Odprta Kuhinja

Tako bo uspela popolna rižota

Odpri galerijo
A+   A-
Podrobnosti, ki jih je dobro upoštevati, ko je na jedilniku rižota. Navodila za kuhanje nam tokrat narekuje zmagovalka v kuhanju te jedi.


Neli Poličnik je doma iz Velenja, v Ljubljani pa obiskuje drugi letnik Višje strokovne šole BIC Ljubljana. Ko so na šoli pred kratkim imeli tekmovanje v pripravi rižot, je osvojila prvo mesto. Kako je potekalo? »Na šoli je v okviru tedna italijanske kulinarike gostoval profesor kuharstva, ki v Parmi predava na mednarodni šoli italijanske kulinarike Alma. Pokazal nam je, kako se pripravi žafranova rižota z gorgonzolo, ocvrtim porom in omako s hruškami, mi pa smo ponovili za njim,« je potek tekmovanja, na katerem se je pomerilo šest mladih kuharjev, opisala Neli.

Neli Poličnik
Neli Poličnik

Aktualno branje: Ljubljanske stojnice: 7 stvari, ki so nam padle v oči

In kaj je najbolj pomembno, ko je v loncu rižota?


»To, da riža ne operemo, in tudi to, da izberemo pravo sorto – denimo arborio ali carnaroli. Izberemo torej sorte za rižoto, saj te vsebujejo največ škroba. Le tako bomo dobili primerno, kremasto strukturo,« pojasni in doda še en element, ki ga je treba upoštevati, to je čas kuhanja: »Riž mora biti skuhan na zob, torej al dente.« Za nas je mlada Velenjčanka, ki bo za nagrado obiskala kulinarični tečaj na parmski šoli, pripravila odlično rižoto iz sezonskih in slovenskih sestavin! In, pozor: tokrat kuhamo za 2 osebi. Če je jedcev več, navedene količine ustrezno pomnožite.

Zimska rižota


Za 2 osebi.

  • 140 g riža (arborio ali carnaroli)

  • 6 dl zelenjavne jušne osnove

  • 0,5 dl belega vina

  • 1 šalotka (nasekljana)

  • 60 g masla

  • 40 g parmezana

  • 100 g maslene buče (za pire)

  • 60 g maslene buče (na kocke narezane)

  • 30 g kozje/kravje skute

  • 10 g bučnih semen

  • sol, poper

  • muškatni orešček

  • 6 listov svežega žajblja

  • 1 dl sončničnega olja


Priprava


1. Najprej v vodi skuhamo olupljeno in na kocke narezano masleno bučo. Ko je kuhana, vodo odcedimo in bučo zmiksamo s paličnim mešalnikom v gladek pire. Bučna semena na vroči ponvi brez maščobe rahlo prepražimo (do zlate barve). Sveže liste žajblja operemo in jih dobro osušimo, nato pa jih ocvremo v sončničnem olju. Še nekaj kock olupljene maslene buče popečemo na malo masla in postavimo na stran.

2. Nazaj k rižoti: šalotko olupimo in nasekljamo ter jo na maslu prepražimo do zlato rumene barve. Nanjo dodamo riž, ki ga pražimo tako dolgo, da postekleni. Nato zalijemo z belim vinom. Ko vino med mešanjem izhlapi, začnemo zmesi počasi in enakomerno dodajati vročo jušno osnovo. To dodajamo postopoma in konstantno mešamo naslednjih 10 ali 15 minut.

3. Proti koncu dodamo prepražene koščke maslene buče in pire maslene buče. Ko je riž kuhan, dodamo še na koščke narezano hladno maslo in na drobno nariban parmezan. Dobro premešamo in začinimo z muškatnim oreščkom, poprom in soljo.

4. Pripravljeno rižoto serviramo na krožnik. Dodamo kozjo skuto, prepražene pinjole, čips žajblja.
ni podpisa
ni podpisa
Sommelierka Mira Šemić k tej jedi priporoča belo vino prijetne sadnosti in svežine – chardonnay, viognier, sivi pinot.

Preberite tudi: Triki s papirjem za peko, ki so nam v letu 2022 spremenili kuharsko rutino
Datum Objave: 7.12.2022 ob 07:12

Več iz te teme:

rižrižotabuča

Naročite se na e-novice:

Špela Ankele
Špela AnkeleNovinarka in Kranjčanka. Obožujem gorenjske hribe in pisateljico Isabel Allende. Podnevi pišem, fotografiram in kuham, zvečer berem (kuharske) knjige.