Citronka: rastlina, ki jo morate zasaditi, da bodo vaše sladice nekaj posebnega
Odpri galerijo
A+ A-
S sesekljanimi svežimi listi citronske verbene osvežimo sadne solate, hladne napitke in kompote, poda se tudi k mlečnim izdelkom, na primer skuti.
Citronska verbena (Aloysia triphylla, Lippia citriodora) ali krajše citronka, iz angleščine pa limonska verbena, je aromatična rastlina, ki izhaja iz Severne in Južne Amerike. Do meter in pol visok grm, ki se ponaša z izjemno dišečimi listi, so v Evropo prinesli v 18. stoletju, pri nas pa uspeva v toplih krajih, torej na Obali. Če jo kljub temu hočemo gojiti v hladnejšem podnebju, je rešitev gojenje v loncih, ki jih pozimi prestavimo na toplo.
Uporabljamo liste
V ljudskem zdravilstvu in kulinariki uporabljamo ozke suličaste liste, ki jih za sprotno uporabo nabiramo vso sezono. Lahko jih tudi sušimo za kasnejšo uporabo, v ta namen jih je najbolje nabirati julija in oktobra. Osmukane liste razporedimo po pladnju in jih sušimo na zraku, če se mudi ali je že preveč vlažno, pa tudi v pečici. Posušene liste spravimo kot zelišča v papirnate ali bombažne vrečke, lahko pa tudi v zaprte steklene kozarce. Zdrobimo jih tik pred uporabo, saj bodo tako oddajali največ prijetnega vonja po limoni. S posušenimi listi obogatimo različne napitke, dodamo jih zgolj za okus, lahko pa jih pripravimo kot zdravilne pripravke.
S prijetnim, a izrazitim vonjem in okusom obogatijo tudi našo kuhinjo, predvsem sladice, zlasti v azijskih kuhinjah pa jih uporabljajo tudi v slanih jedeh, dobro se ujame na primer s perutnino. Sveže liste citronke drobno sesekljamo in dodamo sadnim solatam, kompotom, v sladolede, že med kuhanjem pa jih dodajamo marmeladam, želejem in sirupom.
Citronkin sorbet
Imeniten je citronkin sorbet, ki je zelo enostaven za pripravo. Potrebujemo skodelico svežih citronkinih listov, ki jih sesekljamo in zmešamo s skodelico sladkorja. Stresemo v kozico, prilijemo sok ene limone in skodelico vode ter počasi segrevamo in mešamo, da nastane gosta pasta. Zalijemo še z dvema skodelicama vode, zavremo, nekoliko ohladimo in precedimo skozi gosto gazo. Prelijemo v posodo, primerno za zamrzovanje, in zamrznemo. Podobno pripravimo tudi sirup, ki ga spravimo v steklenice, te seveda dobro zapremo, in uporabljamo za slajenje čajev in koktajlov. Imeniten je tudi citronkin žele, ki ga dodajamo različnim sladkim in slanim jedem.
Domačemu mlečnemu sladoledu, priprava je otročje lahka, dodajamo poljubne okuse. Če ni drugega pri roki, bo dovolj že vaniljeva aroma, v nabor pa spadajo še čokolada ali kakav pa seveda sadne arome, kot so jagoda, malina in banana. Sladoled bo še bolj zanimiv, če vanj zmešamo drobno sesekljane orehe, mandlje ali lešnike, poskusimo lahko celo z različnimi zdrobljenimi semeni.
Citronkin sladoled
Za 4 osebe.
- 2 skodelici polnomastnega mleka
- 1 skodelica sladke smetane
- 1 skodelica svežih citronkinih listov
- 2 jajci
- pol skodelice sladkorja
- pol žličke soli
Priprava
1. V kozico zlijemo mleko in smetano, solimo in dodamo citronkine liste, nekaj jih prihranimo. Počasi segrevamo in ko zavre, odstavimo in pokrijemo. Stoji naj pol ure.
2. Medtem v skledi penasto umešamo jajca in sladkor. Prevreto mleko in smetano skozi gosto sito pretlačimo v jajca in sladkor. Stiskamo temeljito, da se izloči čim več sestavin iz listov citronke.
3. Z mešalnikom vse stepemo v enakomerno zmes, vlijemo jo nazaj v kozico. Na zmernem ognju, tik pod vreliščem kuhamo, dokler se krema ne zgosti. Pustimo na pultu, da se ohladi na sobno temperaturo, potem pa postavimo v hladilnik za vsaj dve uri.
4. Preostale liste citronke drobno sesekljamo in vmešamo v maso. Zamrznemo v aparatu za sladoled, če ga nimamo, pa v zamrzovalniku.
Priporočamo še: Ocvrti piščančji file in namig, kako bo ostal hrustljav
Besedilo: Alenka Kociper
Naslovna fotografija: insonnia/Getty Images
Deloindom.si: Trend pospravljanja, zaradi katerega se boste lažje lotili jesenske generalke
Datum Objave: 4.10.2023 ob 10:10