Odprta Kuhinja

Klasike z Yasko: pita s šparglji

Odpri galerijo
A+   A-
Quiche lorraine ali lorenski kiš, tudi lotarinška pita, je resnično klasika, znana po vsem svetu – in vedno enako priljubljena. Naša različica vključuje trenutno najbolj seksi zelenjavo, to so sveži, hrustljavi poganjki špargljev. Kako preprosto in hkrati imenitno je to.


Kot pove že ime, pita izhaja iz Lorene, območja ob meji z Nemčijo, Luksemburgom in Belgijo. Navduši vse generacije, zato moramo recept obvezno imeti v svoji zbirki receptov.

Gre torej za slano pito, ki je po tradicionalnem receptu sestavljena iz preprostih sestavin: iz doma pripravljenega finega krhkega maslenega testa, potresenega s slanino in prelitega s slano jajčno smetanasto kremo. Lorenska pita pozna mnogo izpeljank, njene sestavine se namreč lahko spreminjajo glede na letni čas ali okus. Sama sem ji tokrat dodala šparglje, ki so zdaj na vrhuncu svoje sezone in brez katerih ni prave pomladansko pogrnjene mize.

Tak kiš je popolnoma samozadostna jed, če pa ga postrežemo s kozarčkom lepo ohlajenega suhega belega vina, nas občutki kaj hitro popeljejo v kakšen fin francoski bistro! Še to: sestavin je za štiri do šest oseb, velikost pekača pa naj bo med 22 in 26 cm.

Pita s šparglji


Krhko testo

  • 240 g moke (pol gladke in pol ostre ali v celoti navadna gladka moka)

  • 180 g hladnega masla

  • ščep soli

  • 1 rumenjak

  • 1–3 žlice mrzle vode


Nadev

  • 200 g slanine

  • 50 g sira grojer

  • 4 jajca

  • 330 ml sladke smetane

  • ščepec muškatnega oreščka

  • 100 g zelenih špargljev


Priprava


1. Pripravimo testo: moko presejemo in solimo, nato pa vanjo z nožem na drobno narežemo hladno maslo ter ga s hladnimi dlanmi zdrobimo med moko. Dodamo rumenjak in postopoma prilivamo hladno vodo ter na hitro pognetemo v kepo testa.

2. Kepo zavijemo v prozorno folijo in damo v hladilnik za pol ure.

3. Ohlajeno testo postavimo na rahlo pomokano delovno površino in razval­jamo v krog na približno pol centimet­ra debeline oziroma na malo večji premer, kot je naš pekač.

4. Pekač namastimo z maslom.

5. Razvaljano testo preložimo v pekač: najprej ga rahlo pomokamo, nato valjar položimo na začetek testa, ga »zarolamo« po njem ter dvignemo, nato pa valjar s testom preložimo na pekač in testo »odrolamo«. Odvečno ob robovih pekača malce porežemo in rob s prsti oblikujemo v volančke, ki jih nežno pritisnemo ob pekač.

6. Pekač s testom za 15–30 minut postavimo v zamrzovalnik.

7. Pečico segrejemo na 200 stopinj.

8. Ko je testo dobro strjeno, nanj položimo papir za peko ter nanj stresemo keramične kroglice za slepo peko, suh fižol ali kaj podobnega.

9. Postavimo v pečico in pečemo 30–40 minut, nato pa previdno odstranimo papir in kroglice ter pečemo še 5–10 minut, da je dno prepečeno, skorjica pa bledo zlato rjavo obarvana.

10. Pečeno testo vzamemo iz pečice. Temperaturo znižamo na 180 stopinj.

11. Nadev: slanino narežemo na manjše koščke oziroma kvadrčke, velike približno 1,5 cm x 0,5 cm, ter jo hrust­ljavo popečemo, odvečno maščobo pa odcedimo na papirnati brisački.

12. V posodi dobro zmešamo jajca, nato dolijemo smetano, začinimo z muškat­nim oreščkom ter vse skupaj dobro premešamo.

13. Vzamemo pekač s testom in testo najprej potresemo s slanino, nato z naribanim sirom ter na koncu prelijemo z jajčno zmesjo. Po vrhu poljubno razporedimo šparglje (prej jim odstranimo spodnji oleseneli del).

14. Slano pito pečemo približno 30 minut oziroma tako dolgo, da je sredina še malenkost mehka, vendar ne tekoča, sicer pa pečena.

15. Kiš pred serviranjem oziroma rezan­jem ohladimo.
Priporočamo še: Tedenski jedilnik: ideje za odlična in preprosta kosila
Datum Objave: 11.5.2023 ob 08:05

Več iz te teme:

priloge

Naročite se na e-novice:

Jasmina Pirnar Krope
Jasmina Pirnar KropeDružina, kuharija in narava so moje drobtinice ljubezni. Ko vse to združim in v kuhinji skupaj z otrokoma ustvarjamo domače dobrote ter neprecenljive družinske spomine, v našem domu najlepše zadiši!