Aleš Gorenc: slovenski barist, ki je postal svetovni podprvak
Pred nekaj dnevi je bilo v Trstu svetovno prvenstvo Združenja Latte Art Granding System (LAGS), na katerem se je med približno 40 finalisti z vsega sveta odlično odrezal Slovenec Aleš Gorenc. Na tekmovanju v risanju z mlečno peno je po pričakovanjih slavila Italijanka Carmen Clemente, naš barist pa je bil drugi.
Razlike so bile majhne
»V čast mi je, da sem lahko pariral moji mentorici Carmen Clemente. Rezultat je bil tesen, sodniki so se, sploh v prvem krogu, težko odločili, kdo od naju je bil boljši,« je pojasnil Aleš Gorenc in dodal: »Na tekmovanju je bilo treba pokazati ogromno znanja. Tisto, kar mi je zmanjkalo, pa je tičalo v psihični pripravi in prav na to je moja mentorica pred tekmovanjem opozarjala, da je zelo pomembno. To bi rad v prihodnosti izboljšal.«
Na tovrstnih tekmovanjih se zberejo najboljši baristi na svetu, kar pomeni, da vsi približno enako dobro obvladajo tehniko priprave kave s spenjenim mlekom, nato odločajo podrobnosti, torej predvsem to, kdo ima v ključnih trenutkih najbolj mirno roko. »Tekmovati nameravam tudi v prihodnosti. Prihodnje leto me čakata tekmovanji v Sarajevu in Ljubljani in upam, da se s tovrstnimi nastopi tudi psihično bolje pripravim na prihodnje svetovno prvenstvo,« je napovedal Gorenc.
Kot zapisano je letošnja svetovna prvakinja v umetnosti risanja na kavo s spenjenim mlekom Carmen Clemente. S partnerico Manuelo Fensore se že več let uvršča v sam svetovni vrh baristov, po osvojitvi pokala pa je zapisala, da je ponosna na nov uspeh: »Vsakič znova se zavem, da sem sama sebi največji nasprotnik. Vsakič se borim s svojimi strahovi in tesnobo. Ko sem po psihičnih treningih resnično zadovoljna s svojim delom, je to moja prava zmaga.«
Kaj je zlati lonček
Aleš Gorenc se je v svet risanja s kavno peno podal pred dobrim desetletjem, ko se je – bolj za šalo kot zares – prijavil na tekmovanje v pripravi kave. Sicer se je uvrstil na rep, a nekaj mu je dalo misliti: »Zavedati sem se začel, kako veliko znanja potrebuješ za pripravo kave in kavnih napitkov. Začel sem se učiti, pri čemer morate vedeti, da takrat, pred 13 leti, to področje pri nas še ni bilo tako razvito, kot je danes. Veliko znanja so mi posredovali slovenski in tuji baristi, denimo Matej Režek in tudi Patrik Varga, ki je bil pred leti slovaški prvak na tekmovanju latte art. Ko sva takrat govorila o kavi, se mi je zdelo, kot da govori o vesoljski tehnologiji. Pri nas smo bolj ali manj poznali turško kavo in kavo iz kafetjer, on pa mi je pripovedoval o aeropressu in podobno.«
Gorenc, ki je danes zaposlen kot ambasador znamke Barcaffe, je svoje znanje odtlej samo še pilil. Letos je postal eden od zgolj 13 baristov na svetu, ki so osvojili zlati lonček: najprestižnejše priznanje na svetovnem ocenjevanju Latte Art Grading System.
Začetki latte arta
Naj dodamo še nekaj besed o zgodovini risanja z mlečno peno: kave s spenjenim mlekom so začeli pripravljati že konec 19. stoletja, umetnost risanja z mlečno peno pa se je oblikovala šele pred nekaj desetletji. V Ameriki kot začetnika omenjajo Davida Schomerja, sočasno pa je začel v Evropi različne vzorce z mlečno peno ustvarjati tudi Italijan Luigi Lupi, ki je po dostopnih podatkih avtor izraza latte art. Patentiral je postopke risanja z mlečno peno, posnel prvi krajši video, ki je hitro postal zelo znan, ter ustanovil izobraževalno akademijo. Umetnost risanja s spenjenim mlekom latte art se je začela hitro širiti po svetu, v zadnjem obdobju pa postaja vse bolj prepoznavna in cenjena tudi pri nas.
Priporočamo še: Ajdnek: presenetljiva sladica iz Zgornje Savinjske doline