Odprta Kuhinja

Klasike z Yasko: solnograški žličniki

Solnograški žličniki (Foto: Yaska)
Odpri galerijo
A+   A-
Solnograški žličniki (Salzburger Nockerln) so opevana avstrijska baročna klasika, ki izvira iz 17. stoletja in je svoj poklon dobila tudi v opereti avstrijskega skladatelja Freda Raymonda z naslovom Saison in Salzburg, ki o njih pravi, da so sladki kot ljubezen in nežni kot poljub.

Lepše kot tako se jih niti ne bi dalo opisati: rahla puhasta beljakova tekstura, ki je zelo podobna sufleju, prijeten in nežen okus po vanilji. V ustih se kar topijo. Res prefinjena sladica. Vsekakor je to jed, ki očara že na pogled, saj je značilne oblike: predstavlja namreč tri vrhove gorovja, ki obkroža mesto Salzburg.

Hitra priprava solnograških žličnikov se bere precej preprosto, vendar moramo res dosledno upoštevati vse namige. Izvirni recept ima v tem času precej variacij, sama sem jih preizkusila kar nekaj. Vsekakor pa so doma pripravljeni žličniki tako zelo nežni in puhasti, da nas dejstvo, da se prav hitro posedejo, ko jih vzamemo iz pečice, ne sme razočarati, saj nas v notranjosti čaka čudovito presenečenje.

Posujemo s sladkorjem v prahu (Foto: Yaska)
Posujemo s sladkorjem v prahu (Foto: Yaska)

Sestavine

Jajca naj bodo sveža in predvsem je pomembno, da so takrat, ko ločujemo rumenjake od beljakov, hladna. V nadal­jevanju uporabimo beljake in rumenjake sobne temperature, da se lažje in lepše povežejo v maso.

Sladkor je priporočljivo uporabiti fino mleti, da se lažje in hitreje stopi. Pripravimo ga lahko tudi doma: kristalni sladkor meljemo v mešalniku, dokler ne postane čisto droben.

Moka se uporabi za konsistenco in lepšo obliko žličnikov. Za fino gladko in rahlo zmes ji je priporočljivo dodati koruzni škrob (gustin), ki preprečuje, da bi imela sladica »vodeno« teksturo.

Vaniljev sladkor dodamo za okus, lahko pa uporabimo tudi vaniljeva semena iz stroka.

Maslo potrebujemo za namastitev pekača.

Sladkor v prahu je potreben za zaključek jedi, saj predstavlja sneg, ki pobeli tri vrhove. Priporočam sladkor v prahu z vaniljevo aromo, ki sladico res lepo odišavi in poudari vaniljev okus.

Takole pripravimo žličnike (Foto: Yaska)
Takole pripravimo žličnike (Foto: Yaska)

Solnograški žličniki

Sestavine v receptu so za pekač z merami 23 x 16 cm.

  • 6 beljakov
  • 3 rumenjaki
  • ščep soli
  • 70 g navadnega sladkorja
  • zavitek vaniljevega sladkorja
  • 20 g gladke moke
  • 10 g škroba (gustin)

Drugo

  • maslo za pekač
  • 3 žlice sadnega džema ali marmelade
  • sladkor v prahu

Priprava

  1. Pečico vključimo na 180 stopinj z ventilacijo oziroma 200 stopinj z zgornjim in spodnjim gretjem. Pekač temeljito namastimo z maslom z vseh strani in po dnu premažemo z izbrano marmelado.
  2. Beljake ločimo od rumenjakov, jim dodamo ščep soli ter jih stepemo do penaste strukture, nato pa med stepanjem po žlicah dodajamo sladkor, pomešan z vaniljevim sladkorjem, in stepamo toliko časa, da sneg postane kremasto čvrst in med prsti več ne čutimo sladkorja.
  3. Rumenjake v drugi posodici kar z vilicami na hitro zmešamo, nato pa jih polovico vlijemo v stepene beljake. Polovico moke s škrobom presejemo v maso in vse skupaj ročno (z lopatko) rahlo vmešamo v beljake. Postopek ponovimo in masi dodamo še preostanek rumenjakov ter preostanek moke s škrobom. Spet zelo rahlo premešamo, da dobimo lepo gladko penasto jajčno maso.
  4. V pekaču oblikujemo tri žličnike oziroma vrhove: z lopatko zajamemo del mase in jo predenemo v namaščen pekač. Postopek ponovimo še dvakrat.
  5. Pekač takoj postavimo v ogreto pečico (na zadnjo oziroma spodnjo rešetko) in je med peko ne odpiramo. Pečemo 15 do 16 minut oziroma tako dolgo, da se žličniki po vrhu lepo zlato rjavo zapečejo.
  6. Pečene »zasnežimo« s sladkorjem v prahu in postrežemo takoj oziroma še tople.

 

 

Datum Objave: 9.9.2024 ob 07:09

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: