Baskovski cheesecake: slavni kolač, ki je prekrasno kremast
Odpri galerijo
A+ A-
Ta zapečena sirčkova sladica, izhaja iz Baskije, zato smo poklicali v Bilbao in izvedeli marsikaj zanimivega o njej.
Se tudi vam zdi, da te dni baskovski cheesecake, torej sirčkovo sladico, ki pod rustikalno in zapečeno skorjico skriva čudovito kremasto strukturo, srečujemo vsepovsod? Takšno, poslovenjeno z ajdovo moko in nasekljanim pehtranom, je v knjigo Vsi za mizo, ki je izšla pred nekaj meseci, vključila Darja Končarevič (lastnica niza Bazilik in Bifejev, po novem tudi strokovna komentatorka v zabavni kuharski oddaji Riba, raca, rak). O tej zažgani sladici nam je že pred časom pripovedovala sirarka Irena Orešnik, ki jo pripravi s svežim domačim kozjim sirom in račjimi jajci, po Sloveniji pa je recept za baskovski kolač pred kratkim ponesla tudi ena od epizod oddaje MasterChef, ki se je osredotočala na slavne skutne kolače.
Samo štiri sestavine
Zato smo kar poklicali na sever Španije, v Bilbao, kjer so nam pojasnili marsikaj o tem slavnem kolaču. »Baskovski zažgani kolač je nekaj, kar domačini pogosto jemo in tudi radi pripravljamo. Če boste pri nas poskusili originalno verzijo, bo ta verjetno narejena z dodatkom sira idiazabal. To je baskovski sir z zaščiteno označbo porekla,« so nam opisali eno od zanimivosti.
Kot omenja TasteAtlas, je ta baskovska sladica, narejena na sirni osnovi, izjemno priljubljena po vsem svetu: »Izumili so jo v lokalu La Viña, v malem baru v San Sebastianu – tam jo imenujejo tarta de queso. Pripravimo jo iz samo štirih sestavin: kremnega sira, jajc, sladkorja, smetane in z malenkostjo moke.« Vse sestavine zmešajo ter enakomerno zmes prelijejo v pekač. Še namig: če jed pripravljate doma, pekač obložite s papirjem za peko.
Hrustljava skorjica
Zatem to torto spečemo na malo višji temperaturi, kot pečemo preostale, torej nekako na 200 stopinjah Celzija. Višja temperatura prinese karamelizirano skorjico, notranjost pa ostane prekrasno kremasta. Ko se kolač peče, se kar precej dvigne, nato pa se med ohlajanjem malo sesede: tako dobi značilno, gubasto oziroma rustikalno podobo.
S severa Španije so nam poslali tudi nekaj preostalih kulinaričnih namigov, ki jih lahko najdemo v Bilbau in njegovi okolici. V barih poleg pijače strežejo še za grižljaj velike prigrizke, imenovane pinxtos, ta pojem pa zajema inčune, kozji sir, olive ... »To je miniaturna kulinarika, ki bare in taverne polni s slikovitimi prizori, ki so prava paša za oči,« nam opišejo male prigrizke, pripravljene iz izbranih lokalnih sestavin,.
Hkrati so nam opisali še nekaj sladkih lokalnih namigov, in to je riževa torta oziroma rižev narastek – v Bilbao naj bi jo prinesli mornarji, ki so pripluli iz Indije, v originalu pa je bila pripravljena iz riževe moke. Za omenjeni del Španije je značilna tudi baskovska torta, ki ima kremasto sredico in hrustljavo skorjico, morda še najbolj podobno piškotnemu testu.
Zažgana sirova torta s pehtranom in jabolki
Recept sirarke Irene Orešnik, ki z družino v Šentjoštu nad Horjulom vodi Sirarstvo Orešnik. Za srednje velik okrogel pekač (premera cca 24).
- 500 g kozje skute iz mleka s kremasto teksturo
- 4 račja ali 5 kokošjih jajc pašne reje
- 5 žlic kristalnega sladkorja
- 1 žlica konjaka
- 2 zavitka sladkorja z burbonsko vaniljo
- 2 žlici drobno narezanega svežega pehtrana ali 1 žlica sušenega pehtrana
- okrogel pekač za torte, list papirja za pečenje
Karamelizirana jabolka
- 3 žlice masla
- 3 žlice medu
- 6–8 jabolk (čvrsta in kiselkasta, ki ne razpadejo)
- 1 limona
- 2 vejici pehtrana
Priprava
1. Najprej pripravimo testo: cela jajca, sladkor in sladkor z vaniljo penasto umešamo. Dodamo skuto, konjak, pehtran in gladko umešamo.
2. Tortni model obložimo s peki papirjem. Maso vlijemo v model in pečemo pri temperaturi 250 stopinj približno 20 minut. Površina mora porjaveti, sredica pa ostati sočna.
3. Torto spečemo dan vnaprej in hranimo v hladilniku.
4. Postrežemo jo s karameliziranimi jabolki. Ta pripravimo tako, da jabolka olupimo, razrežemo na četrtine in izrežemo peščišče. Prelijemo s sokom limone. Maslo raztopimo, dodamo med in mešamo, dokler se med ne raztopi in omaka karamelizira (porjavi). V omako stresemo jabolka in vejice pehtrana. Jabolka pečemo v karamelni omaki 15 minut brez obračanja. Potem jih obrnemo in pečemo še na drugi strani. Na koncu morajo biti mehka, vendar ne smejo razpasti. Torti dodamo ohlajena skupaj z omako.
Naslovna fotografija: ASIFE/Getty Images
Preberite tudi: Katere češnje so najboljše, smo vprašali briškega pridelovalca
Datum Objave: 5.6.2023 ob 07:06