Sanjski piškoti, brez katerih si v Skandinaviji ne predstavljajo praznikov
Naj vas ne odvrne omemba jelenove soli – kar nabavite jo, ker je to tudi eno najbolj primernih rahljalnih sredstev za medenjake, ki jih boste gotovo pekli. Bistvena sestavina v njej je amonijak, zato testa ne uživamo surovega in lahko tudi malo zasmrdi med peko, ampak to je samo dokaz, da ga v piškotih potem ne bo več, kar brez skrbi. Jelenova sol je znana po tem, da piškoti ostanejo krhki, ne gumijasti, še dolgo potem, ko so pečeni, tudi če gre za nizke temperature peke. (Če pa še vztrajate: sol lahko nadomestite s pecilnim praškom, v enakem razmerju).
Sestavine
- 120 g masla
- 200 g sladkorja
- 2 žlički vaniljevega sladkorja
- 80 ml olja nevtralnega okusa
- 240 g navadne bele moke
- pol žličke jelenove soli
- pol žličke nastrgane lupinice bio limone
Priprava
1. V posodi stoječega mešalnika stepamo maslo in sladkor, da zmes naraste in posvetli.
2. Dodamo vaniljo in olje ter stepamo naprej, da se vse sestavine enakomerno razporedijo in povežejo.
3. Moko zmešamo z jelenovo soljo in nastrgano limono, nato vse skupaj dodamo v masleno zmes, mešamo le toliko, da v testu ni grudic.
4. Testo oblikujemo v kepo, ovijemo v plastično folijo in vsaj pol ure pustimo na hladnem.
5. Ko smo pripravljeni za peko, pečico vključimo na 150 stopinj Celzija.
6. Testo razdelimo in na hitro oblikujemo v kroglice (približno 15-gramske) in jih razporedimo na dva pekača, obložena s peki papirjem (večina bo seveda pekla dvakrat in najprej porabila polovico testa).
7. Piškotki gredo v pečico, kjer naj ostanejo največ 25 minut. Ne pričakujemo zapečenega videza, ven jih vzamemo, ko se površina le rahlo zlato obarva in razpoka. Vsaj v prvem delu peke ni dobro odpirati vrat pečice.
8. Ko so pečeni, jih razporedimo na žičnato mrežo, kjer naj se ohladijo, potem pa jih zapremo v škatlo za piškote, ki dobro tesni.
Fotografija: kasia2003/Getty Images