Odprta Kuhinja

Praznična peka: od pirinih snežnih kep do vaniljevih kolačkov

FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
A+   A-
Ena najlepših stvari, ki nas razveseljujejo decembra, je ustvarjanje domačega peciva in drugih prazničnih dobrot.

Že ko se na kuhinjskem pultu znajdejo odprte vrečke moke, sladkorja, cimeta, klinčkov, pomarančne lupinice in vanilje, se kuhinja spremeni v prizorišče najlepših božičnih pravljic. Vonjave nas takoj popeljejo v preteklost, ko smo skupaj z babico ustvarjali preproste piškote na »metre« in kuhali najbolj dišeče kompote.

Mesta in domovi so že zažareli v prazničnih dekoracijah in vsak trenutek je pravi, da si privoščimo vsaj še eno praznično poslastico. Tudi če sicer ne pečemo sladic, je veseli december vseeno tisti čas v letu, ko si vsi želimo nadeti predpasnike in se prepustiti čarobnim podvigom v kuhinji. Tudi nas je zajela praznična vročica in pripravili smo nekaj receptov, ki jih morate preizkusiti.

Še tako dober recept ne more popolnoma uspeti, če nimamo pravih sestavin. Ena glavnih in najpomembnejših je gotovo kakovostna moka, mleta iz najboljših žit. Najbolj vsestransko uporabna je pšenična moka, ki je označena s kodami TIP 400, 500, 850 … Te številke nam povejo, koliko je neka moka prečiščena. Manjša številka pomeni, da ima moka manjši delež trdih snovi v enoti moke, ki ostane po njeni termični obdelavi.

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

Za pripravo malce bolj zahtevnih slaščic iz kvašenega in vlečenega testa ter za praznična peciva lahko uporabimo moko tip 400, ki je narejena iz fino mletih jeder pšeničnih zrn in velja za kraljico vseh mok. Žitova posebna bela moka tip 400 je tudi najbolj prodajana moka v Sloveniji (vir: Nielsen 2022).

Za peko kruha in štručk in žemljic ter za najboljše biskvitno in krhko testo bomo uporabili pšenično belo moko tip 500, ki je zaradi teksture odlična tudi za palačinke in za zgostitev omak in juh. Moka tipa 500 ima manj beljakovin, zato je idealna za lahko in ne preveč gosto pecivo.

Pšenično moko lahko v večini receptov nadomestimo s pirino, ki ima v primerjavi s pšenico več beljakovin in ima čudovit vonj po lešnikih ter je bolj groba. Narejena je iz starodavne vrste pšenice. Žitova pirina moka je idealna za kruh, peciva, pite, piškote, palačinke in domače testenine.

Ko pripravimo vse sestavine in izberemo pravo moko za naše kulinarične podvige, se naša praznična zabava lahko začne. Ustvarjanje v kuhinji je dobra priložnost za povezovanje z najbližjimi, obujanje tradicij in ustvarjanje novih spominov. Z nekaj preprostimi recepti in kančkom domišljije lahko pričaramo praznično vzdušje, ki bo razveselilo tako družino kot goste. Začnimo z nekaj preizkušenimi recepti, ki vas bodo navdušili.

Kokosova potica

Z letošnjo malce drugačno praznično potico lahko lepo presenetite svoje goste. Pripravite kokosovo potico po receptu, ki ga je pripravil Sašo Šketa.

Sestavine za čokoladno kvašeno testo za 2 potici:

FOTO: Žito
FOTO: Žito
500 g posebne bele moke Žito tip 400

7 g suhega kvasa, Dolcela

180 ml mleka

150 g kisle smetane

80 g sladkorja

10 g vaniljevega sladkorja, Dolcela

pol žličke soli

50 g temnega kakava

2 rumenjaka

30 ml ruma

60 g masla, sobne temperature

Sestavine za kokosov nadev:

300 g kokosove moke

330 ml kokosovega mleka

100 g sladkorja

¼ žličke soli

70 g kisle smetane

80 g kokosovega namaza Lino Lada

¼ žličke rumove arome

1 beljak

1 jajce

Priprava:

V skledo mešalnika damo vse sestavine po napisanem zaporedju, razen masla. Testo pričnemo gnesti pri nižji hitrosti s kljukastim nastavkom. Ko se sestavine povežejo v testo, postopoma dodamo mehko maslo. Nato dvignemo hitrost mešanja in gnetemo testo dobrih 5 minut. Končno testo mora biti gladko in nelepljivo. Prestavimo ga v naoljeno skledo in pokrijemo. Pustimo ga vzhajati 60 minut, oziroma toliko časa, da se njegov volumen podvoji.

Med vzhajanjem pripravimo kokosov nadev.

V večjo skledo stresemo kokosovo moko, sladkor in sol. Čez prelijemo segreto kokosovo mleko in dobro premešamo. Dodamo kislo smetano, kokosov namaz, rumovo aromo, beljak in jajce. Dobro premešamo, da dobimo enoten in sočen nadev.

Vzhajano testo pretlačimo in razdelimo na pol. Pustimo ga počivati 5 minut, da se sprosti in medtem pripravimo dva pravokotna pekača (30 x 12 cm), ki  ju namastimo. Polovico testa na rahlo pomokani površini razvaljamo v večji pravokotnik, na debelino 4 do 5 mm. Širina pravokotnika naj bo velika 30 cm, kot je dolžina pekača.

Razvaljano testo premažemo s polovico kokosovega nadeva. Nadev naj sega do robov testa razen na koncu krajše stranice pustimo 2 cm brez nadeva, da se bo potica lepo zaprla. Potico zavijemo vzdolž daljše stranice, da dobimo čim več navojev. Šiv testa naj bo na dnu zavite potice.

Potico previdno prestavimo v pekač, jo pokrijemo in pustimo vzhajati nekje na toplem 30 minut. Ko potica vidno vzhaja njeno površino prepikamo, da bo lahko med peko vzhajala brez pokanja.

Potico pečemo 30 minut pri 180 °C, brez ventilacije. Še toplo potico premažemo z maslom in pokrijemo s krpo, da se ohladi na sobno temperaturo. Nato jo vzamemo iz pekača in postrežemo.

FOTO: Žito
FOTO: Žito

Vaniljevi kolački

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

Prava moka v tem receptu poskrbi, da so kolački še bolj sočni in mehki in so popolni tako za vsak dan kot tudi za posebne priložnosti.

Sestavine za kolačke:

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos
170 g zmehčanega masla

250 g sladkorja

2 jajci (sobne temperature)

2 vaniljeva stroka

250 g posebne bele moke Žito tip 400

2 čajni žlički pecilnega praška

pol čajne žličke soli

160 ml mleka

Sestavine za kremo:

230 g kremnega sira

90 g zmehčanega masla

pol čajne žličke vaniljevega ekstrakta

360 g sladkorja v prahu

Za dekoracijo: posipi in grobi sladkor

Priprava:

Pečico segrejemo na 190 °C. Pekač za mafine obložimo s papirnatimi modelčki.

V veliki posodi stepamo maslo in sladkor, dokler zmes ne postane lahka in puhasta (približno 5 do 7 minut). Dodamo jajca, drugega za drugim, in po vsakem dobro stepemo. Vaniljeva stroka vzdolžno prerežemo in z ostrim nožem postrgamo semena. Vmešamo jih v maslo in sladkor.

V ločeni posodi zmešamo moko, pecilni prašek in sol. Suhe sestavine izmenično z mlekom dodajamo k masleni zmesi in po vsakem dodatku dobro premešamo.

Modelčke napolnimo do polovice. Pečemo 18–20 minut. Kolačke v pekaču hladimo še 10 minut, nato jih prestavimo na rešetko, da se popolnoma ohladijo.

Priprava kreme:

V veliki posodi stepemo kremni sir, maslo in vaniljev ekstrakt, dokler se ne povežejo. Postopoma dodajamo sladkor v prahu in stepamo, dokler ne nastane gladka krema.

Ohlajene kolačke premažemo s kremo, nato jih okrasimo s posipi in grobim sladkorjem.

Torta z brusnicami

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

Zakaj pa ne bi letos pripravili torte z brusnicami, ki nas bo očarala s svežo kombinacijo sladkega in rahlo kiselkastega okusa, ki se lepo dopolnjuje z dišečo vaniljevo osnovo in čudovitim prazničnim videzom?

Sestavine za torto:

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos
190 g pšenične bele moka Žito tip 500

150 g kristalnega sladkorja

pol vrečke pecilnega praška

ščep soli

1 jajce

1 beljak

180 ml polnomastnega pinjenca ali tekočega jogurta

60 g zmehčanega masla

60 ml olja

pol čajne žličke vaniljevega ekstrakta

Sestavine za kremo:

220 g zmehčanega masla

240 g sladkorja v prahu

ščepec soli

pol čajne žličke vaniljevega ekstrakta

2 žlici brusnične marmelade (po želji, če želite, da je krema rožnata)

Priprava biskvita za torto:

Pečico segrejemo na 175 °C. Tri modelčke za torto premera 15 cm obložimo s papirjem za peko.

V posodi presejemo moko, sladkor, pecilni prašek in sol. Dodamo jajce, beljak, pinjenec, stopljeno maslo, olje in vaniljev ekstrakt. Vse skupaj zmešamo z metlico, da dobimo gladko zmes (10–15 sekund). Testo razdelimo na tri dele in vsakega posebej pečemo približno 17 minut. Oblate postavimo na rešetko, jih pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo, da se popolnoma ohladijo.

Krema:

Maslo stepamo eno minuto, da postane gladko. Med mešanjem na nizki hitrosti po žlicah dodajamo sladkor v prahu in sol, dokler se masa ne zgosti in poveže. Dodamo vaniljev ekstrakt in po želji brusnično marmelado. Hitrost povečamo na srednjo in stepamo 4–5 minut, pri tem večkrat postrgamo maso s sten posode, dokler krema ne postane rahla in penasta. Nato zmanjšamo hitrost na nizko in mešamo še 2 minuti, da odstranimo zračne mehurčke.

Na tortno podlago postavimo prvi tortni oblat. Dresirne vrečke napolnimo s približno skodelico maslene kreme. Kremo nabrizgamo po robu torte, znotraj pa namažemo z brusnično marmelado. Ponovimo postopek z naslednjima plastema torte, pri čemer na vrhu zaključimo s tretjo plastjo.

Torto na tanko premažemo z masleno kremo in jo postavimo v hladilnik, da se premaz učvrsti. Okrasimo s sladkanimi brusnicami in vejicami rožmarina.

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

 

Pirine snežne kepe s pekani

Pirine snežne kepe s pekani so pravzaprav izredno mehki piškoti. So popolna izbira za praznične dni ali posebne priložnosti, ko želimo navdušiti s čim posebnim.

Sestavine:

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos
250 g pirine moke Žito

ščep soli

170 g drobno mletih pekanov

60 g sladkorja v prahu

250 g zmehčanega masla

1 jajce

1 čajna žlička vaniljevega ekstrakta

1 skodelica sladkorja v prahu za valjanje piškotov

Priprava:

V srednje veliki posodi zmešamo moko, sol in mlete pekane. V manjšo posodo damo 1 skodelico sladkorja v prahu in postavimo na stran.

V večji posodi stepemo maslo, dokler ne postane kremasto. Nato postopoma dodajamo 60 g sladkorja v prahu in stepamo, da masa postane puhasta. Dodamo jajce in vaniljev ekstrakt ter znova stepamo.

Postopoma dodajamo suhe sestavine in mešamo pri nizki hitrosti, dokler se testo ne začne povezovati. Oblikujemo kepo testa, jo zavijemo v plastično folijo in postavimo v hladilnik za najmanj 2 uri ali največ 24 ur.

Pečico segrejemo na 200 °C in dva pekača obložimo s papirjem za peko. Testo oblikujemo v kroglice velikosti oreha in jih razporedimo po pekaču. Pečemo 10 minut. Piškote pustimo nekaj minut, da se nekoliko ohladijo, nato jih povaljamo v sladkorju v prahu in prestavimo na večji krožnik, da se popolnoma ohladijo.

Ko so piškoti sobne temperature, jih še enkrat povaljamo v sladkorju v prahu. Hranimo jih v nepredušni posodi.

 

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

Letošnje praznike ustvarjajte z Žitovimi mokami, ki zagotavljajo vrhunske rezultate pri vsaki uporabi.


Naročnik oglasne vsebine je Podravka

Datum Objave: 23.12.2024 ob 10:12

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: