Kultne jedi: kruh naan, kot ga lahko pripravimo doma
Odpri galerijo
A+ A-
Naan, tudi nan, je ploščat indijski kruhek. Ponj smo se odpravili na Vodnikovo v Ljubljani, v indijsko in nepalsko restavracijo Maharaja.
Solastnik restavracije Jham Kulvinder Singh kar takoj pove, da je Indija »dežela tradicije in bogate kulture. Indijska kulinarika se razlikuje od regije do regije: okus, barve, tekstura, videz in aroma posamezne specialitete se spreminjajo vsakih nekaj kilometrov.« Del te bogate indijske kulinarike, pravi Singh, so tudi različni indijski kruhki – naani, rotiji, parate in čapatiji. »Naan je tanek indijski kruh, ki ga pri nas pripravljamo iz bele moke, jajc, mleka, soli, sladkorja in olja in je lahko maslen, polnjen s sirom, piščancem, sesekljano čebulo, sadjem in oreščki, ali posut s česnom ali čilijem, parata in čapati pa sta pripravljena iz grobo mlete polnozrnate moke in vode. V naši restavraciji ponujamo gostom 13 različnih indijskih kruhov.«
Načini priprave in peke
Naani so lahko kvašeni, večinoma se pripravljajo tako, saj dajejo bolj puhasto strukturo, ali pa nevzhajani, kot jih delajo v Maharaji, in Singh pravi, da je podobno tudi v indijskih gospodinjstvih: mogoče je na en ali drug način. Najbolj klasičen recept za naan bi bil mešanje bele ali polnozrnate moke s suhim kvasom (ali ostankom testa od prejšnje peke), doda se nekaj soli in vode. Testo se potem nekaj minut mesi in pusti, da nekaj ur vzhaja. Vzhajanega razdelijo na kroglice, težke približno 100 gramov, sploščijo in popečejo. Kakšen okus pa je najbolj pogodu Slovencem, kakšnih kruhkov največ prodajo: prav naanov s česnom.
Prehranska zgodovina ni ravno eksaktna znanost, takole o tem menijo v Maharaji: »Izvira iz Irana, pozneje pa se je razširil po celotnem Bližnjem vzhodu in naprej po Indiji. Za peko se v Indiji uporablja tandoor, ovalna glinena peč, ki je lahko plinska ali tradicionalna, na oglje. Tudi ponev je uporabna, če ne gre drugače. Na notranjo glineno steno se zalepi testo in po dveh minutah na temperaturi med 200 in 300 stopinjami Celzija je kruhek pečen,« pa pravi solastnik restavracije Matej Selan, kar v spomin vrne tudi podatek, da so menda v starodavni Perziji podobne kruhke pekli na vročih kamnih. Doda, da v peči tandoor lahko pečemo še kaj drugega, denimo piščanca, panir (mladi sir), kozice ali zelenjavo: »Na dolga nabodala nabodemo marinirane koščke prej naštetega in jih postavimo v peč za nekaj minut.«
Najboljši je ...
Zgodbe o nastanku in nadaljnjem potovanju tega kruhka so različne, večina pa se jih strinja v enem: kruhek mora biti nekoliko nepravilne oblike, kot solzica, in pravzaprav jih doma niti ni lahko speči tako, da nam pričarajo resnični okus tistega, kar bi jedli v Indiji. Razlog je ravno v tem, da nima vsak doma tandoorja, kot ga imajo v Maharaji. Hkrati se v njem lahko speče celo deset kruhkov, povedo, zato eden popolnoma zadostuje za restavracijo ...
»Najboljši je sveže pečen, saj je topel puhast in okusen. Doma je na ponvi skoraj nemogoče pripraviti enakega, saj je bistvena razlika v peki,« še meni Selan.
In s čim postrežemo ta indijski mlinec? »Naan se prileže vsem indijskim jedem, tako omakastim karijem kot tandoori specialitetam. V Indiji jedo z rokami in naan oziroma čapati ali parato uporabljajo namesto žlice.«
Jham Kulvinder Singh je za OK vseeno zapisal tudi recept za indijski kruh, ki ga lahko pripravite doma. In kar je še najbolj zanimivo: »Vse sestavine lahko kupite v Sloveniji v navadnih trgovinah, tako da se lahko prav vsak preizkusi v pripravi.«
Naan
Za 4 osebe. »Tako lahko naan pripravimo doma,« pravi Jham Kulvinder Singh iz restavracije Maharaja.
- 200 g pšenične bele moke tip 500
- jajce
- 1 dl mleka
- malo vode
- ščepec soli
- ščepec sladkorja
- žlica olja
Priprava
1. V majhni posodi zmešamo moko, jajce, mleko, sladkor, sol in olje ter vse skupaj gnetemo, dodamo malo vode, dokler ne postane testo gladko in čvrsto (približno 5 minut).
2. Nato zmočimo in ožamemo kuhinjsko krpo, z njo pokrijemo posodico s testom in jo pustimo 10 minut.
Testo vzamemo iz sklede in ga razdelimo na štiri dele. Vsakega razvaljamo na pomokani delovni površini na debelino med 1 in 2 cm.
3. Ponev segrejemo in rahlo naoljimo ter položimo nanjo pripravljeno testo. Na vsaki strani naj se peče nekaj minut, dokler ne dobi zlato rjave barve.
4. Kruh postrežemo takoj, saj je svež in topel najboljši.
Namig: Za peko v ponvi ustrezno prilagodite velikost in obliko kruhka.
Na Mični danes pišejo: Trije neobičajni dodatki kavi, ki koristijo prebavi
Naslovna fotografija: rez-art/Getty Images
Datum Objave: 12.10.2020 ob 07:10