Univerzalno kvašeno testo za najboljše pustno cvrtje
»Pust hrust mastnih ust« je pred vrati in pri nas doma je vedno dovolj lačnih ust! Ko sta bila otroka še manjša, sta se tega časa veselila predvsem zaradi maškar in pustnega sprevoda. Zdaj pa »prihajamo« v leta, ko se ga veselita bolj zaradi maminega »maratonskega« cvrtja, ki se ponavadi začne z miškami in nadaljuje s tradicionalnimi klasičnimi krofi.
In večji ko so otroci, več je želja, razveseliti vse hkrati pa je kar izziv. Zato je pred nami dobrodošla rešitev – recept za univerzalno kvašeno testo, iz katerega lahko nastanejo prav vsi ocvrtki tega sveta.
Sin bo prišel na svoj račun in hrustal priljubljene donate, hčeri je všeč vse, kar je »kjut«, zato so njen izbor srčki, za moža, ki se pri tovrstni hrani rad »drži nazaj«, so mini krofki, zase pa bom pripravila zavite krofe, saj sem rada ustvarjalna in so malo drugačne oblike zame vedno zabavne.
Če ste se našli v moji zgodbi, ste ugotovili, da je ta ideja odlično in izvirno nadomestilo za zamudno izdelavo klasičnih krofov, predvsem pa je priprava nezahtevna. A kar je najpomembnejše: ti pustni ocvrtki so domači, mehki ter polnega in pristnega okusa, ki se ga spomnimo iz časov, ko je po hišah dišalo po kvasu, rumu in limoni, naše babice pa so z rdečimi lici v zakurjeni kuhinji pridno vihtele kuhalnico in stepale testo …
No, sama si bom delo precej olajšala, bom pa vseeno preganjala zimo z razigranimi in navihanimi ocvrtki!
Ocvrtki in »krancelj«: Pravilno vzhajani odrezki se potopijo v olje le do polovice, zato nastane, ko jih obrnemo, na sredini venček ali krancelj. Pri klasičnih krofih je to zelo pomemben »lepotni detajl«, pri ocvrtkih pa gre bolj za zanimive in igrive oblike, zato se nam z nastalim venčkom ni treba obremenjevati.
Univerzalno kvašeno testo
- 500 g gladke moke
- 250 ml mlačnega mleka
- 3 žlice sladkorja
- 7 g suhega kvasa ali 25 g svežega
- 4 rumenjaki (zmešani), 100 ml olja
- žlička vaniljeve arome ali vaniljev sladkor, žlička soli
- žlička ruma ali rumov sladkor
- bio limona (naribana lupina)
Drugo
- olje za cvrtje, sladkor v prahu
Priprava
- Priprava testa: moko presejemo v posodo, na sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo mlačno mleko, v katerem smo raztopili sladkor, nato nanj nadrobimo sveži kvas. Počakamo približno 10 minut, da kvas začne delovati, kar pomeni, da se na površini postopoma začnejo pojavljati mehurčki. Če delamo s suhim, ni treba čakati, da se kvas aktivira, in kar nadaljujemo postopek.
- Nato na sredino dodamo še zmešane rumenjake, vaniljo, rum ter nastrgano limonovo lupino. Ob strani potresemo po moki sol in začnemo gnesti, pri čemer počasi prilivamo olje.
- Testo gnetemo z aparatom (6 do 8 minut) ali na roke, dokler se ne odlepi od dna sklede in postane gladko, prožno ter na otip celo malce lepljivo.
- Posodo s testom pokrijemo in ga pustimo vzhajati približno uro, da naraste za še enkrat toliko.
- Priprava testenih odrezkov: vzhajano testo na rahlo pomokani površini nežno razvaljamo na za prst debelo in začnemo oblikovati razne odrezke (srčke, donate, krofke …). Pomagamo si z modelčki za piškote. Ostanke porabimo za zavite krofe.
- Priprava zavitih krofov: ostanke testa zgnetemo v kepo in razdelimo na približno 60-gramske kose. Vsakega med dlanmi posvaljkamo v 50 do 60 cm dolg svaljek, ki ga prekrižamo in oblikujemo manjši krog z dvema krakoma. Oba kraka nato zavijemo okrog okroglega dela, konca pa dobro stisnemo skupaj. Testene odrezke in zavite krofe pokrijemo z bombažno krpo ter pustimo vzhajati še 30 minut.
- Cvrtje: v širšo posodo nalijemo olje, in sicer za približno dva do tri prste visoko, ter segrejemo na 160 do 170 stopinj (ali je že dovolj vroče, lahko preverimo tako, da damo vanj košček testa ali pomočimo leseno palčko, in če se naredijo mehurčki, je pripravljeno za cvrtje).
- V segreto olje položimo testene odrezke in jih na vsaki strani ocvremo do svetlo rjave barve (ni treba pokrivati s pokrovko).
- Ocvrtke položimo na papirnato brisačo ali mrežico in pustimo, da se odcedi odvečna maščoba.
- Ohlajene posujemo s sladkorjem v prahu in postrežemo.
Triki in namigi za popolne ocvrtke
• Če pripravljamo testo s svežim kvasom, najprej preverimo, ali je res svež. Kvasec je namreč dobro vzhajan, ko je dvojno narasel. Pri dobrem kvasu to traja približno 10 minut. Dober in pravilno vzhajan kvasec je penast, diši po kislem in alkoholu.
• Sveži kvas lahko nadomestimo tudi s suhim. Sama najraje uporabim kar tega, ker ga imam lahko vedno na zalogi, poleg tega z njim skrajšam čas priprave, saj ni treba pripraviti oziroma nastaviti kvasca.
• Vse sestavine morajo biti sobne temperature, mleko pa prijetno mlačno.
• Testo stepamo tako dolgo, da se loči od kuhalnice oziroma posode.
• Testo najlažje zgnetemo s kuhinjskim robotom, nastati mora lepo gladka in sijoča ter prožna kepa testa, ki se loči od posode.
• Pri stepanju na roke testa s kuhalnico ne smemo vzdigovati previsoko, da ne vtepemo vanj preveč zraka, saj zaradi tega nastanejo v testu luknje in so nato ocvrtki v sredini votli.
• Toplo okolje pripomore k hitrejšemu vzhajanju.
• Olje za cvrtje naj bo segreto na približno 160 do 170 stopinj oziroma raje manj kot več. Temperaturo lahko preprosto preverimo z leseno palčko ali koščkom testa; ko to pomočimo v olje in lepo oziroma nežno zacvrči ter se pojavijo mehurčki, je olje pripravljeno.
• Odrezke testa polagamo v olje z zgornjim gladkim delom, posode ni treba pokriti kot recimo pri krofih. Ko testeni odrezek položimo v posodo, mora v olju prosto plavati in imeti dovolj prostora, saj se pri cvrtju napihne oziroma poveča.
• Ocvrtek je prepečen, če se testo ne prime lesene palčke, ki jo od strani zabodemo vanj.
• Ocvrtke postavimo na rešetko ali papirnato brisačo, da se odcedi odvečna maščoba.
• Ohlajene ocvrtke posujemo s sladkorjem v prahu, lahko jih pomočimo v stopljeno čokolado, oblijemo z limonovo glazuro ali pa še malo mlačne povaljamo v kristalnem sladkorju, zmešanem s cimetom.
Priporočamo še: Ta hitre miške s sirčkom maskarpone (VIDEO)