Suhi krhlji: Kako posušimo jabolka in drugo sadje
Naši predniki so sadje sušili, da bi ga užitnega ohranili čez zimo, ustrezno pripravljeno namreč zdrži vsaj pol leta. Danes ga kupujemo vse leto, saj velja za zdravo in polno živilo, ki pa je tudi prava energijska bomba, zato ga uživamo zmerno. Seveda ga lahko sušimo tudi doma, kar je smiselno, če imamo domač pridelek. Postopek ni prav zapleten, če smo spretni, je pravzaprav mala malica. In krhlji so tudi imenitna malica, ki jo imamo lahko zmeraj pri roki.
Sušenje sadja je učinkovit način, da rešimo ozimnico pred propadom. Če imamo v kleti spravljena jabolka, jih je pametno sproti pregledovati in takoj, ko opazimo gnitje, obolele sadeže odstraniti. Da ne bi propadlo še več jabolk, preostala enostavno spremenimo v slastne suhe krhlje. To velja seveda za vse sadje, a običajno so prav jabolka tista, ki jih hranimo v večjih količinah.
Pečica ali sušilnik
Kako se torej lotiti sušenja? Ker ima le redko kdo privilegij, da se greje na domačo krušno peč, sta najbolj preprosti rešitvi uporaba pečice ali posebnega sušilnika oziroma dehidratorja sadja. Za sušenje izberemo zdrave plodove, kar je gnilo, brez pomisleka zavržemo. Jabolka lahko olupimo ali pa tudi ne, pri tem je dobro vedeti, da lupina vsebuje več koristnih snovi kot meso. Če so jabolka ekološka, sploh ni dileme: lupino pustimo. Kako jih narezati za sušenje, ni zapovedano, lahko na krhlje ali kolobarje, to je stvar okusa in estetike, pomembno je le, da so kar se da enakomerno veliki; od velikosti oziroma debeline bo odvisen čas sušenja.
Ko narezano sadje naložimo na pladenj, pazimo, da je med njimi dovolj prostora, naložimo jih v eni plasti. Temperaturo pečice oziroma sušilnika nastavimo na 50, največ 55 stopinj, sušenje bo trajalo več ur. Jabolka bodo suha v petih ali šestih urah, prav tako hruške in slive, medtem ko marelice potrebujejo kar 12 ur. Zanimiv je še ta podatek: iz desetih kilogramov jabolk bomo dobili dober kilogram krhljev. Preden jih shranimo v vrečko ali zaprto posodo, jih pustimo nekaj časa počivati, da izločijo preostalo vodo. Ta faza naj traja nekaj dni, medtem krhlje večkrat premešamo.
Posušeno sadje hranimo v nepredušno zaprtih posodah ali plastičnih vrečkah, ki jih je najbolje zapreti s strojčkom za vakuumsko varjenje. Posode oziroma vrečke hranimo v hladnem in temnem prostoru. Za sprotno porabo krhlje shranimo v papirnate vrečke.
Priporočamo še: Legendarna schwarzwaldska torta po našem receptu
Deloindom.si: Za čiščenje je najbolje izbrati to vrsto kisa