Odprta Kuhinja

Paradižnikova pita iz ponve, prava modna muha na družbenih omrežjih

Paradižnikova pita iz ponve, prava modna muha na družbenih omrežjih (Foto: Al Gonzalez/Getty Images)
Odpri galerijo
A+   A-
Če je možnost, bo najbolj za oko prijeten rezultat nastal, če uporabimo različne barve in tudi različne oblike paradižnikov.

Zadnjih nekaj tednov smo se ukvarjali s poletnimi sladicami, tokrat pa bomo pripravili posebno slano pito. Recept zanjo smo našli na družbenih omrežjih, kjer so tovrstni recepti v teh dneh precej priljubljena kulinarična modna muha. Na hitro bi lahko rekli, da je podobna sloviti francoski sladici tarte tatin, ki je pravzaprav obrnjena pita, katere recept je posledica manjše nezgode v znani francoski slaščičarni. Chefu se je namreč ponesrečila sladica, ki se je prevrnila na glavo, a so se na koncu vsi, ki so jo poskusili, strinjali, da gre za odlično specialiteto. Spet druga zgodba pripoveduje, da sta sestri v mestu Lamotte-Beuvron želeli pripraviti klasično jabolčno pito, a sta jabolka po nesreči pustili predolgo na maslu in sladkorju. Da bi rešili situacijo, sta pito spekli z obrnjenim testom na vrhu, in tako je nastala pita tatin.

Ta sprva ne tako elegantna sladica, ki je postala prava francoska dama, se običajno pripravlja z jabolki, lahko pa uporabimo tudi hruške, breskve – ali celo paradižnike. In ravno iz slednjih bomo pripravili današnjo slano različico. Čim bolj aromatični bodo paradižniki, bolj polnega okusa bo pita. Svoj pečat pa bodo pustile tudi čebula in začimbe, najbolje sveže.

Tole je izvedba, ki jo imajo radi celo kuharji z Michelinovimi zvezdicami: pita s porom. (Foto: antares71/Getty Images)
Tole je izvedba, ki jo imajo radi celo kuharji z Michelinovimi zvezdicami: pita s porom. (Foto: antares71/Getty Images)

Nekaj teorije: pri vseh tovrstnih pitah pa je ključ do uspeha v karamelizaciji. V našem primeru bomo najprej dodobra karamelizirali čebulo. Ta postopek omogoča, da se naravni sladkorji v čebuli razgradijo in postopoma spremenijo v karamelo. Med kuhanjem čebula izgubi svojo ostrino, postane mehka, zlato rjava in sladkasta. Gre za počasno, a nagrajujočo tehniko, ki zahteva čas in potrpežljivost, saj lahko traja od 30 do 60 minut, da čebula doseže popolno teksturo.

Pa še za ščep kemije: ko čebulo segrevamo, se v njej začnejo odvijati različni kemični procesi. Najpomembnejša med njimi sta Maillardova reakcija in karamelizacija sladkorjev. Prva je odgovorna za rjavenje in ustvarjanje zapletenih okusov, ki so značilni za karamelizirano čebulo. Ta reakcija se začne, ko se aminokisline v čebuli segrejejo nad določeno temperaturo, običajno okoli 140–165 stopinj Celzija. Karamelizacija sladkorjev pa se začne pri nekoliko višji temperaturi, približno 160 stopinjah Celzija, kar povzroči, da se sladkorji razgradijo in tvorijo rjavo obarvane molekule z bogatim, sladkastim okusom. 

Paradižnikova pita iz ponve

Če je možnost, bo najbolj za oko prijeten rezultat nastal, če uporabimo različne barve in tudi različne oblike paradižnikov. Če se potrudimo z lepim videzom in dodamo morda še kak kos burate, pa kozarec svežega roseja, bo že samo ta jed popolnoma dovolj za večerno druženje na vrtu ali na terasi: vremenoslovci nam namreč govorijo, da poletja še nismo zaključili. 

  • 300 g paradižnikov
  • žlica rjavega sladkorja
  • 1 čebula
  • 1 žlica balzamičnega kisa
  • timijan

Testo

  • 200 g polnozrnate moke
  • sol
  • 100 ml vode
  • 40 ml oljčnega olja

Priprava

  1. Zamesimo testo: vse sestavine zmešamo v skledi in dobro pregnetemo, nato pa razvaljamo v krog s premerom, nekoliko večjim od ponve.
  2. Pečico vključimo na 190 stopinj.
  3. V ponev stresemo sladkor in nasekljano čebulo ter počasi pražimo, da popolnoma karamelizira. Dodamo še balzamični kis in timijan ter pražimo še nekaj minut.
  4. Nato vse skupaj odstranimo iz ponve.
  5. V ponev, ki je primerna za pečico, zložimo narezane paradižnike in jih prekrijemo s čebulo. Pokrijemo s testom in pri vrhu naredimo križ oziroma luknjo, da se testo ne bo dvigovalo. Vse skupaj pokrijemo s pokrovko, postavimo v pečico in pečemo približno 30 minut.
  6. Na krožnik preložimo enako, kot bi tarte tatin: s pomočjo krožnika.

Priporočamo še: Tedenski jedilnik: TOP 5 receptov za september

Datum Objave: 2.9.2024 ob 07:09

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice:

×

Ali želite prejemati obvestila na portalu ODPRTA KUHINJA?

Ne Hvala
Nadaljuj