Odprta Kuhinja

Osnove: Poširanje

grilled salmon fillets on spinachsalmon grilled with dill
Odpri galerijo
A+   A-
Postopek nepoznavalcu morebiti zveni nekoliko strah vzbujajoč, čeprav povsem po nepotrebnem. Spoznajmo ga skupaj.



Poširanje je kuharska veščina, pri kateri živilo vstavimo v vrelo tekočino (vodo, juho ali jušno osnovo, vino), nato temperaturo takoj zmanjšamo in kuhamo naprej tik pod vreliščem.

Postopek uporabljamo za različne jedi, ne le za jajca, čeprav je z jajci najbolj znan. Nekateri radi tako pripravljajo tudi meso in ribe. Denimo, pri zares svežih postrvih, najbolje tik po ulovu, se koža pri poširani ribi praviloma obarva modro, kar je res privlačno.

Poširanje je zelo primeren način priprave živil, kadar bi se radi izognili uporabi maščobe. Za poširanje je namreč ne potrebujemo niti kapljice, zato ni tveganja za pregrevanje maščob in s tem tvorbo škodljivih rakotvornih spojin, prav tako beljakovine v živilu niso podvržene previsokim temperaturam, kar sicer poslabša njihovo prebavljivost. Zaradi kratkega časa kuhanja poširana živila vsebujejo celo več hranilnih snovi, poleg tega se jih manj izloči med kuhanjem.

No, jajca. Pri poširanju jajc velja biti pozoren na nekaj zvijač. Poširana ali zakrknjena jajca, kot jim tudi pravimo, velikokrat uporabimo kot del druge jedi denimo za zajtrk ali za hladne bifeje, kjer si želimo, da je vse videti kar se da lepo, bognedaj, da je okoli rumenjaka beljakova pajčevina, ker se je beljak razlezel na vse strani. Če so za trdo kuhana jajca (pirhe) primernejša malo starejša jajca, da jih laže lupimo, za poširanje nasprotno, zaradi prej omenjenega, izberemo čim bolj sveža. Pri teh je beljak gotovo bolj čvrst, ostane bolj skupaj in se ne razprši ali razleze. To je vendar tudi eden od načinov, kako preverimo, ali so jajca sveža. Vsekakor si pri poširanju za vsak primer malenkost pomagamo še tako, da vodi, v kateri bomo poširali, prilijemo nekaj kisa, ki beljak malce učvrsti. Soli ravno zaradi tega vodi ne dodamo.

Naučite se poširati jajca tukaj.

In prej omenjeno poširanje rib? Postopek je enak, le da ribo vstavimo v jušno osnovo ali zavrelico. Navadno v lonec nalijemo približno dva litra vode, prilijemo kozarec vina, žlico ali dve kisa, dodamo malo jušne zelenjave po lastni izbiri (korenček, por), začimbe in zelišča (peteršilj, česen, poper, lovor). Ko voda zavre, kuhamo še nekaj minut, da se zelenjava delno zmehča. V »juho« nato vstavimo ribo in jo tik pod vreliščem kuhamo kakšnih 10 do 15 minut, odvisno seveda od velikosti. Ribo postrežemo samo, dobljeno ribjo jušno osnovo kasneje uporabimo za rižoto ali omako za testenine, lahko pa vanjo preprosto zakuhamo jušne testenine.
Datum Objave: 15.8.2017 ob 19:08

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: