Odprta Kuhinja

Vsako mesto ima svoje zdravilo proti alkoholnemu mačku

Young man having hangover after new year party, sleeping with chaos on red sofa
Odpri galerijo
A+   A-
Zabave v določenih mestih po svetu so lahko precej divje. S čim pa domačini potem premagajo alkoholnega mačka?


Nekateri že komaj čakajo na silvestrovo, da svojemu telesu privoščijo počitek po zabavah polnemu decembru. Čeprav so praznovanja lahko izredno prijetna, bodo jutra zagotovo malo manj. Čudežnega zdravila za alkoholnega mačka ni, čeprav po svetu prisegajo na različna »zdravila«, ki naj bi pomagala premagati vsaj del utrujenosti, slabosti in glavobol.

Odgovor številnih so ogljikovi hidrati. »Maček« je posledica hude dehidracije telesa in padca sladkorja v krvi, zaradi česar v »jutru po« občutimo slabost, utrujenost, razdražljivost in bolečine. Želodec moramo napolniti z vodo, ogljikovimi hidrati in zdravimi maščobami – pomagali pa naj bi tudi proteini.

In kakšen je skrivnosti recept, ki nam bo pomagal, da se bomo po večernem veseljačenju naslednji dan čim hitreje sestavili? Skočimo na različne konce sveta in preverimo!

Pariz


Čeprav pitje alkoholnih pijač v velikih količinah ni priporočljivo, večina Parižanov prisega na »učinkovito zdravilo« v obliki Krvave Meri (Bloody Mary, op. a.).

Krvava Meri Foto: Getty Images
Krvava Meri Foto: Getty Images


Koktejl so izumili leta 1921 v pariškem baru Harry’s New York Bar. Čeprav je bila pijača deležna številnih prenov (najpogostejša je različica s hrenom), ga v omenjenem baru še vedno delajo po originalnem receptu: voda, paradižnikov sok, tabasko, sol, poper, limona in worcesterska omaka.

London


Proti slabemu počutju naj bi se odlično obnesel stopljeni sir. Lahko si privoščite pico, a Londončani prisegajo na stopljeni sir na kruhu. Recept za pripravo »zdravila« je zelo preprost: popecite kruh, ga namažite z maslom in začinjeno gorčico, nanj pa nastrgajte sir čedar. V opekač postavite kruh za toliko časa, da se sir stopi.

Berlin


Berlinčani prisegajo na svinjsko klobaso (bratwurst) tudi, ko nimajo težav zaradi prekrokane noči. A njihovo zdravilo za »mačka« sestavlja popečena svinjska klobasa, pekoča paradižnikoma omaka in pest ocvrtega krompirčka.

Koebenhavn


Čeprav dansko prehrano pogosto prikazujejo kot minimalistično, postreženo na velikih krožnikih, je v resnici veliko bolj raznolika. V času napornih praznikov namreč Danci prisegajo na sendvič s svinjino ali flæskestegsandwich.

Sendvič, pri katerem zagotovo ne boste ostali brez madežev na majici ali hlačah, poleg pečene svinjine vsebuje še vložene kisle kumarice, rdeče zelje in začinjeno majonezo – vse oblečeno v hrustljavo štručko.

Avokado toast Foto: Getty Images
Avokado toast Foto: Getty Images

Manila


Filipinci po dolgih in napornih nočeh prisegajo na tapsilog ali tapo. Polsušeni ali marinirani govedini dodajo česnov riž in ocrvto jajce. Poleg tega pa vsem, ki se odpravljajo na počitnice v Manilo, svetujejo, da si pred večernimi zabavami privoščijo obrok, ki vsebuje veliko maščob.

Sydney


Sydneyjske kavarne ponujajo veliko izbiro poznih zajtrkov in zgodnjih kosil. Avokado na toastu je sicer priljubljena jed povsod po svetu, prvič pa so ga ponudili prav v Avstraliji.

Jed je sicer zdrava izbira po okrepčilnem spancu, a bo pomagala tudi tistim, ki noč prej niso zatisnili očesa. Avokado vsebuje veliko kalija, jajca pa vitamin A, kar pomeni, da bosta z »mačkom« hitro pometla. Če dodate še kapljico pekoče omake, boste bolj budni kot pred zabavo, ki vam je dala vetra.

Tokio


Tokio se lahko pohvali z največ restavracijami z Michelinovimi zvezdicami po svetu, a zvezdniški meni vam dan po naporni zabavi ne bo prav nič teknil. Najboljše zdravilo naj bi bil sendvič z govedino, ki pa ga je po besedah ustanovitelja restavracije Wagyumafia Hisata Hamada, treba pojesti še preden se z zabave odpravite domov v posteljo.

Bangkok


Tajska prestolnica je znana po norih zabavah in tudi odlični prehrani. Za boj proti »mačku« pa naj bi bila najboljša izbira jed khao tom kui – tajsko-kitajska različica riževe kaše z mesom in začinjeno solato kot prilogo.

Montreal


Ocvrt krompir, omaka in skuta – če se to ne sliši kot zdravilo za glavobol, potem Montrealčani ne bi preživeli veselega decembra. Variacije vsebujejo še slanino, svinjino, raco – vse pa so postrežene v velikih količinah.

Edinbrugh


Klobasa Lorne (spominja na mesni narezek) velja za zdravilo proti »mačku«, na katerega prisegajo številni Škoti. Popečena goveja klobasa sicer po zagotovilih škotskih kuharskih šefov ne vsebuje veliko hranil, ki bi izboljšali vaše zdravje po večerni zabavi, vendar pa bo razveselila utrujene brbončice in čutila za vonj.

Sok vloženih kumaric Foto: Getty Images
Sok vloženih kumaric Foto: Getty Images

Moskva


Moskovčani prisegajo na kozarec kisa za vlaganje (tega si natočijo kar iz kozarca z vloženimi kumaricami), sploh takrat, ko je želodec preobčutljiv za gosto hrano. S tem naj bi poskrbeli za hidracijo (s soljo nadomestijo elektrolite, ki so jih izgubili zaradi dehidracije).

Dublin


Jutra po zabavah v Dublinu so lahko zelo kruta. Da bi se pripravili na novo zabavo, si lahko privoščite zajtrk blaa. V dišečo štručko ali blaa vam bodo naložili slanino, klobaso ali črni puding, pri nas bolj znan kot krvavica.

New York City


Slanina, ocvrto jajce in sir – vedno dobra ideja, odlična tudi za zajtrk po prečuti noči. Maslo na kruhu je nujno, sol in poper za dodaten okus, paradižnikovo omaka pa stvar izbire.

Fotografije: Getty Images
Datum Objave: 31.12.2019 ob 09:12

Več iz te teme:

alkoholhranazdraviloglavobolpraznikialkoholni maček

Naročite se na e-novice:

Tjasa PolakAvtor na portalu Odprta kuhinja