Recept za domači kečap (s skrivno sestavino)
Odpri galerijo
A+ A-
Nikoli več ga ne boste kupili v trgovini.
Stereotipno pripisujemo nastanek tega paradižnikovega dodatka Američanom, a se motimo. Prav tako prvotno to ni bila sladka in gosta mešanica iz paradižnikov. Prva receptura z imenom katchop, ki jo je v angleškem jeziku zapisala Elize Smith leta 1727, je vsebovala inčune, šalotko, beli kis, dve vrsti belega vina in začimbe, kot so ingver, klinčki, poper, muškatni orešček, limonin olupek ter hren. Šlo je za različico angleške ribje omake. Če pa se ozremo še dlje v zgodovino kečapa, ugotovimo, da besedno izhaja iz dialekta kitajskega mesta Amoj (koechiap ali ke-tsiap). Najdemo seveda še več teorij o kraju nastanka, a najpogosteje lahko preberemo, da so to eksotične dežele – Indonezija, Kitajska, celo Japonska.
Tudi mi smo pri kuhanju uporabili začimbe, dodali smo teran za slovenski priokus, sladkor z več melase za globino, popestrili pa smo ga še s suhimi paradižniki.
Preverite še: Zdaj bodo vaši otroci z veseljem jedli tudi brokoli
Sestavine (za približno 2 kozarca po 500 g)
– 2 žlici oljčnega olja
– 4 kg zrelih paradižnikov (lahko različnih sort)
– 1 kg čebule
– 4 stebla zelene ali več manjših
– 6 koščkov suhih paradižnikov
– 6 strokov česna
– 2 žlički soli
– 50 ml vinskega kisa
– 100 ml terana
– 100 g sladkorja moscobado
– vrečka z začimbami iz 2 manjših cimetovih palčk in dveh čajnih žličk nageljnovih žbic
– poper
Priprava
1. Čebulo popražimo, dodamo na kose narezan paradižnik (večjega olupimo), zeleno, suh paradižnik, česen in sol ter pustimo, da zavre.
2. Ogenj zmanjšamo, da bodo paradižniki počasi vreli še kakšno uro in pol.
3. Medtem lahko iz gaze naredimo vrečko z začimbami: cimet in klinčke zdrobimo v terilniku ter vse skupaj trdno zavežemo v gazo, nato dodamo v lonec, da se kuha skupaj s paradižniki.
4. Po uri in pol vrečko z začimbami odstranimo, paradižnike pretlačimo s paličnim mešalnikom, nato pa vso maso precedimo skozi gosto cedilo, da se znebimo semen in olupkov. To je nekoliko zamuden postopek, a nujen, če želimo okušati pravi domači kečap.
5. Precejen paradižnik spet postavimo na ogenj, dodamo sladkor, kis in vino ter zavremo. Paradižnikova kašica naj počasi vre še kakšno uro in pol. Mešamo jo neprenehoma, saj se lahko zaradi sladkorja hitro prime dna lonca.
6. Dobiti moramo gosto teksturo kečapa. Na koncu lahko še dodatno solimo in popramo.
7. Shranimo v vroče kozarce in dobro zapremo. Ko se ohladi, hranimo v hladilniku do tri mesece. Če želimo daljšo obstojnost, napolnjene in zaprte kozarce še pokuhamo.
Priporočamo še: Rdeči kvas, napitek za zdravje
Fotografija: Thinkstock
Datum Objave: 15.8.2019 ob 08:08