Odprta Kuhinja

Pet jesenskih juhic (za skrajno zaposlene)

A+   A-

Jeseni in pozimi pridejo na svoj račun ljubitelji krepkih juh, čorbic, minešter ... V enem loncu smiselno povežemo vse, kar imamo pri roki – to je eden najbolj ekonomičnih kuhinjskih pristopov, tako po času kot denarju. Ta teden smo si zastavili izziv: štiri kuharice našega uredništva smo kuhale čorbe na svoj najbolj zasedeni dan. To je naš izbor: enolončnice, ki nas rešijo, kadar je vsega preveč.

Bela fižolovka

Priprava: Mateja Delakorda. Nova izpeljanka priljubljene juhe.

Kako smo kuhali: »Kosilo je moj sudoku, igra za trening možganov, da ne podležem noriji vsakdana, kljukicam na seznamu opravil in nepomembnostim, ki jih vsi prodajajo za pomembne. Kuhanje osrednjega obroka dneva mi pomaga, da ne ostane le lupina tistega, kar sem. Zato to ni tista fižolovka, ki je bila doma od nekdaj na mizi in bi bilo to, da se znajde tudi v mojem loncu, miselno linija najmanjšega odpora. Uporabim drugo tehniko, za katero vključim tudi pečico, in izberem obratno obarvane sestavine. Pa veste, kaj je pri tem najboljše? Da je ravno tako na mizi v pol ure, medtem ko se sestavine pečejo, pa nastanejo še palačinke.«

250 g gomoljne zelene

pol glavice česna

pol para dimljene klobase

manjša čebula

pločevinka belega fižola

800 ml zelenjavne jušne osnove

beli poper, sol

Dodatno

kos rženega kruha

oljčno olje

peteršilj

Pečico segrejemo na 200 stopinj.

Gomoljno zeleno olupimo in narežemo na manjše kose. Stroke česna stremo, a jih ne olupimo. Vse skupaj damo v pekač. Potisnemo v pečico in pečemo približno 20 minut, da se zelena lepo zmehča.

Klobaso slečemo in razdrobimo. Stresemo jo v hladen lonec in prižgemo srednje močan ogenj. Tako se bo v nekaj minutah sprostila vsa maščoba in meso lepo hrustljavo zapeklo. Klobaso preložimo na krožnik.

Čebulo nasekljamo in mehko prepražimo na maščobi, ki je ostala v loncu. Dodamo pečeno zeleno in fižol, iztis­nemo česen in zalijemo z jušno osnovo. Če zelena še ni povsem mehka, kar se bo zgodilo, če so bili kosi preveliki, pokuhamo še nekaj minut, nato pa gladko pretlačimo s paličnim mešalnikom. Solimo in popramo po okusu.

Kruh nadrobimo in hrustljavo zapečemo na malce olja. Peteršilj drobno nasekljamo.

Juhico nalijemo v skodelice, posujemo s hrustljavo klobaso, kruhom in peteršiljem.

Namig: Juho lahko obogatimo še s kislo smetano.

Infobox ():
Zelenjavna juha z žličniki

Kuhala jo je Špela Ankele.

majhen por

manjši ohrovt (ali pol večjega)

2–3 korenčki

žlička zelenjave v soli
(tako imenovane domače vegete)

žlička masla ghee

malo naribanega muškatnega oreščka

sol

žličniki

jajce

zdrob (za težo tega jajca)

ščepec soli

Na tehtnico postavimo posodico in jo naravnamo na ničlo. V posodico ubijemo jajce, nato dodamo še toliko zdroba, kolikor tehta jajce, in ščepec soli. Pomešamo in skodelico odložimo na pult.

V loncu segrejemo ghee. Ko se razpusti, dodamo po dolgem razpolovljen, opran in na drobno nasekljan por.

Korenje olupimo. Če je bolj debelo, ga po dolgem razpolovimo, po želji te polovičke še enkrat razrežemo na pol. Polovičke oziroma četrtinke narežemo na tanke koščke, ki jih dodamo k poru. Malo prepražimo.

Zalijemo z dobrim litrom vode. Dodamo domačo vegeto in nariban muškat­ni orešček. Solimo in zavremo.

Ko zavre, vzamemo žličko in iz zdrobove zmesi delamo žličnike: žličko pomočimo v vrelo juho, nato oblikujemo žličnik in ga odložimo v juho. Ponavljamo, da porabimo vso zmes.

Potem dodamo še ohrovt, ki smo ga oprali in razrezali na rezance.

Kuhamo nekaj minut, da se žličniki skuhajo in ohrovt zmehča.

Kako smo kuhali: »Iz poceni in sezonske zelenjave. Hrana za dušo, ki jo pri nas doma v deževnih dneh, ki že dišijo po zimi, naravnost obožujejo. Pomembno je tudi to, da je juhica narejena na hitro.«

Infobox ():
Korenčkova juha s kostanjem

Kuha: Karina Cunder Reščič. Čudovit preplet sladkastih okusov, jesen v najlepši podobi kar buhne s krožnika.

500 g korenja, srednje velika čebula, velik strok česna

žlica masla, žlička mlete dimljene paprike (najbolje pekoče)

2 l jušne osnove (ali 2 bio kocki), sol po potrebi

125 g kuhanega in olupljenega kostanja (da, iz vrečke)

Korenje olupimo in naribamo.

V loncu za juho razpustimo maslo, dodamo narezano čebulo in pražimo. Ko začne dobivati barvo, na mali ribežen za parmezan nanjo naribamo velik strok česna, dodamo tudi mleto dimljeno papriko. Pomešamo in popražimo, da česen zadiši, nato primešamo naribano korenje.

Korenje pražimo toliko, da se zmehča, predvsem pa vsaj malo karamelizira in se rahlo prime na dno posode. Nekajkrat premešamo, nato zalijemo z vodo in dodamo kocki ali, še bolje, jušno osnovo, če jo imamo.

Na kratko pokuhamo – 15 minut bo čisto dovolj –, nato s paličnim mešalnikom zmeljemo, da dobimo gladko kremno juho.

Dodamo kostanj in vrnemo na ogenj le toliko, da se segreje.

Postrežemo z raznimi dodatki, ki so pri roki: jušne kroglice so že cel praznik in morda celo preveč, kisla smetana ali grški jogurt pa ravno prav.

Kako smo kuhali: »Ta juha je nastala iz potrebe po tem, da se porabi korenje, kajti zdaj je v trgovinah ponavadi pakirano po kilogram in rado ostaja. Dimljena paprika je pika na i, sladkost kostanja, korenja in paprike je krasna snov za treniranje brbončic v prepoznavanju fines. Zelo poceni juha!«

Infobox ():
Boršč

Pripravila: Karina Cunder Reščič.

200 g narezanega zelja (belo ali rdeče)

200 g krompirja
(olupljen, narezan na kocke)

400 g rdeče pese
(enake kocke kot krompir)

1–2 korenčka (koleščki)

velika čebula

svinjska mast ali druga maščoba
za praženje

pločevinka paradižnikove pasate

približno 1,7 l jušne osnove ali
vode in 2 bio kocki

žlica sladkorja

2 žlici ali več (po okusu) vinskega kisa

Najprej očistimo in narežemo vso zelen­javo.

V velikem jušnem loncu razpustimo mast ali drugo maščobo po izbiri, dodamo narezano čebulo in pražimo na majhnem ognju, da postekleni.

V naslednjem koraku dodamo kar vso zelenjavo: zelo veliko je bo videti, ko jo bomo pražili, se bo nekoliko skrčila.

Pražimo, dokler zelenjava nekoliko ne karamelizira, vmes tudi malo solimo, nato dolijemo jušno osnovo ali vodo s kockama in pasato. Pokrito kuhamo, dokler se zelenjava ne zmehča.

Proti koncu dodamo začimbe: žlico sladkorja in kis, kajti ta čorbica mora biti kislo-sladkasta, sol in poper. Kuhamo, dokler se ne začne zgoščevati, kar se ponavadi zgodi, ko začne razpadati krompir.

Postrežemo s kislo smetano, tradicionalno bi morali dodati tudi nekaj zelenega komarčka, pa ga nikoli ni pri roki, in s kosom rženega kruha. Ta se bo tako ali tako najbolje prilegal vsem današnjim juham.

Kako smo kuhali: »Še ena optimizacija časa: kadar vem, da me čakajo naporni dnevi, kuham enkrat za dvakrat. Boršč in korenčkovo juho sem kuhala hkrati: vzame samo malo več časa, nikakor pa toliko, kot če bi naslednje opoldne začenjala znova. Pa še dodana vrednost: vse takšne zimske čorbice so naslednji dan še boljše. Ta boršč je poenostavljen, da je že kar banalno, je pa najbolj priljubljen v vsej naši družini.«

Infobox ():
Lečna juha po moje

Tako jo jeseni kuha Mirjam Grilc.

220 g gorske leče, 200 g korenja, 1 šalotka

po žlica masla in olja

po pol žličke suhega česna in provansalskih začimb

1,7 l vode

2 jušni kocki

150 g kostanja, olupljenega (pečenega ali kuhanega)

Čebulo nasekljamo na drobno, korenje narežemo na kolute.

Olje in maslo segrejemo v večjem jušnem loncu, dodamo čebulo, korenje in vse začimbe. Med mešanjem na hitro podušimo.

Dodamo še lečo, vodo in jušni kocki ter se držimo priporočil na vrečki leče: navadno je v 20 minutah kuhano, najbolje, da sproti pokušamo.

Proti koncu z vilicami pretlačimo kostanj, ga stresemo v juho in pokuhamo še kakšnih 5 minut.

Kako smo kuhali: »Kadar je dan prepoln opravkov in hrana ne ravno na prvem mestu, je ta juhica pravšnja za telo in mojo glavo. Umirjati se začnem že med rezanjem korenja, zato jo z veseljem pogosto pripravljam. Barve in sestavine so mi pisane na kožo, pa še pičlih 20 minut potrebujem, da je na mizi juha. Sama samcata je dovolj, tako je krepka. Še triki, ki pridejo prav, da ni dolgčas: namesto korenja uporabim bučo maslenko, namesto jušnih kock uporabim zamrznjeno jušno osnovo, namesto kostanja pa sem ter tja krompir.«
Datum Objave: 1.11.2021 ob 06:11

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.