Odprta Kuhinja

Tri platine, tri zgodbe

Odpri galerijo
A+   A-
Prvih dobrih ocen z ocenjevanja, ki ga pripravlja ugledna revija Decanter, so se ta teden začeli veseliti tudi slovenski vinarji. Znani so že dobitniki treh platinastih medalj – dobijo jih vina, ocenjena z več kot 97 točkami od 100 možnih. Vsa tri vina so iz Brd, od tega je dvakrat navdušila sorta rebula, obakrat letnik 2013. Svoja nagrajena vina so nam predstavili zadovoljni vinarji in avtorji sami.


Simčič, Leonardo 2013


Marjan Simčič: »Gre za koncentrat izsušenega grozdja rebule. To je zelo kompleksno sladko vino, morebiti še bolj kot za sladice primerno za zrele sire, gorgonzolo, gosja jetra. Je precej posebno, ker je sladkor harmonično skladen s kislino in alkoholom. Vino najprej vre šest mesecev, nato pa štiri leta počiva v majhnih sodih, da se tudi vonj oplemeniti. Letnik 2013 je zadnji, ki ga imamo na trgu,« predstavi nagrajeno vino znani mojster s Ceglega. Ocenjevalci so mu dali 97 točk. In še zanimivost: eden najbolj prepoznavnih Simčičevih kupcev je sloviti londonski chef Heston Blumenthal, lani pa je veliko pozornosti vzbudil tudi članek nekdanjega prvega someljeja sveta Luce Gardinija, ki je Simčičevo rebulo Opoka 2016 razglasil za najboljše vino na svetu, sicer v športnem časniku Gazzeta dello sport.

ni podpisa
ni podpisa


Gašper Čarman in Klet Brda, Gašper cabernet franc 2017


Gašper Čarman: »Pred tremi leti smo s partnerji v Kleti Brda stavili na cabernet franc, saj je sorta izjemno primerna za Goriška brda z vplivi Sredozemlja in hladnim alpskim vetrom. To vino ponuja krasno aromatiko, čisto rdeče sadje, herbalnost, polnost in hkrati žametne tanine. Ta nagrada je potrditev pravilnih odločitev in motivacija za prihodnost, saj bi radi izpilili še kakšnih deset podrobnosti, da bi to vino naredili še boljše.« Na trgu bo naslednji teden, cena za buteljko pa bo 21,90 evra. Na voljo bo le 2700 steklenic. Lani so na tem tekmovanju dobili zlato za sivi pinot. Cabernet franc je zbral 97 od 100 možnih točk.

ni podpisa
ni podpisa


Ščurek, Rebula up, 2013


Stojan Ščurek pa pravi: »Letnik 2013 je bil perfekten. Posebnost je v tem, da te ne razočara od začetka do konca. Ima nekaj več. Za laika je to tisto vino, ki je nekaj drugačnega, ki preseneča. Tudi v Brdih bi lahko iz drugega grozdja naredili veliko vino, toda s pravilnimi pristopi, delom v vinogradih, pravilnimi legami je le rebula kraljica, ki lahko da nekaj izjemnega.« Ščurkova nagrajena rebula letnik 2013 gre že proti koncu, najbolj radovedni pa lahko na kakšni degustaciji še ujamejo zadnje kapljice. Ta rebula je dobila 97 točk, besedico up v imenu pa je mogoče interpretirati tudi kot »uživaj počasi«. Vino je pridelal Tomaž Ščurek, ki drži dirigentsko palico v vinski kleti, beremo v veselih objavah njegovega očeta Stojana.

ni podpisa
ni podpisa


Fotografije: Arhiv vinarjev, Getty Images
Poizkusite še: Cheesecake brez peke z belo čokolado
Datum Objave: 24.5.2019 ob 14:05

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: