Odprta Kuhinja

Pisana potica po receptu iz stare kuharske knjige (VIDEO)

Pisana potica
Odpri galerijo
A+   A-
Preprosta pisana potica, pa vendar čudovitega okusa in videza, je zagotovo različica, ki bo odslej stalnica na prazničnem omizju.

Da se na mizi ne bo bohotila vedno klasična potica, sem se tokrat odločila za malce drugačno, tako imenovano »pisano potico«. Recept zanjo sem našla v stari slovenski kuharski knjigi naše babice. In ker je ta morda že malce zastarel, sem ga priredila za sodobnejši čas. Različica, ki vam jo predstavljam tokrat, je resnično zanimivo pisana oziroma prav impresivno čudovita, po okusu pa polna prijetnih arom, mehka in fino sočna.

V njej se namreč prepletajo okusi po orehih in maku, marmelada (jaz sem uporabila brusnično) pa ji da svežino ter izdatno sočnost. Ta pisana potica sicer spominja na bratovo potico, ki je zadnja leta precej popularna, vendar je razlika med njima kar velika, saj je pisana potica sestavljena iz bistveno manjše količine sestavin, kar pomeni tudi manj stroškov.

Ker pa namesto orehovega in makovega nadeva pripravimo kar testo, ki vsebuje omenjeni sestavini, tako prihranimo še nekaj časa pri pripravi. 

Pisana potica

Za podolgovat pekač dimenzij 26 ali 28 x 12 cm.

Testo

  • 300 g pšenične bele moke (tip 500)
  • 4 g suhega kvasa
  • 110 ml mleka (mlačnega)
  • 3 žlice sladkorja
  • 1 vaniljev sladkor
  • 1 jajce
  • 1/2 žlice ruma
  • 1 ščep naribane lupine bio limone
  • 2 do 5 g žličke soli
  • 50 g masla (stopljenega)

Ostalo

  • 2 žlički črnega kakava v prahu
  • 1 žlica mleka
  • 1 pest orehov (zelo fino nasekljanih ali mletih)
  • 2 žlici mletega maka
  • 250 g rdeče goste marmelade (brusnica, malina, …)
  • 2 žlici drobtin
  • maslo za premaz pekača

Priprava

  1. Moko presejemo v skledo in na sredini naredimo jamico. Vanjo vlijemo mlačno mleko, stresemo kvas, sladkor, vaniljev sladkor, jajce, rum, naribano limonino lupino ter ob strani dodamo še sol. Začnemo z mešanjem, pri tem pa počasi dolivamo maslo. Z mešalnikom mešamo približno 6 do 8 minut, da dobimo gladko in prožno testo, ki se loči od posode.
  2. Kepo testa razdelimo na tri dele, pri čemer naj bo en del malo večji od ostalih dveh.
  3. Večji in en manjši del testa (vsakega posebej) postavimo v rahlo namaščeno posodo in pokrijemo s prozorno folijo za živila. Tretji (drugi manjši) del pa postavimo nazaj v mešalnik in dodamo kakav, zmešan z žlico mleka, nasekljane ali mlete orehe in mleti mak, nato pa vse skupaj dobro zmešamo, da dobimo enakomerno temno kepo testa. Tudi to testo postavimo v posodo in pokrijemo s prozorno folijo za živila. Vse skupaj pustimo vzhajati še za enkrat toliko.
  4. Pečico segrejemo na 175 stopinj (brez ventilatorja).
  5. Na rahlo pomokan prt najprej razvaljamo večji del (svetlega) testa, in sicer v pravokotnik, pri čemer naj bo širina kakšen centimeter krajša od pekača, saj se testo pri zavijanju razteguje. Razvaljamo na tanko: na približno 3 mm debeline.
  6. Nato na približno isto velik pravokotnik razvaljamo temno testo, ga »zarolamo« na valjar ter prenesemo in »odrolamo« na že razvaljan del svetlega testa. Če je treba, z rokami poravnamo robove.
  7. Razvaljamo še tretji (svetel manjši) del testa, ga »zarolamo« na valjar in nato »odrolamo« na temni del testa, nato pa z valjarjem enkrat ali dvakrat povaljamo po testu, da iztisnemo morebitne zračne mehurčke.
  8. Testo po celotni površini enakomerno premažemo z marmelado, ki smo ji primešali drobtine.
  9. Začnemo z zvijanjem: s prsti zvijemo testo zelo na tesno in ga pri tem vsakič rahlo potegnemo k sebi ter tako nadaljujemo do konca zvitka.
  10. Pripravljen zvitek položimo v dobro namaščen pekač (premažemo ga z maslom) in ga z leseno palčko večkrat prebodemo do dna pekača, krati pa s prsti po površini preverimo zračne mehurje in jih z rahlim pritiskom iztisnemo. Pokrijemo s prozorno folijo za živila in pustimo, da vzhaja na dvojno količino, približno 30 do 45 minut.
  11. Vzhajano potico položimo v pečico in pečemo 45 minut. Če se nam površina potice zapeka, jo lahko med peko pokrijemo z aluminijasto folijo.
  12. Pečeno potico vzamemo iz pečice in jo pustimo v pekaču še približno 15 minut. Nato jo zvrnemo na leseno desko ali na mrežico za pecivo ter pustimo približno 3 ure, da se popolnoma ohladi.

Jasmina Pirnar Krope je naša hišna mojstrica potic.
Jasmina Pirnar Krope je naša hišna mojstrica potic.
Prelepa pisana potica
Prelepa pisana potica

Namig: Kakovostne sestavine so osnova dobre potice. To pomeni, da morajo biti sveže in naravne. Še posebej pri orehih in maku moramo biti pozorni, da niso žaltavi, saj to pokvari ves trud in še tako dober recept.

Priporočamo še: Božični štrudelj: vedno priljubljena klasika, a pripravljena malce drugače

 

 

Datum Objave: 16.12.2023 ob 09:12

Več iz te teme:

božič in novo letosladicepoticavideo

Naročite se na e-novice:

Jasmina Pirnar Krope
Jasmina Pirnar KropeDružina, kuharija in narava so moje drobtinice ljubezni. Ko vse to združim in v kuhinji skupaj z otrokoma ustvarjamo domače dobrote ter neprecenljive družinske spomine, v našem domu najlepše zadiši!