Odprta Kuhinja

Krofi crème brûlée: za vas smo preskusili največji pustni trend (VIDEO)

Krofi crème brûlée: za vas smo preskusili največji trend med krofi (Foto: Sonja Ravbar)
Odpri galerijo
A+   A-
Krof, ki združuje pregrešnost dveh sladic. Ko ugrizneš vanj, je hrustljav, nato noro puhast, na koncu pa še pregrešno kremast.

Zadnji trend za krofe prihaja z londonske tržnice Borough Market, iz pekarne Breadahead, od koder se viralno širijo posnetki pregrešnosti dveh sladic, združenih v eno. Tako vplivneži kot povsem običajni turisti se zgrinjajo pred pekarno in snemajo svoj prvi ugriz, po katerem še bolj pozivajo, da je nakup vreden pompa in denarja.

Kulinarični iznajdljivci, ki na družbenem omrežju tiktok delijo svoje podvige, so idejo za krof s crème brûlée hitro pograbili, a jo malo poenostavili in s tem dosegli še boljši vizualni in zvočni učinek za kamero. Ker vemo, kako dobri so krofi z vaniljevo kremo, smo se trendu vdali tudi mi in ga preskusili za vas.

Receptura za testo ostaja naša najbolj priljubljena – obogatena s predtestom, da so krofki zares puhasti in še naslednji dan precej sveži.

Kaj naj rečemo, kar nekaj dela je pred vami, a je vredno.

Sestavine

Slaščičarska krema

  • 500 ml mleka
  • 100 g sladkorja
  • strok vanilje
  • 115 g rumenjakov
  • 45 g jedilnega škroba

Krofi – predtesto

  • 4 žlice vode
  • 5 žlic mleka
  • 3,5 žlice bele moke

Testo

  • 500 g namenske moke za krofe
  • 5 g pecilnega praška
  • pol žličke soli
  • 50 g sladkorja
  • zavojček vaniljevega sladkorja
  • kocka kvasa
  • 170 ml mleka
  • 4 rumenjaki (če imate manjša jajca, jih uporabite 5)
  • lupinica limone
  • 1,5 žlice ruma
  • po želji žlička kurkume za barvo
  • 40 g razmehčanega masla

Karamela

  • 200 g sladkorja
  • 70 ml vode

Priprava

  1. Slaščičarska krema: mleko z vaniljevim strokom postavimo na majhen ogenj, da se segreje, a ne sme popolnoma zavreti.
  2. V drugem loncu z metlico zmešamo rumenjake in sladkor, nato primešamo še škrob. Mleko – brez stroka – prilijemo k rumenjakom in spet pomešamo. Nato lonec postavimo na srednje močan ogenj. Ves čas mešamo z metlico, vsake toliko pa lahko še s spatulo, da res postrgamo vse kotičke, kjer bi se krema lahko preveč strdila. To počnemo tako dolgo, da se krema zgosti. Prelijemo jo v čisto skledo in pokrijemo s folijo na dotik.
  3. Pripravimo predtesto: v manjšo posodo za omake damo vse sestavine in jih med stalnim mešanjem segrevamo. Mešamo z metlico, saj najbolj pomaga, da se sproti znebimo vseh grudic. V 2 minutah se pasta zgosti – spominja na paljeno testo – in začne odstopati od posode. Postrgamo jo na krožnik, jo po njem razmažemo, da se bo čim hitreje ohladila, in pokrijemo s prozorno folijo, da na površini ne nastane skorjica.
  4. Takoj se lotimo testa: v skledo kuhinjskega robota presejemo moko in pecilni prašek, ob robu potresemo sol. Naredimo jamico, vanjo nadrobimo kvas, dodamo dva ščepa sladkorja in malce mleka (od tistih 170 ml, s katerimi bomo zgnetli testo). Pomešamo in kvasec potresemo z moko. Kvas bo pravšnji, ko se bodo na njem videle drobne razpoke. To bo po približno 15 minutah.
  5. Pripravimo jajčno zmes: preostanek sladkorja in rumenjake dobro stepemo z mešalnikom. Dodamo vaniljo, limonovo lupinico, rum in mleko. Če želimo, da so krofi bolj rumeni, dodamo še kurkumo (brez skrbi, ne bo okusa po njej). Še enkrat dobro premešamo, da je zmes penasta.
  6. Mokro zmes prelijemo v posodo kuhinjskega robota, dodamo še predtesto in vse skupaj počasi gnetemo (jakost 2 od 10) približno 5 minut oziroma tako dolgo, da testo odstopi od posode in jo dobesedno počisti ter se lepo sveti. Proti koncu lahko jakost gnetenja povečamo. Nato postopoma dodajamo koščke razmehčanega masla in gnetemo še približno 10 minut.
  7. Na mizo položimo rjuho ali prt (tkanina ne sme biti pretežka, da bodo pokriti krofi lahko lepo vzhajali) in jo do polovice posujemo z moko.
  8. Testo preložimo na rahlo pomokan del delovne površine. Oblikujemo ga v valj in razdelimo na približno 16 kosov, ki tehtajo med 60 in 65 g. Pazimo, da so ves čas pokriti, da se ne izsušijo.
  9. Oblikujemo krofe, tako da na kos testa položimo pest in z rahlim pritiskom ob pult krožimo s testom tako dolgo, da nastane napeta kroglica. Pulta ne smemo pomokati, sicer nam to ne bo uspelo, lahko pa ga zares skromno (le kapljica) namažemo z oljem. A večinoma niti to ni potrebno.
  10. Kroglice odlagamo na pomokano polovico rjuhe. Prekrijemo jih z drugo polovico rjuhe. Vzhajajo naj od 45 minut do približno uro, da dvojno narastejo.
  11. V električno ponev (picapan) dolijemo olje (za vsaj slabe tri prste naj ga bo), pokrijemo posodo, termostat nastavimo na 3 ali med 3 in 4 (srednja vrednost) in počakamo, da se segreje. (Lučka na termostatu preneha svetiti.) Če uporabljamo cvrtnik, ga nastavimo med 2 in 3 (na lestvici od 1 do 4). Sicer velja, da pustne dobrote cvremo na približno 165 stopinjah, kar lahko, če nimamo termometra, preprosto preverjamo tudi z ročajem lesene kuhalnice. Potopimo ga v vroče olje, in ko okoli njega zabrbotajo nežni mehurčki, je olje nared. Tako temperaturo preverjamo tudi med cvrtjem in prilagajamo jakost ognja.
  12. Krofe ocvremo: kroglice previdno dodamo v vroče olje, tako da je tista stran, ki je bila pod rjuho zgoraj, zdaj potopljena v olje. Predlagam, da najprej ocvrete enega in preverite, ali je dovolj ocvrt tudi v sredini. Da se ne bo zgodilo, da boste ocvrli že vse, med pokušino pa ugotovili, da je vse skupaj pravzaprav surovo.
  13. Posodo pokrijemo in štopamo 3 minute. Nato posodo odkrijemo, krofe obrnemo in odkrite cvremo še 3 minute. Ponovimo tolikokrat, da ocvremo vse. Enak postopek velja za cvrtnik.
  14. Odlagamo jih na papirnate serviete, ki vpijejo odvečno maščobo.
  15. Slaščičarsko kremo malce premešamo in jo predenemo v dresirno vrečko z ožjim nastavkom za brizganje. V vsak krof najprej utremo pot za kremo kar z leseno palčko za ražnjiče, nato pa ga nabrizgamo.
  16. Pripravimo karamelo: v posodo z debelim dnom damo sladkor in vodo in počasi segrevamo. Ko začne stopljeni sladkor brbotati, ogenj zmanjšamo in vsake toliko malce zavrtimo posodo. Ko se sirup obarva zlato, ogenj ugasnemo. Postopek lahko traja nekaj minut.
  17. Karamelo čim hitreje polijemo po krofih, pomagamo si lahko z žlico.

Datum Objave: 22.2.2025 ob 06:02

Več iz te teme:

videopustkrofikrofi creme brulee

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.