Mladi kuhar, ki je iz Posočja odskočil med najboljše na svetu
»Trenutno še skušam dojeti vse skupaj, mislim, da je to izjemno pomemben korak na moji poti in za mojo prihodnost. Priprave na tekmovanje so bile zahtevne, a ko sem prišel na Malto, sem še bolj začel verjeti vase. Vesel sem, da mi stvari uspelo od začetka do konca speljati na avtentičen način,« je po zmagi povedal 26-letni Pablo Donadio Falcon. Njegove korenine segajo v v Španijo, kjer je odraščal in vodil kuhinjo restavracije z eno Michelinovo zvezdico, kot tudi v Urugvaj, Venezuelo in Italijo, kot zapisano, pa je letos začel delati v Posočju, torej v Hiši Franko.
Kot je dodal mladi kuhar, je bila žirija na Malti »sestavljena iz zelo uglednih evropskih chefov, ki imajo med sabo veliko število Michelinovih zvezdic in številnih drugih priznanj. Zato je zame velika čast, da so imeli takšno mnenje o moji jedi in nastopu.« Z Malte se zmagovalec regijskega tekmovanja sicer ni odpravil v Posočje, temveč ga je poneslo v Kopenhagen, kjer ravno zdaj gostuje ekipa Hiše Franko – tja ga bomo kmalu tudi poklicali, saj smo se že postavili v prvo vrsto za intervju.
Zmagovalna jed s pesniški imenom
In s kakšno jedjo je očaral žirijo? Tekmovalno jed je poimenoval Haiku gori, saj je sestavljena iz treh delov, izraz pa se navezuje tudi na njegovo družino. Kot je pojasnil, je njegova mama pesnica, ob čemer je dodal: »Gastronomija in poezija predstavljata dva izmed najlepših izrazov, ki jih je človeštvo razvilo za komunikacijo. Obe nas opominjata na lepoto, ki nas obdaja, in na odpornost človeškega duha. To povezavo sem zajel v koncept haikuja, japonske poezije v treh verzih.«
Navdih za jed, ki je te dni slavila na Malti, je iskal tudi v Posočju, kjer je naletel na zanimivo rastlino – krompirjevko ali smrdljivko. Ta je po videzu podobna regratu, po vonju in okusu pa krompirju, in to je mladega kuharja tako navdušilo, da je preprosto zel vključil v tridelno tekmovalno jed, ki med drugim zajema še cvetni prah, emulzijo bučnih semen, gozdno infuzijo iz brinovih jagod in borovih iglic, srnjaka z bučo ter zemeljske okuse tartufove kreme, črnega kardamoma in črnega česnovega misa.
Vsi trije tekmovalci iz Slovenije odlični
Na regijskem tekmovanju na Malti sta sicer tekmovala še dva mlada slovenska kuharja: Boštjan Volk iz Gostišča Volk z mentorjem Juretom Tomičem in jedjo Jelen in buča ter Matija Cotič iz Kulinarike Matjaž Cotič z mentorjem Tomažem Kavčičem z jedjo Zgodba o skromni repi tropinki. Tudi onedva sta se odlično odrezala, saj sta se uvstila v zgornjo polovico nadvse močne konkurence petnajstih mladih kuharjev, ki so se te dni pomerili na regijskem tekmovanju na Malti. Mentorica zmagovalca, Pabla Donadia Falcona, pa je bila Yvonne Melee Simon iz Hiše Franko.
Eden od sodnikov na regijskem tekmovanju je bil Igor Jagodic iz ljubljanske restavracije Strelec (ena Michelinova zvezdica), ki je dejal, da o zmagovalcu ni bilo dvoma: »Sodniki nastop tekmovalcev točkujemo v več kategorijah, a če si je nekaj tekmovalcev po številu točk zelo blizu, sledi razprava. V regionalnem finalu za jugovzhodno Evropo in Mediteran se je prvič zgodilo, da te razprave ni bilo, odločitev smo sprejeli soglasno takoj po zaključenem tekmovanju.«
Navdih narave in tradicije
S.Pellegrino Young Chef Academy je tekmovanje, na katerega se prijavo na tisoče mladih kuharskih upov, starih do 30 let. Finale bo prihodnje leto v Milanu, do takrat pa se bo zvrstilo 15 regijskih tekmovanj, na katerih bo svoje kuharsko znanje pokazalo 165 kandidatov z vsega sveta. Kot zapisano, so bili tokrat med njimi kar trije iz Slovenije in že to je po oceni Lili Vodušek, produktne vodje blagovne znamke S. Pellegrino za Slovenijo pri podjetju Merit HP, velik uspeh: »Slovenija je na tem svetovnem kulinaričnem odru še enkrat dokazala svoj pomen. Predstavili smo naše tradicionalne sestavine, ki so med sodniki požele veliko zanimanja, predstavili smo okuse gozda, gora in Vipavske doline, navdih narave in trajnostne prakse, ki so pri nas niso le modna beseda, temveč tradicionalen način obravnavanja hrane.«
Priporočamo še: Simona Česen, someljejka: vino je kot pravljica iz Tisoč in ene noči