Odprta Kuhinja

Klasike z Yasko: sončni in sočni buhtlji z bučo

Odpri galerijo
A+   A-
Buhtlji ali buhteljni so klasično sladko pecivo iz kvašenega testa, v obliki hlebčka, ki iz pekača kar – buhti.


Ne vem zakaj, a ko slišim besedo buhtlji, mi takoj postane toplo pri srcu. Že samo ime je tako simpatično in nemudoma me spomni na dobre stare čase, na prijetne vonjave po svežem kvasu, ki puhtijo iz »zahajcane« kuhinje stare mame, in nestrpno pričakovanje, le kaj dobrega je danes v pečici …

Največkrat so polnjeni z marmelado, slivovo ali marelično, vendar poznamo še nešteto drugih polnil. Izvirajo iz Češke in so znani po večini dežel nekdanje avstro-ogrske monarhije, marsikje jih radi ponudijo z vaniljevo omako.

Sama sem jih tokrat pripravila v jesenski različici in testu dodala doma pripravljen bučni pire. Buča ima sicer precej nežen, mogoče malce »zemeljski« okus, a če uporabimo prave začimbe in arome, lahko iz nje izvabimo čudovit značaj. Zelo lepo se dopolnjuje z mlečnimi izdelki, kar se pokaže tudi v mlečnem kvašenem testu, saj mu priskrbi lepo, puhasto mehko in sočno teksturo ter doda še čudovito toplo sončno rumeno barvo, ki nas nemudoma pogreje in razveseli. Zato boste s temi jesenskimi buhtlji zagotovo razveselili vse generacije!

ni podpisa
ni podpisa
Žal obstaja tudi malce slabša plat, peko bo namreč treba ponoviti večkrat, saj so tile buhteči in rumeno žareči sončki prav neustavljivo pregrešni!

Buhtlji z bučo



  • 500 g gladke moke

  • 200 ml mlačnega mleka

  • 3 žlice sladkorja

  • 7 g suhega ali 25 g svežega kvasa

  • 150 g bučnega pireja

  • 1 jajce

  • 60 ml stopljenega masla

  • žlička soli

  • 1–2 žlici ruma

  • žlička tekoče vanilje

  • lupinica pol bio limone


Začimbe

  • žlička cimeta

  • četrt žličke mletih klinčkov

  • četrt žličke muškatnega oreščka


Drugo

  • gosta slivova marmelada

  • 1 rumenjak, zmešan z žlico mleka ali vode za premaz

  • sladkor v prahu za posip


Priprava


1. V posodico vlijemo mlačno mleko, dodamo sladkor in kvas. Počakamo pri­bližno 10 minut, da kvas začne delovati, kar pomeni, da na površini postopoma nastajajo penasti mehurčki.

2. Moko presejemo v posodo za gnetenje in na sredini naredimo jamico, ob strani dodamo sol, v jamico pa začimbnice, bučni pire in jajce. Na koncu prilijemo še pripravljeni kvasec.

3. Dodamo arome: nastrgano limonovo lupinico, rum in vaniljo.

4. Vključimo mešalnik in začnemo gnesti, postopoma prilivamo stopljeno maslo. Gnetemo približno 8 minut, da nastane gladko, prožno in na otip lep­ljivo testo, vendar se mora lepo ločiti od posode in rok.

5. Testo preložimo na rahlo pomokano površino in ga z rokami na hitro zgnetemo v gladek hlebček, nato pa damo v rahlo naoljeno posodo za vzhajanje in pokrijemo.

6. Testo naj vzhaja približno uro do uro in pol oziroma dokler ne naraste na dvojno prostornino.

7. Pečico segrejemo na 200 stopinj.

8. Pripravimo pekač in ga dobro namastimo.

9. Vzhajano testo zvrnemo na rahlo pomokano delovno površino. Razval­jamo ga v pravokotnik, in sicer na prst debelo, ter razrežemo na enakomerne kvadratke (da dobimo 12 kvadratkov).

10. Na sredino vsakega kvadratka damo žličko marmelade. Testo zapognemo z nasprotnih strani čez marmelado in nato še od strani, robove na vrhu stisnemo skupaj in z rokami oblikujemo žogice, ki jih polagamo v pekač drugo poleg druge (ravno toliko narazen, da se dotikajo).

11. Nato jih pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati še pol do tri četrt ure.

12. Vzhajane buhtlje tik pred peko premažemo z rumenjakom, zmešanim z žlico mleka ali vode.

13. V ogreti pečici pečemo 20–25 minut.

14. Pečene buhtlje vzamemo iz pečice in pokrijemo s kuhinjsko krpo, da skorjica postane mehka, ter pustimo, da se ohladijo do mlačnega.

15. Po okusu jih potresemo s sladkorjem v prahu.

ni podpisa
ni podpisa


Sveže pečeni buhtlji za zajtrk oziroma dan prej pripravljeni buhtlji za peko?


V tem primeru jih pripravimo zvečer, in sicer do koraka pod točko 10, jih takoj prekrijemo s prozorno folijo za živila in čez noč postavimo v hladilnik. Zjutraj odstranimo folijo in pekač vsaj pol ure pustimo na sobni temperaturi oziroma tako dolgo, da buhtlji lepo vzhajajo, nato pa jih pečemo v prej ogreti pečici.
Priporočamo še: Prepletene štručke z namazom presenečenja (VIDEO)
Datum Objave: 4.11.2022 ob 07:11

Več iz te teme:

bučabučni pirebuhtljibučni buhtlji

Naročite se na e-novice:

Jasmina Pirnar Krope
Jasmina Pirnar KropeDružina, kuharija in narava so moje drobtinice ljubezni. Ko vse to združim in v kuhinji skupaj z otrokoma ustvarjamo domače dobrote ter neprecenljive družinske spomine, v našem domu najlepše zadiši!