Odprta Kuhinja

Del paradižnika, ki ga ne bi smeli nikoli zavreči

Voda, ki jo vsebuje paradižnik, je izjemno okusna (Foto: KarepaStock/Getty Images)
Odpri galerijo
A+   A-
Chefi obožujejo paradižnikovo vodo, saj vedo, da je to prava esenca, okus, ki mu ni para. Kako jo lahko pripravimo in shranimo?

Trenutno je vsepovsod na voljo toliko paradižnika, da si lahko izmišljamo vedno nove načine, kako ga porabiti. Svežega ali predelanega, za današnje kosilo ali za ozimnico, ki bo na mizi čez nekaj mesecev.

Ob pripravi takih in drugačnih omak lahko kot stranski produkt pridobimo okusno in vsestransko uporabno tekočino, paradižnikovo vodo, ki jo pogosto kar zavržemo, v resnici pa jo lahko spravimo v dobro zaprte steklenice. Lahko jo pijemo, kar samo ali jo uporabimo kot osnovo za koktajle, lahko pa jo dodajamo k juham, rižotam, z njo zamesimo kruh, sploh fokačo, in k drugim jedem.

Paradižnikovo vodo, ali bistri paradižnikov sok, če hočete, pripravimo na dva načina, iz svežega ali kuhanega paradižnika. V obeh primerih ima poln, specifičen okus že brez kakršnihkoli dodatkov, seveda pa ga lahko obogatimo z zelišči, ki sicer pritičejo paradižnikom jedem, to so zlasti sol, bazilika, česen in čebula.

Sveža paradižnikova voda

Če se nam mudi, paradižnikovo vodo pa nameravamo porabiti v nekaj dneh, pripravimo različico brez kuhanja. Ta način bo posebej dobrodošel v neznosni vročini, ki nas pesti v teh dneh, ko si najmanj od vsega želimo s kuhanjem dodatno segrevati stanovanje. Za sok uporabimo zdrave, zrele, vendar še čvrste paradižnike, ki jih bomo lahko oželi, podobno kot limono, brez da bi jih pri tem zmečkali v kašo. Oprane paradižnike prečno prerežemo na pol in z žličko izdolbemo tekočino s semeni, na koncu pa še ožamemo. Tekočino zlivamo v skledo čez cedilo, v katerem se bodo ujela semena in večji koščki. Če hočemo, da bo sok res povsem bister, pa ga še enkrat precedimo skozi gosto tkanino. Natočimo v steklenice, jih dobro zapremo in postavimo v hladilnik. Tako pripravljena tekočina bo uporabna nekaj dni, potem bo začela fermentirati.

Lahko pa se je lotimo tudi tako kot v spodnjem prispevku.

Kot stranski produkt kuhanja omak

Okusno in uporabno paradižnikovo vodo pa dobimo tudi pri kuhanju omak, ki jih pripravimo po svojem najljubšem receptu. Najpreprosteje je narezan sveži paradižnik čim bolj gladko zmleti v mešalniku in dobljeno kašo prekuhati, da se zgosti. Mezgo lahko začinimo oziroma njen obogatimo okus s čebulo, česnom, baziliko in peteršiljem, zlasti pa ne pozabimo soliti. Lahko jo tudi sladkamo. Dodatke pred kuhanjem zmeljemo skupaj s paradižnikom. V drugo skupino spadajo recepti, po katerih paradižnik in morebitne druge sestavine narežemo in kuhamo. Zmeljemo, običajno s paličnim mešalnikom, ko je jed že kuhana. Pri kuhanju omake tekočina počasi izpareva, če jo na štedilniku pustimo dovolj dolgo, bo ostala le še gosta kaša oziroma mezga. In obratno, krajši je čas kuhanja, bolj redka bo omaka oziroma juha. Da bi iz nje dobili vodo, kašo ohladimo in pretlačimo skozi gosto cedilo ali še bolje tkanino. Bistri sok natočimo v steklenice, ki jih dobro zapremo in za večjo obstojnost še pasteriziramo.

Ne glede na način priprave, presni ali s toplotno obdelavo, dobljeno tekočino uporabimo za zalivanje juh, omak in drugih jedi. Tekočina v sebi skriva pravo bogastvo okusa, zato ni čudno, da po njej pri kuhanju radi posežejo tudi vrhunski chefi. Paradižnikova voda pa ni le bogat začimbni dodatek, iz nje lahko pripravimo tudi zanimive napitke različnih okusov. Nekaj idej: sesekljamo čebulo, česen, baziliko in še kakšno zelišče, dodamo sol, morda poper in kanec čilija, in zmešamo s sokom. V hladilniku pustimo stati nekaj ur ali čez noč, precedimo skozi krpo in ponudimo kot osvežujoč napitek. Paradižnik se dobro ujame tudi z limoninim sokom, koktajl pa zaokrožimo še s strtimi lističi mete ali melise. Pa še namig: paradižnikove pijače vselej postrežemo hladne.

image_alt
Jedi, ki jih lahko odpeljemo na dopust in prihranimo nekaj denarja

 

Datum Objave: 16.8.2024 ob 06:08

Več iz te teme:

paradižnikova vodaparadižnikparadižnikova mezga

Naročite se na e-novice:

Alenka Kociper