Krompirjev golaž, kot se ga loti naša spletna urednica Mateja Delakorda
Domače jedi so tiste, ki v meni prebudijo občutek ugodja in topline. Zrasla sem ob enolončnicah stare mame, zato so ostale del mojega kuharskega repertoarja. In prav krompir je tisti, ki me v trenutku poveže z gostimi, domačimi in precej podeželskimi recepti.
Pri nas je te sestavine vedno v obilju. Posadimo ga celo njivo in vsako leto, ko ga je treba pobrati, presenečeno ugotavljamo, da smo mogoče vendarle pretiravali. Ni ga lepšega, ko še v rosnem jutru plug motokultivatorja razpre vrsto zemlje, iz katere se dobesedno vsujejo gomolji, mi pa se s košarami zapodimo za njim in pobiramo kot za stavo. Njiva je na čudoviti točki sredi travnikov z najlepšim pogledom na Nanos, v zraku pa se prepletata svež travnat in gost zemeljski vonj, zato je vse skupaj nekakšna meditacija, nikakor garanje ali odvečno delo. Domov se vrnemo s kmečko rdečico na obrazu in polni ponosa na pridelek.
In kaj bolj krompirjevega vam lahko ponudim od krompirjevega golaža? Vem, da ga imate radi in da vam bo recept prišel prav. To je zelo krepka različica z veliko okusa. Mesa pravzaprav ne boste pogrešali.
Kaj pa loči dober krompirjev golaž od slabega? Zdi se mi, da se vse začne pri izbiri lonca. Ta naj ima debelo dno, najbolje, da je kar litoželezen in malce večji, da bo toplota enakomerno razporejena med vsemi sestavinami. Teh nikar ne pozabite dobro prepražiti.
Krompirjev golaž
- 300 g čebule
- 1 kg krompirja, narezanega na kocke
- 5 korenčkov, narezanih na kolobarje
- 1 rdeča paprika, narezana na manjše kose
- žlica masti
- žlica paradižnikovega koncentrata
- žlička sladke paprike
- žlička dimljene paprike
- 1 dl suhega belega vina
- jušna osnova
- skorja parmezana (po želji)
- 2 lovorova lista, pol žličke kumine
- 5 brinovih jagod
- šopek zelišč: timijan, lovor, majaron
- poper in sol po potrebi
Priprava
1. Čebulo res drobno nasekljamo in jo počasi pražimo na masti. Najbolje, da je lonec velik in litoželezen, kajti v njem se bo na majhnem ognju čebula res počasi in enakomerno »razpustila«. Pomembno je, da ne karamelizira, temveč postane rumenkasta in kot nekakšna kašica. Če grozi, da se bo preveč prijela lonca, ji pomagamo z žlico vroče vode.
2. Nato v lonec dodamo krompir, korenček in papriko ter malce popražimo. Med mešanjem dodamo še paradižnikov koncentrat, da se razpusti med vso drugo zelenjavo in zadiši.
3. Vse skupaj potresemo z mletima paprikama in hitro popražimo. Deglaziramo z vinom. Ko se to pokuha, dolijemo jušno osnovo, ki naj je bo toliko, da prekrije krompir. V lonec vržemo še skorjo parmezana, brinove jagode in lovor. Ko zavre, napol pokrijemo in počasi kuhamo kakšne pol ure.
4. Pred koncem začinimo z drugimi dodatki, solimo in popramo po potrebi.
5. V skodelico preložimo nekaj kosov krompirja iz golaža in jih zmečkamo. Vrnemo v lonec in pomešamo, da se golaž še bolj zgosti.
6. Ponudimo lahko s peteršiljem in žličko kisle smetane, jaz pa si ga najraje privoščim kar s parmezanom. Še kos domačega kruha s hrustljavo skorjico in pred nami je božansko domače kosilo.
Priporočamo še: Tedenski jedilnik: TOP 5 juh in enolončnic
Fotografije: Jože Suhadolnik
Onaplus.si: Tako zdravilen je jogurt, vendar le pod temi pogoji