Odprta Kuhinja

Regratov sirup, ki vas bo navdušil (VIDEO)

Regratov sirup, ki vas bo navdušil (Foto: Sonja Ravbar)
Odpri galerijo
A+   A-
Čas je za doma pripravljen regratov sirup, s katerim obogatimo kozarec vode za zdravje ali za tešenje žeje, prelijemo kos peciva, puding ali sadno solato.

Ali veste, da je regrat jutranja roža, ki zgodaj odpre cvetove, a se tudi kmalu odpravi spat? Ravno zato je tako pomembno, da namenimo nabiranju regratovih cvetov dopoldanske ure, kajti le takrat bodo polni zdravilnih učinkovin in v celoti odprti.

Večina ima regrat za nadležen plevel, saj se tisti, ki ga želijo iztrebiti s svojega vrta, pošteno namučijo. Njegova dolga vretenasta in močno razrasla korenina kraljuje pod zemljo – če jo hočemu spuliti, je »kriza«, če pa jo znamo uporabiti, je kos še tako slabemu zdravju. Sicer je regrat zdravilen od »glave do nog«; nadzemne dele nabiramo pred cvetenjem, cvetove pač v obdobju cvetenja, korenino pa zgodaj spomladi oziroma pozno jeseni.

V vsakem obdobju leta, z razvojem in rastjo, so snovi in učinkovine v posamenih delih regrata različne, kar je dobro vedeti za nadaljnjo uporabo. V poznem poletju je v regratu na primer inulin, ki ga v zgodnji rasti ne vsebuje – to snov najdemo v redkih koreninah rastlin in spodbuja razvoj probiotičnih črevesnih bakterij, ki so tako nujno potrebne v čreveseni flori. Hkrati pa uživanje inulina spodbuja prebavo in je dobra pomoč pri zaprtosti.

Slika travnika, polnega cvetočega regrata, bi morala biti nekaj vsakdanjega. Žal je takšnih travnikov vedno manj. Zeleni sicer so, ne premorejo pa ne »plevela« ne rožice. Tudi ne regrata, ki je nekaterim nadležen plevel in drugim nadvse zdravilna zel in krepčilna pomladna hrana. (Foto: Sonja Ravbar)
Slika travnika, polnega cvetočega regrata, bi morala biti nekaj vsakdanjega. Žal je takšnih travnikov vedno manj. Zeleni sicer so, ne premorejo pa ne »plevela« ne rožice. Tudi ne regrata, ki je nekaterim nadležen plevel in drugim nadvse zdravilna zel in krepčilna pomladna hrana. (Foto: Sonja Ravbar)

Regrat na splošno vpliva na celostno presnovo s poudarkom na organih v trebušni votlini: želodcu, vranici, žolčniku, trebušni slinovki, ledvicah in jih spodbudi k delovanju. Moje mnenje je, da brez regratove tinkture ali vrečke regratovih korenin ne bi smela biti nobena domača lekarna, še posebno ne pri tistih, ki radi sežejo po kozarčku alkohola in imajo jetra že prizadeta.

V kulinaričnem svetu je regrat najbolj poznan kot divja solata in malo je ponujenih receptov še za druge regratove izzive, kot so regratov pesto, regratova koreninska juha, regratova omaka, regratovi njoki, regratova rulada. Regratu v krajih južno od nas pravijo maslačak, in ko boste okusili ocvrt cvet, boste vedeli, zakaj – ker se vam dobesedno stopi v ustih, je puhast in nežen. Ponudite jih lahko samostojno ob sočni solati ali nadomestite prilogo, kot so njoki, krompirjevi ocvrtki ...

Regratov sirup je poslastica za zimske dni, s katerim obogatimo kozarec vode za zdravje ali za tešenje žeje, prelijemo kos peciva, puding ali sadno solato, bolj drzni pa žličko ali dve ponudite ob divjačinskem golažu.

Za prikaz vsebine in boljšo uporabniško izkušnjo prosimo, da omogočite piškotke.

Regratov sirup (recept)

  • 365 cvetov regrata
  • 3 velike pomaranče, olupljene in narezane na kolute
  • 2 večji limoni, olupljeni in narezani na kolute
  • 1 kg sladkorja

Priprava

  1. Regratove cvetke, pomaranče in limone prelijemo s pol litra vode ter pustimo rahlo vreti 30 minut.
  2. Vse skupaj precedimo in dobro ožamemo. Pomagamo si z gostim cedilom, najbolje pa z gazo. Dobili boste približno 800 ml tekočine.
  3. V dobljeno tekočino dodamo sladkor in kuhamo toliko časa, da se raztopi.
  4. Shranimo v stekleno embalažo.

Priporočamo še: Kako naredimo palačinke brez mleka in jajc (in kaj je najbolje dodati v maso)

 

Datum Objave: 24.4.2025 ob 09:04

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: