Takšen je letošnji trend priprave fokač
Če ste kdaj na izlet ali dopust skočili čez mejo k sosedom ali pa obiskali italijansko restavracijo, ste gotovo že poskusili fokačo, puhasto mehak, a ploščat kruh, ki je pogosto obogaten z rožmarinom, suhimi paradižniki, olivami ali drugimi dodatki. V Liguriji, kjer je focaccia najbolj znana, jo imenujejo "fugassa" in jo običajno postrežejo premazano z oljčnim oljem in posuto z grobo morsko soljo. V Genovi jo pogosto uživajo za zajtrk, namočeno v kavo. Obstajajo pa tudi sladke različice: s sladkorjem, medom ali rozinami.
Ta tradicionalna vrsta italijanskega kruha izvira že iz antičnih časov. Njeno ime izhaja iz latinske besede focus, kar pomeni ognjišče ali odprti ogenj. Fokača je bila namreč priljubljena že med Etruščani in starimi Rimljani, danes pa je v različnih izvedbah razširjena po celotni Italiji in celo širše.
Če ste se kdaj lotili njene peke, ste verjetno ugotovili, da priprava v resnici ni preveč zapletena. Italijani pravijo, da je ključ do uspeha v izbiri prave moke in ljubezni, ki jo imamo do peke kruha. Poznamo ogromno različnih receptov, v zadnjem času pa smo na družbenih omrežjih zasledili trend, kako ta sicer ploščati kruh pripraviti na še malce drugačen način. Spečemo ga namreč kar v običajnem modelu za kruh. Spodaj seveda pripenjamo recept v pisani besedi in zraven prilagamo video.
Sestavine
- 512 g večnamenske moke
- 10 g soli
- 8 g suhega kvasa
- 455 ml mlačne vode
- 5 žlic oljčnega olja
Priprava
- V veliki skledi zmešamo moko, sol in suhi kvas. Dodamo mlačno vodo in mešamo s spatulo, dokler se tekočina ne poveže z moko in dobimo lepljivo testo.
- Testo po površini premažemo z dvema žlicama oljčnega olja. Skledo nato pokrijemo s krpo in pustimo, da na sobni temperaturi vzhaja vsaj dve uri, oziroma dokler se količina testa ne podvoji.
- Nato testo odkrijemo in z vlažnimi rokami pritisnemo v kepo, da se spusti. Oblikujemo ga v kroglo in pustimo počivati še 3 do 4 ure.
- Nato naoljimo pekač za kruh oziroma biskvit in vanj vlijemo lepljivo testo. Z vlažnimi prsti vanj naredimo vdolbine in vse skupaj posujemo s soljo.
- Pečico segrejemo na 220 stopinj Celzija in fokačo pečemo 20 minut. Nato temperaturo znižamo na 190 stopinj Celzija in pečemo še 20 do 25 minut, dokler po površini ni zlato rjave barve.
- Ko je fokača pečena, jo pustimo počivati 10 minut, nato jo narežemo in postrežemo.