Namigi za odlične domače čevapčiče iz Etno hiše Baščaršija
Ker ob prvomajskih praznikih, če nam to le dopuščata čas in vreme, radi pripravimo prve piknike, smo se vprašali, kako lahko kar na domačem žaru spečemo najboljše čevapčiče. Po nasvete smo se odpravili do Baščaršije – a ne do tiste v srcu Sarajeva, kjer si lokalčki s čevapčiči podajajo roke s slaščičarnicami, pražarnami kave in zlatarnami, temveč smo se napotili do družine Marković, ki pri nas vodi Etno hišo Baščaršija. Ta ima v Mariboru dve postojanki, na Poštni ulici in Gosposvetski, njihove dobrote pa najdemo tudi v Ljubljani in Kopru. Razvejana gastronomska zgodba, torej, ki je tako zelo priljubljena, da so ji inšpektorji kulinaričnega vodnika Gault&Millau Slovenija letos podelili naziv najboljši pop; ta označuje tiste kulinarične točke, ki številne goste osvajajo zaradi dostopnosti, priljubljenosti in ugodne ponudbe.
Sol in nič drugega
Direktor Aljoša Marković nam je na vprašanje, kako naj pripravimo maso za domače čevapčiče, nanizal te številke: »Če pripravljate 10 kilogramov čevapčičev, naj vam mesar zmelje 7,5 kilograma plečeta in 2,5 kilograma očiščenega ledvičnega loja. Če je le mogoče, govedina naj ne bo starejša od 36 mesecev.« Če boste načrtovali manjši piknik, količine seveda ustrezno prilagodite.
In kaj naj še dodamo v maso? »V čevapčiče naj ne gre nič drugega kot sol. Vse ostale začimbe le zakrivajo pravi okus mesa. Maso je treba pripraviti, soliti in oblikovati en dan prej, da oblikovani čevapčiči počivajo vsaj 24 ur pred peko,« je dodal še nekaj mojstrskih nasvetov.
Vseskozi jih obračamo
Kako naj jih spečemo? »Seveda je za okus najbolje peči na oglju. Toplota naj ne bo previsoka, naj bo nižja kot za druge kose mesa, čevapčiče pa je treba neprestano obračati, da ne dobijo skorjice. K tej jedi se dobro poda paprika, za ljubitelje pekočega feferon, ki ga popečemo na žaru. Dobra družba je tudi jogurt ali kisla smetana, saj nevtralizira maščobo v čevapčičih.«
In katere so najpogostejše napake, ki jih domači mojstri žara naredijo, ko pripravljajo to priljubljeno jed? »Vsekakor je to peka na plošči, ki jo greje plin – to zagotovo ni primerno za pripravo čevapčičev. Drugo, kar opažam, je premajhna vsebnost maščobe oziroma loja v masi; vedeti moramo, da okus in sočnost čevapčičev izvirata iz maščobe! Tretje pa je premalo obračanja čevapčičev med peko,« je naštel Aljoša Marković.
Priporočamo še: Krompirjeva solata s kremastim prelivom, ki jo morate pripraviti še to pomlad