Odprta Kuhinja

Velikonočna miza: glavne jedi za prste oblizniti

Naj vas to veliko noč v kuhinji nič ne zaustavi.
Odpri galerijo
A+   A-
Naj se zaiskri, ko se za velikonočno mizo usede vsa družina. Pričarajte kulinarično izkušnjo, ki je ne bodo nikoli pozabili. Ko boste postregli enega izmed naših predlogov, bo praznik dobil nov kulinarični zagon.

Ko se za mizo zbere najboljša družba in se razvijejo zanimivi pogovori ter spletajo nove vezi, je dobra hrana vedno najboljša spremljevalka. In če je priložnost za druženje prav velika noč, je pogostitev še pomembnejša.

Ker se zavedamo, da se najboljše družinske zgodbe spletajo ravno skozi tradicionalne obede, smo za vas pripravili tri predloge za okusne in hkrati preprosto pripravljene glavne jedi. Njihova rdeča nit? Veličastnost okusov!

Še pred tem pa še skok v slovensko tradicijo in pregled regijskih posebnosti naših velikonočnih miz.

Kaj ne sme manjkati za veliko noč

Poleg pirhov, potice, šunke in hrena imamo v naši kulinarični tradiciji še raznovrsten seznam jedi, ki se prenašajo iz generacije v generacijo.

Ste vedeli, na primer, da je ena najstarejših tradicionalnih velikonočnih specialitet juha aleluja? Osnova recepta je bila juha iz posušenih repnih olupkov, v katero so (glede na možnosti) vmešali tudi ajdovo kašo, krompir in ocvirke.

Velikonočne mize so navadno tudi obogatene z raznovrstnimi mesnimi dobrotami in narezki – od klobas, svinjskega želodca, kozlička do zajčjega mesa. Zelo pogosti spremljevalki velikonočnih jedi sta tudi žolca in prata iz prekajene vratovine, jajc in kruha. Če boste v glavno jed vključili ribo, tudi ne boste zašli s tradicionalnih smernic.

Niste naklonjeni klasičnim izborom jedi? Današnja kuhinja zelo rada prepleta tradicionalne in sodobne okuse. Če boste svojim jedem dodali tudi kanček navdiha iz tujih kuhinj, nič za to. Tudi ob obilnem krožniku testenin se bo razživelo razigrano in sproščeno druženje, ki se bo prelevilo v večerno zabavo.

Vinska spremljava za bogatejše okuse

Ob dobrem in obilnem prazničnem obedu prija tudi kozarec vina – tradicionalno pijemo rdečega v znak spomina na Jezusovo kri.

Seveda pa izbor vin prilagodite predvsem vrsti jedi.

Tako naj bo vinska spremljava kuhani šunki rdeče obarvana: predlagamo merlot ali cabernet sauvignon. To je odlična izbira tudi ob jagenjčku ali izrazitejšem kosu mesa.

Drugačna vinska zgodba se plete pri pečeni šunki – najboljša kombinacija so bela suha vina: chardonnay ali sauvignon. Ta sta odlična tudi v tandemu z ribo in belim mesom.

Trije recepti za veliko kulinarično zmago

In če vam je letos zmanjkalo idej ali morda samo iščete alternativo, ki vas po proslavila kot najboljšega gostitelja sezone, potem ima Lidl za vas kar tri zmagovalne predloge.

Najprej si dobro preberite naše namige za predjed, nato pa poiščite kozice, zavežite predpasnike in: akcija! Naj se priprava vaše velikonočne jedi začne.

P. S.

Še zadnji namig: olajšajte si pripravo in obogatite okuse jedi s pomočjo izbranih izdelkov Lidl Deluxe. Prelistajte katalog in se prepustite novi velikonočni kulinarični čarovniji okusov.

Goveji steak s hrustljavimi oreščki, italijanskim pršutom in vojvodinjinim krompirjem

Sestavine za 4 osebe:

  • 800 g govejega steaka
  • 2 žlici oljčnega olja
  • 2 stroka česna
  • rožmarin
  • ščepec soli
  • poper

ZA HRUSTLJAVE OREŠČKE

  • 50 g lešnikov
  • 100 g orehov
  • 4 rezine toasta
  • jajci
  • ščepec
  • sol
  • ščepec soli
  • poper

ZA STROČJI FIŽOL

  • 400 g stročjega fižola
  • ščepec soli

ZA DEKORACIJO

Priprava:

Goveje steake začinimo s soljo in poprom tik pred pečenjem. V ponvi segrejemo olivno olje ter dodamo stroke česna in vejice rožmarina. V ponev položimo goveje steake in jih na vsaki strani popečemo 3–5 minut, odvisno od želene stopnje prepečenosti. Odstranimo česen in rožmarin. Steake zavijemo v aluminijasto folijo in jih pustimo počivati, dokler jih ne postrežemo. Medtem segrejemo pečico na 175 stopinj.

Rezine toasta narežemo na majhne kocke, jih damo v skledo z jajcem in orehi, premešamo ter začinimo s soljo in poprom. Razdelimo na 4 dele in damo na pekač, obložen s papirjem za peko, ter oblikujemo ploščate cmočke. Skupaj z vojvodinjinim krompirjem damo v ogreto pečico. Pečemo 5–10 minut, da bodo cmočki hrustljavi in zlato rjave barve. Vojvodinjin krompir pečemo približno 30–40 minut. Kuhanje stročjega fižola: stročji fižol blanširamo v rahlo osoljeni vodi približno 4–5 minut, dokler se ne zmehča. Nato odcedimo in odstavimo na stran.

Na srednji temperaturi v ponvi z malo olja na obeh straneh hrustljavo popečemo italijanski pršut, da postane hrustljav.

Na vsak krožnik položimo po en goveji steak. Vsak steak okrasimo s hrustljavimi oreščki in hrustljavo šunko. Zeleni fižol razporedimo okoli steakov. Poleg fižola postrežemo tudi vojvodinjin krompir.

Jagnječji fileji sous-vide s praženim krompirjem

Sestavine za 4 osebe:

  • 60 g peteršilja
  • 4 stroki česna
  • lupina cele limone
  • 120 ml ekstra deviškega oljčnega olja
  • 5,4 l vode
  • 2 žlici soli
  • sveže mlet poper
  • 1,2 kg mladega krompirja
  • 2 žlici masla
  • 2 žlici timijana
  • groba sol
  • 200 g rukole

ZA JAGNJETINO

DODATNO

  • vakuumska vrečka
  • naprava za vakuumiranje
  • pokrov rezil ali WunderCup

Priprava:

Za zeliščno omako damo peteršilj, česen in limonino lupinico v mešalno posodo in sekljamo 6 sekund pri stopnji 8. Z lopatico potisnemo navzdol. Dodamo olivno olje, 1–2 žlici vode, 1⁄2 žličke soli in 2 ščepca popra ter vse skupaj 20 sekund mešamo pri stopnji 8, da dobimo gladko zmes. Po potrebi dodamo več olivnega olja ali vode, da dobimo tekočo maso. Gremolato prelijemo in damo na stran.

Za krompir damo v mešalno posodo 1000 g vode. Namestimo globoki nastavek za kuhanje v sopari, dodamo mladi krompir in začinimo s čajno žličko soli. Pokrijemo s pokrovom in kuhamo 20 minut. Kuhamo v pari. Odstranimo nastavek za kuhanje v pari in speremo mešalno posodo. Za jagnjetino vstavimo pokrov rezil v mešalno posodo. V mešalno posodo nalijemo 1700 g vode in limonin sok ter kuhamo 12 minut pri stopnji 1 in temperaturi 50 °C.

Medtem fileje namažemo z olivnim oljem in jih drugega poleg drugega položimo v vakuumsko vrečko z vejicami rožmarina in zdrobljenim poprom ter vakuumsko zapremo. Vrečko postavimo v mešalno posodo in poskrbimo, da je popolnoma prekrita z vodo. Jagnječje fileje kuhamo sous-vide 30 minut na stopnji 1 pri temperaturi 55 °C.

Približno 15 minut pred koncem kuhanja v veliki ponvi segrejemo maslo. V ponev položimo mladi krompir, cele ali razpolovljene, po želji, in jih pečemo na srednji temperaturi ter občasno premešamo. Začinimo s timijanom in z grobo morsko soljo. S prijemalko odstranimo vakuumsko vrečko iz mešalne posode. Jagnječje fileje vzamemo iz vrečke in jih v drugi ponvi z vseh strani na hitro popečemo na malo olivnega olja. Nato jih narežemo na rezine in začinimo z grobo morsko soljo.

Jagnječji file postrežemo na krožnike z narezanim krompirjem in rukolo. Prelijemo z gremolato, okrasimo s svežim rožmarinom in po okusu potresemo z zdrobljenim poprom.

Tigrove kozice s paradižnikovim konfitom, ajvarjem in tagliatelli

Sestavine za 4 osebe:

Priprava:

V večji posodi zavremo osoljeno vodo. Tagliatelle skuhamo v skladu z navodili na embalaži, dokler ne postanejo kuhane na zob. Testenine odcedimo in jih umaknemo na stran.

V ponvi pri srednji temperaturi segrejemo 2 žlici olivnega olja. Dodamo na kocke narezano čebulo in jo pražimo, dokler ne postekleni. Dodamo sesekljan česen in ga pražimo približno 30 sekund, da zadiši. V ponev dodamo paradižnikovo mezgo (olupljen paradižnik) in jo segrejemo. Dodamo ajvar in origano ter po okusu začinimo s soljo in poprom. Paradižnike pustimo vreti približno 5 minut.

V ločeni ponvi pri srednji temperaturi segrejemo nekaj olivnega olja. V ponev položimo tigrove kozice in jih na vsaki strani pečemo približno 2–3 minute, da postanejo rožnate in kuhane. Začinimo s soljo in poprom. Zmešamo kuhane tagliatelle s paradižnikovim konfitom in jih razdelimo na štiri krožnike. Na rezance položimo ocvrte tigrove kozice. Okrasimo s svežim peteršiljem ali baziliko. Po želji postrežemo z limoninimi rezinami.

Še več idej: Lidlovi izdelki Deluxe za še več velikonočne ustvarjalnosti

Naj vas to veliko noč v kuhinji nič ne zaustavi. Raziščite še več receptov in poiščite kakšno novo idejo za nepozabno praznično kosilo – prelistajte ekskluzivni katalog izdelkov Lidl Deluxe in se pripravite na nekaj novega. Pestra ponudba vam bo olajšala pripravo jedi in to je tudi pravo zagotovilo, da bodo okusi pravi, jedi pa bombastične! Izbirate lahko med različnimi izbranimi izdelki, s katerimi boste lahko dodali posebno noto vašim receptom In če izpostavimo samo nekaj izdelkov Deluxe – kaj pravite na izbrani izbor mesa, kot sta telečje stegno in T-bone steak? Želite še več ekskluzivnosti na velikonočni mizi? Na izbiro imate tudi nojeve zrezke ali izvrstne jelenove medaljone. Za vse ljubitelje morskega predlagamo jakobove pokrovače, kuhane rdeče kozice ali tunine zrezke.

Naj bo velikonočna praznična miza ravno takšna, kot ste si predstavljali, obogatite jo z izbranimi vrhunskimi izdelki Lidl Deluxe.

Ne zamudite: v naslednjih dneh vam razkrijemo še slastne ideje za velikonočne sladice.

Sodelujte v zabavnem kvizu:

Kako dobro poznate tradicijo velike noči?

Kako dobro poznate tradicijo velike noči?

Še pred pripravo velikonočnih dobrot preverite svoje znanje o navadah ob veliki noči pri nas – da boste tudi vi v letošnje praznovanje vključili vse, kar veleva naša tradicija, ali pa vsaj delček. In ko boste zaključili, prelistajte še katalog Lidl Deluxe in se odpravite na novo kulinarično potovanje.

Kaj simbolizira velikonočna potica po slovenski tradiciji?
Kaj simbolizira velikonočna potica po slovenski tradiciji?

PREBERITE ŠE: 

Velikonočna miza: predjedi, ki jih ne boste zlahka pozabili


Naročnik oglasne vsebine je Lidl Slovenija

Datum Objave: 21.3.2024 ob 13:03

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: