Odprta Kuhinja

Klasike z Yasko: domači mlinci, ki so veliko boljši od kupljenih

Domači mlinci so najboljši (Foto: Jasmina Pirnar Krope - Yaska)
Odpri galerijo
A+   A-
Eden najljubših delov klasičnega martinovega jedilnika, mlinci. Če se sprašujete, ali se jih je res vredno lotiti doma: vsekakor!

Mlinci so tradicionalna jed, bolje priloga, ki ne sme manjkati na praznični mizi na dan svetega Martina. Gre za preprost ploščat kruh, pripravljen le iz nekaj sestavin. Pri nas je v navadi, da jih dodamo kot prilogo k pečeni rački oziroma goski ter rdečemu zelju. Sicer pa je njihova uporaba precej bolj široka, saj jih lahko ponudimo tako na slano kot sladko, lahko kot glavno jed ali celo kot hiter prigrizek. Njihova prednost pa je tudi, da se prav lepo shranijo, zato jih lahko pripravimo že kar nekaj časa vnaprej.

Vlečeno testo

Za mlince uporabimo doma pripravljeno vlečeno testo. To je v osnovi elastično testo, sestavljeno iz moke, vode in soli. Jajce dodamo, kadar delamo na primer testo za štruklje in potrebujemo malo bolj kompaktno testo, pa tudi pri pripravi mlincev, saj da testu okus in boljšo strukturo.

Moka za vlečeno testo mora biti suha. Lahko dodamo tudi maščobo. Če delamo vlečeno testo za peko, primešamo kakšno žlico ali celo dve olja. Če pa pripravljamo vlečeno testo za kuhanje, maščobe ne dodajamo, saj se med kuho topi in izteče. Dodamo lahko tudi različna rahljalna sredstva, kot so kis, limonov sok ali alkohol. Voda, ki jo uporabimo za vlečeno testo, naj bo topla, da se bo gluten lepše sprostil in se bo zato tudi testo lepše raztegovalo.

Prav tako je zelo pomembna pravilna obdelava testa, in sicer bolj ko je pregneteno, bolj je elastično.

Testo razvaljamo na debelino noževe konice(Foto: Jasmina Pirnar Krope - Yaska)
Testo razvaljamo na debelino noževe konice(Foto: Jasmina Pirnar Krope - Yaska)

Tehnika dela

V presejano moko naredimo jamico, dodamo jajce, sol in po malem prilivamo toplo vodo. Vse sestavine z roko zmešamo ter preizkusimo, ali so dovolj vlažne, in sicer tako, da jih pognetemo v kepo. Gnetemo tako dolgo, da testo postane elastično in se ne prijema delovne površine in rok. Kadar je testa več, ga razdelimo na dele in vsak del posebej oblikujemo v hlebček. Hlebčke na tanko premažemo z oljem, pokrijemo ali damo v PVC-vrečko ter zapremo in pustimo počivati 15 do 30 minut. Ker je testo naoljeno in pokrito, se po vrhu ne osuši in se ne naredi skorjica, ki se pri vlečenju rada strga. Spočito testo na rahlo pomokani delovni površini razvaljamo čim bolj na tanko, v obliko pravokotnika, kroga ali elipse. Če je treba, ga razvlečemo še z rokami. Če imamo debele robove, jih porežemo. Pečeni mlinci morajo biti lepo zlato rumeni po obeh straneh in nekoliko nagubani oziroma mehurjasti. Če ne želimo mehurjev, testo z vilicami dobro prepikamo. Ohlajene poljubno razlomimo in jih pripravimo za kuhanje ali pa ustrezno shranimo za poznejšo uporabo.

Mlince pred peko prebodemo, pečene pa razlomimo (Foto: Jasmina Pirnar Krope - Yaska)
Mlince pred peko prebodemo, pečene pa razlomimo (Foto: Jasmina Pirnar Krope - Yaska)

Hramba

Razlomljene mlince lahko uporabimo takoj ali pa jih v papirnati vrečki hranimo v suhem in temnem prostoru še kakšen mesec.

Sestavine

Za dva velika pekača.

  • 500 g gladke moke
  • 2 jajci
  • 200 ml tople vode
  • žlička soli
  • oljčno olje

Priprava

  1. Pečico vključimo na 240 stopinj Celzija.
  2. V topli vodi raztopimo sol.
  3. Moko presejemo, na sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo razžvrkljani jajci.
  4. Postopoma dolivamo vodo in zgnetemo v gladko prožno testo (kot za zavitek).
  5. Ko dobimo gosto kepo testa, jo predenemo na rahlo pomokano površino in nekaj časa gnetemo ter oblikujemo v gladek hlebček.
  6. Premažemo ga z oljčnim oljem, pokrijemo in pustimo počivati vsaj 10 minut do pol ure na sobni temperaturi.
  7. Odležano testo položimo na delovno površino in prerežemo na pol.
  8. Vsak hlebček posebej na tanko razval­jamo približno na debelino noževe konice.
  9. Veliki pekač iz pečice obrnemo na glavo, malce naoljimo in nanj položimo papir za peko.
  10. Vsak kos razvaljanega testa spečemo posebej, in sicer testo »zarolamo« na valjar, predenemo na papir za peko in »odrolamo«.
  11. Testo nekajkrat prepikamo z vilicami.
  12. Pečemo približno 10 minut, nato pa obrnemo na drugo stran in pečemo še nekaj minut, da se lepo svetlo rjavo zapeče na obeh straneh.
  13. Pečene mlince ohladimo in jih poljubno razlomimo.
  14. Razlomljene mlince praviloma prelijemo z osoljenim kropom ali pa jih stresemo v osoljen krop, ugasnemo ogenj in pustimo, da se napnejo oziroma skuhajo do mehkega.

 

Datum Objave: 7.11.2024 ob 06:11

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: