Kdo je novi TV-kuhar Klemen Skubic
Odpri galerijo
A+ A-
»Klemen Skubic je mlad izšolan kuhar, simpatičen novopečeni očka, ki si ne predstavlja, da bi v življenju počel kar koli drugega kot ustvarjal in na krožniku povezoval nove okuse.« Takole so na RTV Slovenija zapisali o voditelju nove kuharske oddaje Šef doma. Nas pa je zanimalo še marsikaj.
Odkar pomnim, sem bil rad v kuhinji. Že kot otrok sem se vrtel okoli maminih nog med kuho, ji podajal sestavine, dvigoval pokrovke in spraševal, kaj bo za kosilo. Priprava jedi se mi je takrat zdela kot čarovnija. Ob vsakodnevnem opazovanju sem vedno bolj ugotavljal, da me to res zanima in da je morda to pravi poklic zame. Končna potrditev pa je bil dan, preživet v osnovnošolski kuhinji, kjer so me veliki lonci in recepti čisto prevzeli. Po osnovni šoli sem se vpisal na Srednjo šolo za gostinstvo in turizem v Ljubljani, po njej pa še na Višjo strokovno šolo za gostinstvo turizem in velnes Bled. Med šolanjem sem se udeleževal različnih kulinaričnih tekmovanj, pridobival dodatno znanje in izkušnje. Največ znanja sem si zagotovo nabral na praksi in v restavracijah, v katerih delam že od 16. leta. Kuhal sem zelo raznoliko, od golaža v gorski brunarici do prefinjenih jedi, cenjenih v visoki kulinariki.
Lahko omenite kakšno konkretno kuharsko ime, pri katerem ste delali?
Največ znanja o kreiranju jedi sem pridobil pod vodstvom Bineta Volčiča v ljubljanskem bistroju Monstera. Glede organizacije dela v profesionalni kuhinji sem se izpopolnil v restavraciji Cubo pod taktirko Boštjana Trstenjaka. Vodja kuhinje v tej restavraciji Borut Puglelj mi je zaupal marsikateri kuharski trik.
Kateri obrok, ki ste ga skuhali, pa vam je najbolj ostal v spominu?
Dogodek, ki ga ne bom pozabil, je bila priprava in postrežba večerje presenečenja. Naročnik je svoje dekle pripeljal k sebi domov na večerjo, odprl sem jima vrata in ju povabil naprej. Po uvodnem šoku in začudenju se je večer razvil, kakor je bilo zamišljeno, in se končal z zaroko. Za izbrankin »da« si pripisujem kanček zaslug, verjamem, da je k odgovoru pripomogla tudi izvrstna večerja z izbranimi vini in atmosfero ob soju sveč.
Kuhanje na domu. Kdaj ste se začeli ukvarjati s tem in kako pravzaprav poteka?
To je bila tema mojega diplomskega dela: raziskal sem trg, dosedanjo ponudbo podobnih storitev pri nas in v tujini ter naredil okvirni finančni načrt. Resneje sem o podjetju, ki bi se ukvarjalo s kuhanjem na domu, začel razmišljati ob začetku pandemije covida-19. Ko so restavracije zaprle svoja vrata, sem imel čas za razmislek. Takrat nisem mogel sedeti križem rok in sem se odločil zagnati ta posel.
Gre za kulinarično doživetje na strankinem domu. Jedi uskladimo glede na priložnost, želje, okuse, morebitne alergije, intolerance … Gre za restavracijo pri vas doma. Ko doma gostite zaključeno družbo, prepustite meni skrb za pripravo, postrežbo jedi, vi pa se posvetite zadovoljstvu svojih gostov. Po kuharskem doživetju ostane vaša kuhinja pospravljena in čista, saj potrebno posodo in vse drugo prinesem in nato odnesem s seboj.
Predstavljam si, da si kuharja na domu lahko privoščijo le tisti, ki imajo res veliko denarja.
Osebne kuharje si je včasih lahko privoščila le peščica izbrancev, zdaj pa ni več tako. Trudim se, da bi si mojo storitev lahko privoščil čim širši krog ljudi. Vsaka organizacija dogodka poteka v sodelovanju s stranko. Dogovorimo se o vrsti dogodka, jedilniku in predvideni ceni. Dogodek lahko prilagodim tako, da pripravim krajši degustacijski meni in vključim preprostejša živila, ki pa, če so kakovostno izbrana, ne vplivajo na kakovost končnih jedi. Za posebne, bolj nekonvencionalne jedi se seveda odločajo tisti, ki jim kulinarični užitki veliko pomenijo in so zanje pripravljeni odšteti več denarja.
Kako so, med vsemi mladimi in obetavnimi slovenskimi kuharji, za oddajo izbrali prav vas? Je bila kakšna avdicija ali vas je pred kamere pripeljal splet naključij?
Povsem po naključju se je zgodilo. Po telefonu me je poklicala urednica oddaje, me povabila na sestanek in mi predstavila koncept. Občutek sem imel, da sva se takoj ujela. Nato je organizirala poskusno snemanje, da smo preverili, kako se znajdem pred kamerami in ali »me ima objektiv rad«. Dejala je, da iščejo mladega, medijsko še neprepoznavnega, vendar perspektivnega kuharja »z vsebino«, ki bo rasel, se gnetel in vzhajal skupaj z oddajo. Nisem okleval. Naj dodam, da sem že v srednji šoli sanjal o tem, da bi imel nekega dne svojo televizijsko kuharsko oddajo. Sanje so se mi uresničile in za priložnost sem neizmerno hvaležen in počaščen. Snemati smo začeli sredi februarja. Oddaja bo imela dve sezoni, skupno načrtujejo 120 epizod.
Komu je pravzaprav namenjena: ljubiteljskim ali izkušenim kuharjem?
Z njo želimo širši javnosti približati kulinariko in ponuditi inovativne, sodobnejše ideje za pripravo okusnih in preprostih, finančno sprejemljivih receptov. Gledalci doma ne bodo potrebovali profesionalnega kuharskega znanja, posebne opreme ali pripomočkov. V svojo družbo vabim gledalke in gledalce vseh starosti, s kuharskim predznanjem in popolne začetnike.
Kakšne jedi boste pripravljali – makaronflajš in golaž, sezonske jedi, denimo šparglje, ko bodo, ali kaj tretjega? Če vprašam drugače: kaj je rdeča nit oddaje?
Namen oddaje je ljudem dati ideje za nove jedi, ki jih lahko prav vsak pripravi v domači kuhinji. Stremimo k uporabi svežih in sezonskih živil ter k jedem, ki sledijo vsakdanu, hitremu tempu življenja, pa tudi praznikom in posebnim priložnostim. Velik poudarek bo na reciklaži hrane in nasvetih, kako iz ostankov pripraviti okusno malico za v službo ali na izlet. Sestavin ne bo težko nabaviti niti izgovoriti. Želimo si preprostih, inovativnih, okusnih jedi, ki ne bodo časovno in denarno potratne.
Oddaja traja 20 minut. Koliko časa pa vzame snemanje?
Snemanje ene epizode traja dobri dve uri, na snemalni dan posnamemo tri oddaje.
Pod scenarij se je podpisala Valentina Smej Novak. Kaj to pomeni v praksi?
Valentina je scenaristka, res je. Predloge in nabor receptov oblikujemo skupaj z njo in urednico. Pravilo je, da so preprosti, a hkrati privlačni in časovno izvedljivi. Teden smo razdelili po tematskih sklopih, denimo brezmesni ponedeljek, energijski torek, dolga sreda, mali petek, kaj pa za vikend. Skupaj se nato odločimo za ožji izbor in vrstni red receptov, pripravimo sezname sestavin. Valentina umesti recepte v vsebinski kontekst, jim da zgodovinski predznak, poišče zanimivosti in informacije o blagodejnih učinkih posameznih sestavin. Ima odgovor na vsako moje vprašanje in pomislek glede postopkov. Boljše ekipe si ne bi mogel želeti.
In še: kaj je vaš idealni obrok?
Jem in pripravljam zelo raznoliko hrano, največji poudarek dajem sezonskim in lokalnim živilom. V prostem času se zelo rad sprehodim čez ljubljansko tržnico, kjer med stojnicami s svežim sadjem in zelenjavo dobim ideje in navdih za nove jedi. Zadnje čase prisegam predvsem na preprosto, kakovostno in lahko hrano, ki me napolni z energijo. Še posebno obožujem svežo morsko hrano, poleti pa se na naših krožnikih pogosto znajde tudi moj lastni ulov.
Kdo so vaši kuharski vzorniki?
Sem velik oboževalec načina kuhanja Jamieja Oliverja in Gordona Ramseyja.
Še zadnje vprašanje: za katero jed lahko rečete, da je vaša specialiteta, torej, da jo res odlično pripravite?
Zelo rad se pohvalim z jagnječjimi zarebrnicami z zeliščnimi drobtinami, sezonsko zelenjavo in svileno mesno omako.
Priporočamo še: Klasike z Yasko: popolna pečenka štefani
Fotografije: Jan Vasilijević /RTV Slovenija
Datum Objave: 7.3.2022 ob 07:03