Prata: recept in namigi mojstrice
Ponekod na Gorenjskem ji rečejo prata, v sosednji vasi uporabljajo ime budl, spet drugod tej nasitni velikonočni dobroti, pripravljeni iz kruha, jajc, prekajenih mesnin in ostalih dodatkov, rečejo fila ali želodec.
Da bo zmes, pripravljena iz na kocke narezanega prekajenega mesa in dan ali dva starega kruha oziroma žemelj, ravno prav sočna, poleg obilice jajc vanjo vmešamo še mleko, malo masla ali kislo smetano, nekateri za pripravo prate uporabljajo celo vodo, v kateri se je kuhala šunka. V zmes lahko dodamo prepraženo čebulo, malo česna in različna zelišča, denimo peteršilj ali drobnjak, prav tako mleti poper in nariban muškatni orešček.
V mrežico
Po tradiciji prato spečemo v očiščenem govejem črevu, če pa tega nimamo, lahko zmes zavijemo v papir za peko. Kot nam je pred časom pojasnila Špela Šavs, ki v družinski mesnici sredi Kranja ob velikonočnih praznikih pripravi neverjetnih 200 kilogramov te dobrote, lahko zmes zavijemo tudi v svinjsko mrežico ali za peko uporabimo podolgovat pekač.
Nekako velja, da en kilogram prate pečemo eno uro, izkušene gospodinje pa so nam svetovale še to: raje pečemo na nižji temperaturi, torej pri 150 ali 160 stopinjah Celzija, saj se tako jed enakomerno zapeče.
S solato ali potico
Prato jemo mlačno ali hladno. Toplo postrežemo z veliko skledo sezonske solate in že je tu okusno kosilo, hladna bo na kruhu nadomestila rezino sira ali salame. Ob veliki noči jo jemo kar zraven potice. Še to: odličen spremljevalec te jedi, kot tudi vseh drugih velikonočnih, je hren.
Vsi, ki se boste za veliko noč lotili te jedi, pa toplo priporočamo recept, ki nam ga je zaupala naša sogovornica Špela Šavs.