Odprta Kuhinja

Slajs: novost v Škofji Loki, kjer se vse vrti okoli fokač in gurmansko zasnovanih sendvičev

Slajs: novost v Škofji Loki, kjer se vse vrti okoli fokač in gurmansko zasnovanih sendvičev (Foto: Špela Ankele)
Odpri galerijo
A+   A-
Anže Kranjec je od konca lanskega leta vodil znano pekarno v Ljubljani, zdaj pa bo na Gorenjskem pekel fokače v lokalu, ki ga je poimenoval Slajs.

Ko je Pekarna Ana, v kateri je dobrote z drožmi pekla ekipa pod taktirko chefinje Ane Roš, proti koncu lanskega leta zaprla vrata, je vodja pekarne Anže Kranjec začel razmišljati o tem, kam naj usmeri svojo ustvarjalno energijo. Vedel je, da bi rad kje začel na svojem in tudi, da se ta zgodba ne bo dogajala v Ljubljani, saj je prestolnica po njegovem mnenju zasičena z vsem. Zato se je odločil, da bo novo zgodbo gradil kje zunaj Ljubljane in da bo ta usmerjena v to, da bo v prvi vrsti domačinom ponudil kakovosten izdelek. Nekaj mesecev, zapolnjenih s preizkušanjem receptov in kombinacij, je nato rasla poslovna ideja za lokal Slajs, ki je ravno te dni odprl vrata v Škofji Loki.

Anže Kranjec in testo, iz katerega nastajajo čudovite fokače. (Foto: Špela Ankele)
Anže Kranjec in testo, iz katerega nastajajo čudovite fokače. (Foto: Špela Ankele)
Eden od favoritov lokala Slajs se imenuje mortadella. (Foto: Špela Ankele)
Eden od favoritov lokala Slajs se imenuje mortadella. (Foto: Špela Ankele)

Anže Kranjec, ki je po poklicu slaščičar, doma pa je v Kamniku, se je povezal s kuharskim prijateljem Žanom Rožletom Brelihom, ki je v Škofji Loki že pred leti odprl lokal z domiselno zasnovanimi burgerji, imenovan Kaos okusov. »Skupaj sva delala v protokolarni kuhinji na Brdu pri Kranju, od tam sva se dobro poznala,« pojasni Kranjec, Brelih pa doda: »Že dlje sem imel ugledano lokacijo, ki je tik ob osrednjem križišču v Škofji Loki. Tu je bil nekdaj nekdaj bencinski servis, nato turistično-informacijski center, pozneje še trgovina z lokalnimi dobrotami. Ko je ta zapustila prostore in so iskali novega najemnika, sem se odločil za najem, čeprav še nisem točno vedel, kaj se bo tu dogajalo.«

Ravno v tistem času pa je Anže iskal prostor, v katerem bi uresničil svojo poslovno idejo. Ta se vrti okoli fokač oziroma gurmansko zasnovanih sendvičev, ki so v svetu in pri nas vse bolj priljubljeni. V kleti lokala sta poslovna partnerja v nekaj mesecih uredila pekarno, v pritličju pa prostor, kjer že nekaj dni nastajajo sendviči na osnovi fokač in pinse, pozneje pa bodo tu pekli še prav posebne pice in v ponudbo dodali še kaj sladkega.

Poglejte te mehurčke!
Poglejte te mehurčke!
Mojster pri delu ... (Foto: Špela Ankele)
Mojster pri delu ... (Foto: Špela Ankele)

Pregibanje in počivanje

In kakšna je skrivnost priprave odlične fokače? Kranjec ne skriva svojih receptur, navsezadnje občasno pripravlja tudi kuharske tečaje: »Najti je treba moko, ki ti ustreza, mi smo za to porabili kar precej časa. V testo dodam še malenkost cvetličnega medu, približno žličko na kilogram moke, vodo, pri čemer lovim 78-odstotno hidracijo, sol, malo oljčnega olja ter čisto malo suhega kvasa, na kilogram moke le 4 grame. Po obveznih pregibih, s katerimi razvijemo glutenske vezi, testo počiva 24 ur v hladilniku. Nato ga preložim na malo naoljen pladenj in pustim še uro na sobni temperaturi, naredim značilne luknje, ga malo pokapam z oljčnim oljem, posujem s solnim cvetom in pečem pol ure na 200 stopinjah Celzija.« O tem, zakaj tu ne bodo v ospredju droži, s katerimi je več let delal v Pekarni Ana, pa: »Suhi kvas zagotavlja konstanto, to pa je ključno za uspeh, saj je tako izdelek ves čas enak.«

Če bi radi doma pripravili sendvič iz fokače z nadevom, ki je trenutno pravi hit, pa Anže namigne na kombinacije, ki jih bo sestavljal tudi v Slajsu: »Že nekaj let je zelo priljubljena pistacija in ta trend kar ne pojenja, zato utegne biti ena od najbolj vročih kombinacij nadev iz bolonjske mortadele, dopolnjen s pestom pistacije in drobljenimi pistacijami, sirom stracciatella, svežo rukolo in oljčnim oljem. Druga kombinacija bi bil kuhan pršut, namaz črnih tartufov, mocarela, rukola in oljčno olje. Lahko se odločimo tudi za kombinacijo pršuta in bazilike, omenim pa lahko tudi, da so v porastu veganski nadevi, denimo marinirane bučke, paradižnik, bazilika, rukola in olive.« 

Eden od favoritov lokala Slajs se imenuje mortadella. (Foto: Špela Ankele)
Eden od favoritov lokala Slajs se imenuje mortadella. (Foto: Špela Ankele)

Priporočamo še: Fokača s paradižniki: recept, po katerem vas bodo vsi spraševali (in ideje, kako vse jo lahko ponudimo)

Datum Objave: 11.5.2025 ob 06:05

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: