Odprta Kuhinja

Ali veste, kako najbolje dopolniti okuse jesenskih dobrot? Z mladim vinom!

FOTO: Spar
Odpri galerijo
A+   A-
Ali znate uživati v vseh okusih, ki jih ponujajo darovi jeseni? Privoščite si tipične jesenske dobrote v kombinaciji z mladim vinom!

Iz mošta v vino

Takoj po trgatvi iz preše priteče sveže iztisnjen grozdni sok, ki še ni povsem fermentiral v vino. To je mošt, naravna, osvežilna in brezalkoholna pijača, ki se že tradicionalno pije po trgatvi. Mošt vsebuje naravne sladkorje in encime iz grozdja. Med fermentacijo kvasovke pretvorijo sadni sladkor v alkohol in tako se mošt spremeni v mlado vino.

K razstavljeni pečenici z žiti in zeljem se odlično poda rdeče vino portugalka. FOTO: Spar
K razstavljeni pečenici z žiti in zeljem se odlično poda rdeče vino portugalka. FOTO: Spar

Uživajte v darovih jeseni

Arome mošta spomnijo na grozdni sok, zaznate lahko tudi limono, breskev in muškatni cvet, vse skupaj pa lepo povezuje prijetna dišeča nota. V ustih mošt deluje sladkobno in zaokroženo ter ima prijeten osvežilen pookus. Zato je idealna spremljava lažjih sladic, kot je na primer torta Pavlova.

Mlado vino izstopa po svoji svežini, sadnih aromah in harmoničnih okusih, zaradi česar se odlično poda k bogatim okusom jesenskih jedi. Mlada rdeča vina imajo pogosto okus po rdečem sadju, kot so češnje in maline, ter po začimbah, zato se priležejo k bolj mastni hrani, mesninam, pa tudi sirom. Privoščite si jih na primer ob razstavljeni pečenici z žiti in zeljem, nadevanih telečjih prsih ali sirni plošči po naše. V mladih belih vinih pa lahko pogosto okusite agrume, zeleno jabolko in cvetlične note, zato bo njihov okus lepo dopolnil jedi iz morskih sadežev, solate, pa tudi sladice. Poskusite jih skupaj z lososom z gobami in slanino, lignji, polnjenimi z lisičkami, bučnimi semeni in sirom ter jesensko pito s skuto in jabolki. Uživajte v pestrosti okusov!

Z dekantiranjem vino prezračimo, da lahko razvije vse svoje arome in ponudi najboljši okus. FOTO: Spar
Z dekantiranjem vino prezračimo, da lahko razvije vse svoje arome in ponudi najboljši okus. FOTO: Spar

Z dekantiranjem še izboljšajte okus in aromo vina

Nekatera vina je pred uživanjem priporočljivo dekantirati. S tem ločimo usedline od vina in ga prezračimo, posledično pa vinu omogočimo, da v celoti razvije arome in okus ter vam ponudi najboljše, kar lahko. Mladega vina običajno ni treba dekantirati, saj še nima usedline, vendar pa ga lahko z dekantiranjem prezračite in iz njega izvabite še več arom in okusa. Iz steklenice ga pretočite v karafo oziroma tako imenovani dekanter. Dovolj bo že polurno dekantiranje, da bo mlado vino sprostilo vse svoje arome in okuse.

Ali znate shranjevati mlado vino

Mlado vino shranjujte v kleti, ki ni niti preveč vlažna niti presuha. Temperatura naj bo stalna – med 10 in 13 °C. Mlado rdeče vino postrezite na sobni temperaturi oziroma le rahlo ohlajenega, medtem ko je belega priporočljivo ohladiti na 10 do 15,5 °C.

Minister za zdravje opozarja: Uživanje alkohola lahko škoduje zdravju!


Viri:

Gurmanček.si: Kaj je mlado vino in zakaj je tako posebno, dostopno na:

https://gurmancek.si/kaj-je-mlado-vino-in-zakaj-je-tako-posebno/


Naročnik oglasne vsebine je SPAR Slovenije

Datum Objave: 9.10.2024 ob 11:10

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: