Semena v kuhinji

Odpri galerijo
A+ A-
Temperature, ki spremljajo sončne dni, so precej visoke, a kljub temu ne zavedejo ne koledarja ne narave. Tako so nekatere zeliščne rože svoj življenjski ciklus že končale in poleg drugih opravil je zdaj na vrsti pobiranje semen.
Na vrtu se kljub jeseni, ki že trka na vrata, še vedno ujame romantičen pogled na bujno baziliko, šetraj, ananasov žajbelj, kapucinko, ognjič, saj so to zeliščne rože, ki so v polnem razcvetu ravno v času, ko poletje jemlje slovo in nas že pozdravlja v barve odeta jesen. Pa vendar je med njimi toliko teh, ki čakajo le še name, da pravočasno, v suhem in lepem vremenu, poberem semena. Koper, kumina, janež, dišeči koromač, tobak, pegasti badelj, črna kumina, žafranika ... Vsako zelišče ima svojevrstno seme, ki se razlikuje po barvi, velikosti, okusu.
Kako pridemo do semen rastlin
Do semen najlažje pridemo tako, da odrežemo vrhnji del stebla s kobulom ali cvetnim koškom ter ga po potrebi dosušimo. Pri zeliščnih rožah, kot sta janež ali kumina, so semena v kobulu, zato je najbolje, da jih obesimo navpično in bo večina semen popadala na papirnato podlago brez naše pomoči. Do tistih, ki so shranjena v cvetnih koških, kot je pri žafraniki ali črni kumini, pa ne pridemo, dokler koška ne odpremo.
Čiščenje semen
Nato pride na vrsto čiščenje in odstranjevanje poškodovanih semen ter odvečnih rastlinskih delcev, kot so na primer dlačice. To lahko opravimo tudi tako, da semena stresemo na gosto sito ali cedilo ter rahlo stresamo in pihamo, da odvečno odleti. Ko so semena pripravljena, jih shranimo v papirnati vrečki, ki jo dobro zapremo ter označimo z imenom in datumom.
Učinki
Ker pa so nekatera semena odličnega okusa in tudi zdravilna (janež, koper, komarček, kumina), jih imejmo pri roki v kuhinji. Z njimi lahko obogatimo enolončnice, solate, priloge, meso, ribe ali pripravimo dober čaj. Naj vas na hitro spomnim, da v nobeni zeliščni čajni mešanici proti vetrovom ne sme manjkati kumine in z enakim namenom jo dodajmo k jedem, ki so težko prebavljive. Komarček, pripravljen v čaju, kuhan na mleku ali pripravljen v sirupu, je domač lek proti kašlju. Ko pa ga dodamo jedem, dobijo te pridih eksotičnega okusa. Posebno okusen in neprimerljiv z drugimi je koper, pri katerem vse od zelenja do semen spodbuja prebavo, v jedeh pa deluje osvežilno.
Okusnih semen je veliko, le spoznati jih morate. Verjamem, da boste sčasoma sestavili svojo začimbno mešanico, ki je, primerno pakirana, lahko tudi darilo z vrta.
Priporočamo: Janežev šmorn
Fotografija: Eva Legiša
Datum Objave: 21.9.2018 ob 07:09