Odprta Kuhinja

Znameniti krompirjev pire, ki ga pripravimo brez masla

Krompirjev pire brez masla (Foto: Mateja Delakorda)
Odpri galerijo
A+   A-
Recept, ki je poznan po celem svetu, je dobrodošla popestritev nečesa, kar tako pogosto pripravljamo.

Krompirjev pire je jed, ki je izjemno prisotna na naših krožnikih, zato smo se v našem uredništvu dotaknili že neštetih različic. Nedavno pa smo se udeležili tečaja francoske kulinarike, na katerem smo spoznali še eno – to je že dolgo časa nazaj zasnoval kulinarični inovator in svetovno priznani kuhar José Lampreia, ki je bil znan predvsem po premikanju meja v tradicionalni kuhinji. Recept je v 80. letih dodobra pretresel kulinarično sceno in javnost, danes pa je še kako dobrodošla popestritev v pripravi te klasike.

Gre za preprosto zamenjavo – maslo nadomestimo s kakovostnim oljčnim oljem. Seveda pa je za res vrhunski krompirjev pire ključen tudi postopek, ki tako običajno prilogo spremeni v naravnost vrhunsko. Takšno, kot jo dobimo v res dobrih restavracijah. To bo lahkotnejša različica od tiste z maslom, v sebi  pa bo nosila aromatiko izbranega oljčnega olja.

Nikar pa naj vas ne zamika, da bi v krompir dodali poper, kajti ta mu ne naredi ničesar dobrega, je nekoč izjavil Lampreia.

Pire pretlačimo še skozi cedilo, da je zares gladek (Foto: Mateja Delakorda)
Pire pretlačimo še skozi cedilo, da je zares gladek (Foto: Mateja Delakorda)

Krompirjev pire brez masla

  • 1 kg krompirja
  • sol
  • 100 ml oljčnega olja
  • 300 ml mleka

Priprava

  1. Krompir olupimo, prerežemo na pol in damo v večji lonec s hladno vodo. Dodamo veliko žlico kuhinjske soli. Zavremo in kuhamo 20 do 25 minut, odvisno od velikosti krompirja. Kuhan je, ko vanj zarijemo noževo konico brez kakršnega koli napora.
  2. Mleko zavremo.
  3. Ko se krompir skuha, ga odcedimo in nemudoma pretlačimo.
  4. Prilijemo približno polovico oljčnega olja in ga nežno vmešamo z metlico za stepanje ali spatulo, nato dodamo še preostanek. Premešamo. Dosolimo, če se nam zdi, da ni dovolj slano.
  5. Krompir pretlačimo skozi gosto cedilo. Delamo hitro, da ostane vroč.
  6. Prilijemo še polovico vrelega mleka in mešamo z metlico, lahko tudi s spatulo. Postopoma prilivamo še preostalo mleko in pazimo, da pire ne postane preveč tekoč. Mleko prenehamo dodajati, ko dosežemo želeno konsistenco.
  7. Pire lahko še enkrat pretlačimo skozi gosto cedilo, a se nam to zdi odvečen korak. Mogoče je smiseln takrat, ko smo krompir malce slabše skuhali ali uporabili mladega in vodenega.
  8. Po potrebi še malo segrejemo. Tudi malo mleka lahko dodamo, če želimo še bolj svileno teksturo.

Priporočamo še: TOP 7 sladic za sezono češenj

Datum Objave: 13.6.2024 ob 07:06

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: