Odprta Kuhinja

Panakota z akacijo: tako lahko naredimo vtis s povsem običajno sladico

FOTO: Janna Danilova/Getty Images
Odpri galerijo
A+   A-
Priljubljeno smetanovo sladico odišavimo z opojnim sirupom. Akacijev sirup pripravimo podobno kot bezgov.

V času cvetenja akacije pripravimo panakoto, ki bo opojno dišala po teh cvetovih. Pripravimo jo iz smetane po osnovnem receptu in ji dodamo akacijev sirup. Tega pripravimo iz svežih cvetov, ki jih namočimo v hladni vodi. Nalijemo toliko vode, da so cvetovi pokriti. Pustimo stati čez noč, potem precedimo. Dodamo sladkor, na liter tekočine pol kilograma, in dobrih deset gramov citronske kisline. Premešamo, da se sladkor raztopi, segrejemo na 85 °C in še vroč sirup natočimo v steklenice. 

Kako uporabimo akacijo

Akacijeve cvetove pripravljamo podobno kot bezgove, najpogosteje ocvrte v testu, iz njih naredimo sirup, sok ali liker, okusni so tudi surovi.

Akacija oziroma navadna robinija je visokoraslo drevo, ki s svojimi prelepimi in opojno dišečimi grozdastimi medonosnimi socvetji privablja čebele. Poleg medu, ki je med poznavalci in ljubitelji zelo cenjen, pa cvetje akacije ponuja številne možnosti uporabe. Morda je nekoliko utonila v pozabo, pred desetletji pa so bili ocvrti cvetovi, podobno kot bezgovi, med najbolj priljubljenimi pomladnimi jedmi. Priprava je enostavna, namočimo jih v masi za palačinke, če hočemo, da bodo bolj puhasti, pa v maso posebej primešamo sneg iz beljakov. Cvremo v olju nevtralnega okusa, recimo sončničnem. V testu lahko namakamo cela socvetja ali pa cvetove osmukamo in jih zamešamo v testo ter z žlico oblikujemo polpete ali pa omleto. Jed pripravimo v sladki ali slani različici, sladko prelijemo s sirupom ali zraven ponudimo kompot, k slani pa se dobro poda sveža solata. Ocvrta akacija je okusna tako vroča kot hladna.

Robidinjo poznamo tudi pod imenom neprava akacija. (Foto:  DesignToons/Getty Images)
Robidinjo poznamo tudi pod imenom neprava akacija. (Foto:  DesignToons/Getty Images)

Iz cvetov lahko pripravimo različne pijače, sirup ali sok pa tudi alkoholne likerje. Očiščene namočimo v vodo, dodamo narezano limono in pustimo stati nekaj ur, potem precedimo. Sok porabimo v enem dnevu. Če mu dodamo sladkor (na približno dva litra soka kilogram sladkorja in sok treh limon) in prekuhamo, da se zgosti, dobimo sirup. Lahko pa cvetove posušimo in iz njih pripravljamo čaj oziroma topli napitek. Sladokusci si bodo privoščili surove, ki so izjemno prijetnega, sladkega okusa. Osmukane potresemo po sadni solati, svežem pecivu pa tudi po mešani solati, z njimi okrasimo sendviče ali narezke.

Pri nabiranju akacije se je treba potruditi, saj so najlepši cvetovi običajno težko dosegljivi, vsekakor pa izberemo rastišča, odmaknjena od prometnih cest. Za povrhu so veje obraščene z ostrimi trni, tako da previdnost ne bo odveč. Nabiramo cvetove, ki so se pravkar začeli razpirati, saj so takrat najslajši in najokusnejši. Porabimo jih čim prej, v dnevu ali dveh, saj hitro ovenijo. Cvetove obvezno pregledamo, saj se lahko v njih skrivajo nečistoče in žuželke, zlasti čebele, katerih pik je zelo neugoden, pri alergikih pa lahko celo usoden. Nabranih ne tlačimo skupaj, namesto v plastično vrečko pa jih polagamo v košaro ali papirnato vrečko.

Panakota z akacijo

Za 4 osebe.

  • 0,5 l sladke smetane
  • 1 dl mleka
  • 50 g sladkorja
  • 6 listov želatine
  • 1 skodelica akacijevega sirupa
  • 2–3 žlice medu
  • sok polovice limone
  • nekaj akacijevih cvetov

Priprava

  1. Želatino namočimo po navodilih. Smetano in mleko zlijemo v kozico, dodamo sladkor in pol skodelice akacijevega sirupa in med mešanjem zavremo. Mešamo, dokler se sladkor povsem ne raztopi. Na majhnem ognju kuhamo še približno deset minut, da se zmes nekoliko zgosti.
  2. Odstavimo in primešamo želatino, ki smo jo dobro oželi. Mešamo toliko časa, da se želatina raztopi in enakomerno razporedi po kremi.
  3. Natočimo v steklene kozarčke in ohladimo na sobno temperaturo. Potem postavimo še v hladilnik za najmanj dve uri.
  4. Medtem v lončku zmešamo limonov sok, med in polovico akacijevega sirupa. Kuhamo na majhnem ognju, dokler ne dobimo gostega sirupa. Nekoliko ga ohladimo in prelijemo po panakoti. Okrasimo s svežimi akacijevimi cvetovi in postrežemo.

Priporočamo še: Ocvrti bezgovi cvetovi, kot jih pripravi naša Jasmina (VIDEO)

Datum Objave: 8.5.2024 ob 08:05

Več iz te teme:

sladicepanakotaakacijaakacijev sirup

Naročite se na e-novice:

Alenka KociperAvtor na portalu Odprta kuhinja