Odprta Kuhinja

Kako naredimo kitajske cmočke (VIDEO)

Odpri galerijo
A+   A-
Začele so se zimske olimpijske igre v Pekingu, zato smo se odločili, da malce bolj spoznamo kuhinjo tistih koncev. Prvo nalogo smo zaupali Jasmini Pirnar Krope, ki bo odslej svoje kuharske veščine redno predajala pri nas.


Misli so se nam nemudoma odkradle k malim zalogajem, ki si jih tako radi naročimo v kitajskih restavracijah, zagotovo pa jih je marsikdo že poskusil na gurmanskih potepanjih po Aziji. Jiaozi jim pravimo, pri nas pa jih pogosto poimenujemo kar cmoki ali kitajski žlikrofi.

Jasmina je poiskala načine, kako nam te cmočke, ki spominjajo na raviole, pri­bližati in nas prepričati, da so pravzaprav nekaj neverjetno preprostega, okusnega in tudi zdravega: »Še zdaleč ne gre za komplicirano jed. Testo je precej podobno našemu vlečenemu, saj je sestav­ljeno le iz moke in vode. Skrivnost je v vodi, saj mora imeti ravno pravo temperaturo, to je približno 50 stopinj, da dobi testo pravilno strukturo, se lepo gnete, razvalja in ohrani obliko žlikrofov.«



Poenostavljeno oblikovanje


V Aziji se tradicionalno uporabljajo različne tehnike valjanja in zavijanja žlikrofov, Jasmina pa jih najraje pripravi na najbolj enostaven način. »Testo razvaljam čim bolj tanko oziroma na približno 2 mm debeline ter z modelom za krofe izrezujem kroge. Testo, ki ostane, spet zgnetem in razvaljam ter ponovim postopek.«

Pri oblikovanju morda prvi in drugi žlikrof ne bosta ravno najlepša, vendar se roke hitro privadijo in naenkrat bo krožnik poln simpatičnih in zabavnih azijskih žlikrofov, ki se jih ne boste mogli nagledati.

Običajno so polnjeni z zelenjavo, mesom ali morskimi sadeži. Tokrat smo se odločili, da naredimo nekakšno zelenjavno osnovo, ki pa ji vedno lahko dodajamo mesne ali ribje sestavine ter tako dobimo najrazličnejše kombinacije okusov. Jasmina je uporabila pak choi (vrsto kitajskega zelja), ki ga po okusu lahko nadomestite tudi z blitvo, se odločite za listnati ohrovt, špinačo ali zelje, saj verjamemo, da ga v vseh kotičkih Slovenije res ne boste našli. »Dobimo ga v večjih trgovinah ali na ljubljanski tržnici, ga pa zlahka pridelamo tudi na vrtu. Meni uspeva kar v loncu na balkonu,« namigne Jasmina.

Tradicionalno azijske žlikrofe pripravljajo ali kuhane na pari ali popečene v ponvi. Pri slednjih se na eni strani ustvari hrustljavo zapečena skorjica, ki ji pri ugrizu sledi mehka sredica. »V tujini te pečene zalogaje imenujejo "potstickers". Čeprav se vam morebiti zdi priprava malce zamudna, ni tako, cmočki so pri­pravljeni oziroma pečeno-kuhani že v nekaj minutah in so resnično božanski ter najboljši, ko jih pohrustamo prav takoj, s preprosto, pa vendar zelo okusno pomako.«

Namigi


»Ne priporočam, da bi pripravljene surove žlikrofe hranili v hladilniku, saj vlaga preveč razmoči testo: raje jih takoj zamrznimo. To najlaže storimo tako, da jih zložimo na pomokan krožnik, dovolj narazen, da se med seboj ne dotikajo, nato jih po vrhu posujemo z moko in damo na krožniku v zamrzovalnik. Ko so povsem zamrznjeni, jih s krožnika zložimo v plastično vrečko in pustimo v zamrzovalniku do uporabe. Model za izrezovanje testa pa naj nima premera, manjšega od 10 cm, sicer bomo zelo težko naredili lepe in dobro polnjene žlikrofe.«

ni podpisa
ni podpisa
Iz teh sestavin boste z Jasminino pomočjo naredili približno 16 krasnih cmočkov in bodo predjed. Če želite, da postanejo cel obrok, podvojite količine. Zmanjkalo bo pa v obeh primerih.

Kitajski žlikrofi


Testo

  • 150 g gladke moke

  • 90–95 ml vode (zavremo in nato malo ohladimo)


Nadev

  • 50 g zelenjave (pak choi ali blitva, lahko tudi ohrovt, zelje)

  • 1 mlada čebulica (beli del za nadev, zeleni za okras)

  • pol žlice nasekljanega drobnjaka

  • srednje velik korenček

  • žlička naribanega ali drobno nasekljanega svežega ingverja

  • žlička nasekljanega česna

  • žlička sojine omake

  • 2 žlici sezamove paste (tahinija)

  • žlička krušnih drobtin

  • sol, poper

  • rastlinsko olje, voda


Okras

  • črni sezam

  • mlada čebulica


Pomaka

  • 2 žlici sojine omake

  • žlička sezamovega olja

  • ingver (narezan na tanke lističe)

  • žlička medu ali javorjevega sirupa

  • čili (suha semena) po okusu


Priprava


1. Pripravimo testo: zavremo vodo in jo pustimo nekaj minut, da se ohladi na približno 50 stopinj. V posodo stresemo moko, na sredini naredimo jamico, vodo zlijemo v jamico in z vilicami vse skupaj premešamo, da se testo začne sprijemati. Preložimo ga na rahlo pomokano delovno površino in zgnetemo v hlebček (gnetemo približno 3 minute). Hlebček zavijemo v prozorno folijo in ga na sobni temperaturi pustimo počivati vsaj 30 minut.

2. Pripravimo nadev: operemo zelenjavo in pripravimo srednje veliko skledo. Zeleno zelenjavo narežemo oziroma nasekljamo čim bolj na drobno, korenček nastrgamo, prav tako zelo na drobno nasekljamo ali nastrgamo ingver ter česen in vse skupaj stresemo v skledo.

3. Dodamo sojino omako, tahini in drobtine ter malce solimo (pazimo, ker je sojina omaka že sama precej slana) in popramo po okusu.

4. Vse skupaj temeljito premešamo, da se sestavine res dobro povežejo.

5. Pripravljeno testo razdelimo na dva kosa. Enega zavijemo nazaj v folijo, drugega na rahlo pomokani površini razvaljamo na 2 mm debelo ter z modelom (za krofe) premera 10 cm izrežemo kroge. Pokrijemo jih s krpo.

6. Nato začnemo vsakega posebej polniti in zavijati: na sredino kroga damo žličko nadeva, testo primemo v roke in ga prepognemo, da dobimo polkrog, nato z levim palcem primemo sredino testa in z desno roko (palcem) na vsaki strani naredimo po 3 zavihke oziroma volančke, obe strani testa dobro stisnemo skupaj ter žlikrof položimo na delovno površino z nadevom navzdol, tako da sprijeti del stoji pokonci. Pokrijemo s krpo. Postopek ponovimo še z drugim kosom testa.

7. Ko so vsi žlikrofi pripravljeni, dobro segrejemo ponev in dodamo žlico ali dve olja. Žlikrofe položimo v ponev z nadevom navzdol, tako da se med seboj ne dotikajo, ter jih pečemo pri­bližno 2 minuti, da se spodnji del zlato rjavo zapeče.

8. Nato prilijemo vodo, in sicer ravno toliko, da je dno ponve prekrito, pokrijemo s pokrovko ter pustimo 4 minute, da voda izpari in se žlikrofi skuhajo v pari. Nato jih odkrijemo in pustimo še kakšno minuto, da se spodaj lepo hrustljavo zapečejo.

9. Žlikrofe zložimo na krožnik, potresemo z narezano mlado čebulico in sezamom ter postrežemo s pomako, za katero vse sestavine preprosto zmešamo skupaj.
ni podpisa
ni podpisa


Priporočamo še: Hitra enolončnica s podrto pečenico in tortelini (VIDEO)

Fotografije in video: Sonja Ravbar
Datum Objave: 11.2.2022 ob 11:02

Več iz te teme:

brezmesne jedivideocmokikitajski žlikrofiazijski cmoki

Naročite se na e-novice:

Odprta kuhinja
Odprta kuhinjaAvtor na portalu Odprta kuhinja