Odprta Kuhinja

Recepti iz karantene: Kitajci se pomirjajo s kuhanjem

Koronavirus je spodbudil nastajanje novih receptov. Foto: Getty Images
Odpri galerijo
A+   A-
Februarja se je na kitajski spletni strani z recepti pojavilo več tisoč novih za preproste jedi. Karantena je v ljudeh prebudila amaterske kuharje.



Običajno popolne fotografije tort in drugih jedi so na spletnem portalu Xiachufang nadomestili recepti preprostih in hitro pripravljenih obrokov iz živil, ki jih imamo običajno doma. Kitajci, ki so zaradi karantene, uvedene zaradi novega koronavirusa, ostali doma, preizkušajo nove jedi, eksperimentirajo, prvič pripravljajo kosila in razmišljajo, kako pripraviti hrano za preživetje. Večina novih receptov je celo brez navodil in sestavin, večinoma so dnevniki, blogi in občutki o življenju v karanteni.

Foto: Getty Images
Foto: Getty Images


Kuharski portal Xiachufang je postal nekakšen spletni dnevnik. Kitajci pa v kuhinji iščejo oazo miru. Na vprašanje »Kaj in kako kuhati v karanteni?« je že več kot milijon odgovor, ki prihajajo iz hiš, stanovanj in študentskih domov. Nova kuhinja ima svoja pravila, norme in okuse, poroča The New Yorker.

Milenijci prvič v kuhinji


Generacija milenijcev, ki pogosto obiskuje Xiachufang, namreč ni navajena kuhanja. Njihova življenja zaznamuje zelo zahtevna delovna kultura in močna želja po uspešni karieri. Odvisni so od telefonskih številk za dostavo hrane in raznih aplikacij na pametnih telefonih. Obiski domače kuhinje so redki, obroki pa večinoma že pripravljeni in shranjeni v zamrzovalniku.

Foto: Getty Images
Foto: Getty Images


Ob uvedbi karantene se je začela ponovno vzpostavljati kultura pripravljanja obrokov in skupnega, družinskega obedovanja. Kuhanje v karanteni je ubralo novo pot: uporabiti tisto, kar imaš doma, se zavedati, da so zaloge omejene, in preživeti čas na precej drugačen način kot prej.
Preberite tudi: Vsakdanja živila, ki učinkovito krepijo imunski sistem

Šahovnice iz jabolk, dinozavri iz semen


Recepti, ki se vrstijo na spletnem portalu, večinoma prihajajo od tistih, ki se prvič preizkušajo za kuhalnimi ploščami. Veliko jih dela napake, a se ob tem neizmerno zabava. Najbolj uspešni pa so tisti, ki iz nečesa enostavnega ustvarijo nekaj izredno kompliciranega ali celo umetniškega. Eden izmed kuharjev iz karantene je iz jabolka sestavil šahovnico, drugi je ocvrl jabolčne rezine, tretji je iz sončničnih semen ustvaril dinozavra.

Med uporabniki pa se podirajo tudi navidezne meje. Svetujejo si, kaj nakupiti v trgovini in kako iz tega skuhati čim več različnih jedi. Družine iz južne Kitajske so družine iz severne Kitajske naučile modrosti kuhanja drugačnih slavnih cmočkov. Prav vsi pa poskušajo ustvariti svojo verzijo vroče-suhih wuhanskih rezancev.

Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Kuhinja kot oaza miru


Branje dnevnikov in zapisi na portalu Xiachufang so postali kot nekakšna tolažba v tem apokaliptičnem obdobju. Ljudje preživljajo čas s svojimi bližnjimi, se učijo novih veščin in jih izboljšujejo. V kuhinji so našli izhod iz trenutne krize, mir in tišino pred grozečimi novicami, ki jih spremljajo vsak dan.
Priporočamo še: To morate nujno vedeti, preden uporabite suhi kvas

Naslovna fotografija: Getty Images
Datum Objave: 10.3.2020 ob 10:03

Več iz te teme:

receptkuhanjeKitajskakoronaviruskarantenaxiachufang

Naročite se na e-novice:

Tjasa PolakAvtor na portalu Odprta kuhinja