijemo z bešamelom in dodamo plast mesne omake, nato pokrijemo s plastjo testenin ter vse nekajkrat ponovimo, dokler ne porabimo vseh sestavin. Pazimo tudi, da lazanja ni previsoka, saj se med peko testenine nekoliko povečajo. Sega naj največ za prst pod robom pekača visoko.
8. Zadnjo plast polijemo s plastjo bešamela in obilno posujemo z naribanim parmezanom. Pekač postavimo v segreto pečico in pečemo 25 minut, da se sir hrustljavo zapeče.
Besedilo: Mojca Koman
Naslovna fotografija: Thinkstock
Poskusite še: lazanja z ribami
Datum Objave: 7.10.2019 ob 07:10