Toliko kruha poje vsak od nas na dan

Odpri galerijo
A+ A-
Kako vemo, da nam je kruh ljub? Na podlagi izračunov, ki jih imajo v Žitu in iz katerih lahko sklepamo tudi širše, saj imajo približno 27-odstotni tržni delež – največjega v Sloveniji – v proizvodni pekarski dejavnosti. Ob sedemdeseti obletnici: tu je nekaj številk in zanimivosti o tem živilu, ki v taki ali drugačni obliki spremlja človeka domala vso zgodovino.
Prav brskati je treba po spominu, čeprav je to le nekaj desetletij nazaj. Pred trgovko, ki je prodajala kruh, je bil človek, nekje v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, lahko samo razdvojen: lahko je kupil štruco ali hlebec. Samo dve vrsti, resda v beli ali polbeli izvedbi, morda se je kje našla še kaka pomečkana žemljica. V nadaljevanju smo vse nadoknadili: v Žitu navajajo, da je trend poimenovanja in celo znamčenja kruha pri nas dobil take razsežnosti, kot jih ne pozna nobena druga evropska država. Jim je treba verjeti: letošnje leto je pri njih v znamenju sedemdesete obletnice registracije pekovskega podjetja, zato so se oborožili z vsemi mogočimi zanimivimi podatki, ki se nanašajo na krušne izdelke in navade Slovencev, ko gre za to ljubo nam živilo.
Priporočamo še: Kuhamo z Binetom Volčičem: Namigi, da bo kruh odlično uspel!
Kruh v številkah

ni podpisa
Na leto pojemo toliko Žitovega kruha, da pride na vsakega Slovenca 40 gramov na dan. Če torej to niste vi, nekdo drug poje 80 gramov. (Mimogrede: priporočena količina kruha, ki naj bi ga zaužili na dan, je približno 10 dekagramov, bolj bo polnozrnat, boljše bo. Na leto ga menda pojemo 55 kilogramov, to je seveda od vseh pekov, Žitovega kruha in peciva pa približno 15 kilogramov.) Človek, ki bi danes praznoval sedemdesetletnico sočasno s tem podjetjem, bi doslej, če bi bil stalna in zadovoljna stranka, pojedel nekaj več kot tono njihovih izdelkov, ustrežljivo pojasnijo.
V sedemdesetih letih, kolikor se je v današnji obseg oblikoval Žitov pekarski pogon, so napekli milijon in pol ton kruha in peciva. To je menda toliko, kot če bi dali vseh prislovičnih dva milijona Slovencev na tehtnico in rezultat pomnožili z deset. Komur je to težko predstavljivo: toliko bi tehtalo 150 Eifflovih stolpov iz Pariza.
Šampion: jelenov

ni podpisa
Svetovni popotnik: ajdov kruh z orehi

ni podpisa
In zadnji bodo prvi?
Kar veliko kruhov je, ki bi jih lahko opisovali: stoletni, pa krušnik, hribovc ... Ampak vseeno: eden, ki ima pečat novega časa, pa ne samo zaradi letošnje letnice. Jubilejni, ki so ga na trg dali letos, je pečen iz moke sedmih žit: prosene, pšenične, pirine, koruzne, ječmenove in ajdove. Predvsem v zadnjih letih smo namreč začeli pogledovati tudi po drugih vrstah zrnja in žit, iz katerih je mogoče speči kruh. Vse bolj nas zanima vračanje k staremu, tudi pri peki, zato je pri tem kruhu uporabljeno pšenično kislo testo. Temelj razvoja, povedo, sta za ta zanimivi kruh postavila Erik Rupnik in Sonja Šebenik Škof. Zanimivo, kako stvari hkrati napredujejo in se vračajo nazaj. Zdaj vsi hočejo kruh, ki ostane dlje časa uporaben, kajti ne poje se ga več toliko kot včasih, hkrati pa je znanost razkrila še en pomemben podatek, ki se nanaša tako na kruh kot na riž in krompir: veliko bolj pametno je jesti nekoliko bolj star kruh. V času, ko čaka, se namreč spreminja struktura škroba, in to na precej bolje: telesu je vse manj razpoložljiv kot vir energije, zato manj in bolj enakomerno dviguje raven glukoze v krvi, ima pa celo manj kalorij.
Kislo testo?
Še beseda, dve o kislem testu, o katerem se v zadnjem času toliko govori, ampak smo vsi bolj ali manj mislili, da je to samo za veselje zagnanih domačih pekov, ki se jim ljubi ukvarjati z vzgojo droži. Sploh ne, tudi v industrijskem obsegu to deluje: »Kislo testo se izdeluje v večjih fermentorjih v podjetju, lahko pa se že pripravljeno kupi na trgu. Izdelava po navadi poteka tako, da zmešamo določeno vrsto moke, vodo in točno določeno vrsto mlečnokislinskih bakterij. Izbira vrste mlečnokislinskih bakterij je odvisna od vrste moke, ki jo želimo uporabiti pri zamesu, ter od tega, kakšen okus in naravno aromo želimo dobiti pri končnem zamesu in končnem izdelku. Nato se tako kislo testo segreva na točno določeno temperaturo za točno določen čas. Tako je delovanje kvasovk in mlečnokislinskih bakterij kar najbolj optimalno. Pri tem mikroorganizmi razgrajujejo ogljikove hidrate, beljakovine in druge sestavine moke na manjše molekule. Tako po popolnoma naravnem postopku nastajajo različne snovi (primarni, sekundarni in terciarni razgradni produkti moke pri fermentaciji), ki nato kruhu dajejo posebne lastnosti. Kislo testo nato ohladimo in uporabljamo pri izdelavi kruha več dni.«
Datum Objave: 30.10.2018 ob 08:10